Rastliny: Passiflora - mučenka

Poslal: 07.05. 2007 10:50:18 (50392 čitatelov)

Asi 350 druhov mučeniek má svoju domovinu v Strednej a Južnej Amerike. Sú to lianovité rastliny. Väčšina druhov má jedlé plody. Mučenky ľahko spoznáte podľa pomerne obrovských kvetov bizarného tvaru (pozrite obrázok na 4 strane). Mnohé druhy dorastajú do obrých rozmerov. U nás sa ale nepestujú (pretože nie sú to mrazuvzdorné rastliny, a kto by chcel v byte pestovať vyše 20 metrové liany?). Preto sa u nás pestuje iba zopár druhov, ktoré dorastajú do menších rozmerov.

Passiflora - mučenka

Asi najznámejším druhom je mučenka belasá (Passiflora coerulea), známejšia ako "kristova koruna". Toto ľudové pomenovanie si získala podľa tvaru kvetov.
Mučenku jedlú (Passiflora edulis) podľa botanického názvu asi nikto z Vás nepozná. Určite ste ale už pili maracujový džús, ktorý je vyrobený z jej plodov (volajú sa maracuja). Pochádza z Brazílie, ale v súčasnosti sa pestuje na plantážach po celých trópoch. Vytvára najchutnejšie plody zo všetkých mučeniek. Sú fialové, takmer guľovité, veľké 5-8 cm. Vo vnútri sú voľne uložené semená v dužinatom miešku. Tento typ mučenky sa volá aj purpurová granadila. V nížinatých oblastiach sa pestuje úrodnejšie var. flavicarpaee (tzv. žltá granadila). Plody má zvonka žlté, sú však kyslejšie a preto táto varieta nie je tak rozšírená.
Azda najväčšie plody z bežne pestovaných druhov má mučenka štvorhranná (Passiflora quadrangularis). Názov dostala podľa 4-hranných výhonkov. Kvety majú veľmi exotický vzhľad. Sú asi 12 cm veľké, lososovoružové až purpurovo červené. Plody má 20-30 cm dlhé, 1-2,5 kg ťažké, žlto až zelenkasto sfarbené.
Ako som už spomínal, mučenky pomerne rýchlo rastú a dorastajú do väčších rozmerov. To Vás však vôbec nemusí odradzovať od ich pestovania v bytoch. Mučenky môžete pestovať na drôtenej konštrukcii. Jej výroba je veľmi jednoduchá: odstrihnite si asi 60 cm dlhý drôt. Ohnite ho do oblúka a oba konce zastrčte do kvetináča s mučenkou. Potom rastlinu opatrne ovíjajte okolo drôtu raz za 14 dní. Takto si vytvoríte vkusnú dekoráciu, ktorá bude ešte krajšia s rozkvitnutými kvetmi.
Ak vlastníte záhradu alebo hoci len balkón, môžete mučenku vyložiť začiatkom leta von (po 15.5.) a poskytnúť jej vhodnú oporu (drôtenú konštrukciu, pletivo alebo pergolu). Vytvoríte si tak veľmi hustú "strechu" pred slnkom a zároveň si dopestujete chutné letné osvieženie na dosah ruky. Podrobnejšie informácie na zhotovenie pergoly nájdete v časopise Naše rastliny číslo 1/2000.
Ak by ste chceli aj Vy pestovať mučenky, môžete si zakúpiť rastliny ešte teraz cez PZ leto - jeseň 2000.
Ak radi experimentuje, môžete si ich vypestovať aj zo semien. Nájdete ich v PZ Import 2000, ktorý vychádza v novembri. Budú z Brazílie.
Semená môžete vysiať už v januári (až do apríla). Na výsev stačí bežná zemina pre izbové rastliny. Hĺbka výsevu by mala byť 0,5-1 cm. Semená Vám vyklíčia už za týždeň (najneskôr do 3 týždňov, záleží to na teplote). Ideálna teplota je okolo 25 (C, ale môže byť aj bežná izbová.
Rastliny zo semien Vám v prvom roku dorastú do výšky 3 m i viac (podľa teploty). Kvitnúť Vám budú už na druhý rok. Na bohaté kvitnutie je nevyhnutné chladnejšie prezimovanie. Môžete ich zimovať rovnako ako muškáty (ideálna teplota je 12-15 (C, ale stačí ak bude pod 20 (C). Počas zimovania môže časť listov opadnúť, ale to nie je na závadu. (Teplota v zime však nesmie klesnúť pod 10 (C, u mučenky štvorhrannej pod 15 (C).
Po zimovaní, ktoré môžete ukončiť zvýšením teploty už v marci, je nevyhnutný rez. Jednoročné rastliny skráťte na 10-15 cm, staršie môžete až na 3-4 očká (púčiky) na minuloročných výhonkoch. Rez treba vykonať dovtedy kým rastliny ešte nepučia a nevyháňajú nové výhonky. Rez je dôležitý preto, lebo mučenky kvitnú na tohoročných letorastoch (výhonkoch). Ak rez nevykonáte mučenky síce budú rodiť, ale budú zbytočne zaberať veľa miesta.
Mučenky kvitnú 3-4 týždne po reze. Pre istú úrodu ich treba opeliť - postačí obyčajným štetcom. Plody dozrejú asi za 3-4 mesiace po opelení.
Ani výhonky po reze neostanú nevyužité. Narežte ich kúsky s 2-3 očkami (púčikmi). Spodnú stranu ošetrite stimulátorom rastu a zapichnite ich do kvetináča po troch. Potom na kvetináč natiahnite igelitový sáčik a udržujte teplotu v rozmedzí 20-25 (C. Pri tejto teplote sa Vám zakorenia do 4 týždňov. Potom igelitový kryt odstráňte. Takto namnožené rastliny Vám budú rodiť už v 2. roku.
Pretože mučenky intenzívne rastú, potrebujú veľa živín. Prihnojujte ich raz za týždeň polovičnou dávkou hnojiva (vhodný je Floran, Harmavit, Pelargin - hnojivá je vhodné striedať). Prihnojovať začnite po reze a skončite v septembri (aby mohli výhonky do zimy dobre vyzrieť. Pre dobrú úrodu aj na ďalší rok im doprajte chladnejšie zimovanie asi od začiatku novembra).
Mučenky taktiež vyžadujú aj veľa vody - hlavne počas vegetácie. Doprajte im preto v lete pravidelnú bohatú zálievku, v zime len takú, aby koreňový bal úplne nepreschol. Ak trpia suchom žltnú im listy a opadávajú, čím sa znižuje asimilačná plocha potrebná na vytvorenie pekných plodov.
Z plodov mučeniek sa vytláča príjemne aromatická šťava, ktorá tvorí asi 40 % hmotnosti plodov. Je bohatá na provitamín A, vitamín C a z minerálnych látok na vápnik, fosfor a železo. Používa sa na výrobu džúsov, limonád, ako prísada do zmrzlín, šalátov a pod. Surové plody sa rozkroja a vyjedajú lyžičkou podobne ako kiwi.

Semená mučeniek a ďalších exotických rastlín kúpite na http://www.kpr.sk alebo http://www.rastliny.sk
Klub pestovateľov rastlín
http://www.kpr.sk

Články: passiflora mučenka

19.09. 2013
11.37 kB čitatelov
Pestujte nádherné exotické mučenky
Atlas / Tropické a subtropické rastliny
30.04. 2018
780 čitatelov
Viktória kráľovská - Victoria regia
30.04. 2018
994 čitatelov
Jazmín sambakový - Jasminum sambac
28.04. 2018
327 čitatelov
Citrónovník - Citrus limon
17.09. 2016
1.52 kB čitatelov
Citrus aurantifolia - zimovanie
03.03. 2014
4.16 kB čitatelov
Heliamfora sarracenioides
23.11. 2013
19.68 kB čitatelov
Citrónovník