Trávnik: Zakladáme nový trávnik

Poslal: 21.04. 2007 07:04:42 (68735 čitatelov)

Najvhodnejším obdobím na založenie nového alebo dosia-tie staršieho trávnika je máj až jún, ale nakoľko bol tento rok rekordne chudobný na zrážku, prichádza vhodný čas až v júli.

1. zakladanie nového trávnika
Miesto, na ktorom chcete založiť trávnik pokopte do hĺbky asi 10-15 cm. Potom povrch pôdy urovnajte a utlačte napr. valcom.
Ďalej máte dve možnosti:

a) trávnik vysejete
Najskôr si zmerajte plochu, na ktorej chcete trávnik založiť. Vypočítajte si spotrebu trávového osiva: počítajte 25 g osiva na 1 m2 + na každých 10 m2 pripočítajte 25 g osiva na prípadné dosádzanie.
Pri kúpe osiva dbajte na to, aby bolo čerstvé, pretože trávové osivo stráca veľmi rýchlo klíčivosť (už dvojročné osivo ju má pod 50%). Pri kúpe si všimnite či bolo osivo v obchode správne uskladnené (ak by bolo osivo vlhké, prípadne niektoré semienka by dokonca klíčili, tak ho radšej nekupujte - vyhnete sa tak zbytočnému sklamaniu). Priemerná cena osiva v obchodoch je 100-150 Sk/kg (podľa druhu).
Pri kúpe osiva si vyberte osivo podľa toho ako chcete trávnik využívať (počítate, že budete po ňom často šliapať, budete ho využívať na aktívnu športovú činnosť alebo naopak po trávniku neplánujte chodiť, prípadne ho budete využívať iba na kŕmenie hydiny). Nikdy nekupujte neoznačené osivo!
Seriózne firmy majú natlačené informačné letáky, ktoré Vám pomôžu vybrať si medzi nespočetným množstvom trávových zmesí. Na požiadanie by Vám ich mali poskytnúť v každom dobrom obchode.
Zakúpené osivo uskladňujte na suchom, chladnom a tmavom mieste. Neodporúčame Vám, aby ste si odkladali osivo do budúceho roka, pretože rýchlo stráca klíčivosť.
Osivo vysievajte "na široko" v máji (v tomto roku až v júli). Pred výsevom pomocou úzkych hrablí rozbrázdite pôdu do hĺbky asi 1 cm.
Po výseve plochu utlačte (napr. pomocou valca) a dobre zavlažte. Osivo vzchádza asi 14 dní. Keď trávnik dosiahne výšku asi 10 cm, prvýkrát ho pokoste. Po kosení, ak v trávniku objavíte holé miesta, môžete ich dosiať. Pre hustý vzhľad trávnika ho koste až do polovice septembra v 1-2 týždňových intervaloch. Pokosenú trávu nikdy nevyhadzujte! Prečítajte si ešte pozorne článok na poslednej strane tohto čísla.

b) na založenie trávnika použijete predpestované trávnaté koberce
Tento spôsob rýchlejší, ale aj o niečo drahší. Na druhej strane je výhodnejší, pretože väčšina firiem, u ktorých si môžete predpestované trávnaté koberce kúpiť, poskytuje v cene aj ich uloženie. Tým Vám odpadá všetka práca spojená so zakladaním nového trávnika.
Na založenie trávnika sa používajú hotové predpestované trávnaté koberce. Ich cena, aj s položením, sa pohybuje okolo 90-150 Sk/m2 (podľa druhu).

2. ošetrenie staršieho trávnika
Každú jar (podľa počasia v marci - máji) vyhrabte z trávnika lístie a suchú trávu a ak treba, tak aj dosejte.
Trávnik cez zimu "vytiahne" mráz, preto je vhodné ho na jar povalcovať.
Na oživenie trávnika blahodarne pôsobí aj prevzdušnenie pôdy. Na to si môžete vyrobiť jednoduchú pomôcku - "prevzdušňovač".
Pripravte si na to 2-3 cm hrubú dosku o rozmeroch asi 30 x 30 cm. Pribite na ňu asi 10 cm dlhé klince tak, aby pretŕčali na druhú stranu. Vzdialenosť medzi klincami by mala byť 2-3 cm. Takto preklincovanú dosku potom upevnite na drevenú rúčku (jej dĺžka závisí od Vašej výšky, mala by byť tak dlhá, aby sa Vám s "prevzdušňovačom" dobre pracovalo).
Vždy po kosení, zatláčajte klince do zeme tak, že sa postavíte na dosku. Potom ich vytiahnite a takto to opakujte na celom trávniku. V prípade núdze môžete použiť aj vidly.
Ak chcete trávnik aj poliať, tak to urobte až po prevzdušnení. Zálievková voda sa tak dostane tam, kam má - ku koreňom.

Trávnik

Trávnik

Klub pestovateľov rastlín
http://www.kpr.sk
foto Hana Vymazalová

Články: trávnik zakladáme

07.04. 2015
8.48 kB čitatelov
Tipy na mesiac apríl
Atlas / Trávnik
01.05. 2018
659 čitatelov
Trávniky v máji
23.10. 2013
3.88 kB čitatelov
Burina v trávniku
04.07. 2012
4.00 kB čitatelov
Trávnik a solárne panely
26.11. 2011
13.39 kB čitatelov
Mach
21.01. 2011
8.43 kB čitatelov
Houby na trávniku
21.01. 2011
18.72 kB čitatelov
Trávnik - svetle fleky
03.11. 2010
9.86 kB čitatelov
Na pozemku kamene a štrk
10.03. 2009
15.53 kB čitatelov
Pěkně zelený trávník, který nežloutne