garten-sk: Dobrý deň!
navštívil som internetovú stránku www.kohaplant.sk a musím Vás pochváliť, je veľmi šikovne a dobre koncipovaná. Navštívil som aj sekciu Galéria, ale aj tak sa neviem rozhodnúť aká choroba nám napadla broskyne. Na priložených obrázkoch je foto z jednej broskyne, ktorá má ešte zelené napadnuté listy a sú na nej plody a druhá, ktorá má už oranžovo-hnedé listy a takisto sú na nej plody.

Môžete mi poradiť o akú chorobu sa jedná na jednej aj na druhej broskyni, aký postrek by som mal použiť a či ho je možné aplikovať ak sú na stromkoch už plody.

Za Vašu radu Vám vopred veľmi ďakujem! JČ
Dotaz zákazníka firmy KOHAplant s.r.o.
545-broskyne-1.jpg
545-broskyne-2.jpg
545-broskyne-3.jpg
KOHAplant s.r.o.: Zdravim,
i ked sa da na prilozenych fotkach identifikovat chrastavitost plodov i dierkovitost listov (sposobuje ich rovnaka huba), klucovym problemom su poruchy vo vyzive. odporucam aplikaciu listovych hnojiv s obsahom dusika a mikroelementov, najma zeleza. postrek je potrebne opakovat v 10-14 dnovych opakovaniach asi 3x, rozdiel spoznate ocividne a okamzite. co sa tyka tych vyssie menovanych chorob, ochrana proti nim sa v tomto obdobi uz nevykonava, v globale vsak i tak nezvyknu vykazovat hospodarsky vyznamnu skodlivost.
prajem prijemny den

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice
Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Broskyňa - chrastavitosť plodov [klasterosporióza] (KOHAPLANT) Broskyňa - chrastavitosť plodov a dierkovitosť listov broskýň
Obidve choroby spôsobuje huba Stigmia carpophila. Z jej synonymného názvu Clasterosporium carpophilum je odvodený aj sumárny názov pre obe choroby - klasterosporióza. Vyskytuje sa najmä vo vlhších rokoch a napáda prevažne neskoršie odrody broskýň a marhúľ. Prejavuje …
KOHAplant s.r.o. | 16.06. 2009
Prunus persica 'Inka' - broskyňa (KOHAPLANT) Prunus persica 'Inka' - broskyňa
Kvalitná vysoko mrazuodolná broskyňa s veľkými plodmi. Patrí medzi stredne neskoré odrody, dozrieva okolo 20.8., v južnejších oblastiach Slovenska o 7-10 dní skôr …
KOHAplant s.r.o. | 16.06. 2009