Cisár, ktorý dal doviesť 'nezvyčajné' rastliny

Poslal: 14.05. 2007 10:25:01 (8739 čitatelov)

V 16. storočí postihla takmer celú Európu turecká okupácia. Určite každému niečo hovorí historická bitka pri Moháči v roku 1526, ktorá priniesla Habsburgovcom uhorský trón, konkrétne Ferdinandovi I. Ferdinand I. mal až 12 detí, z ktorých pochádzal aj Maximilián II., otcov nástupca.

Maximilián bol veľmi nadaný chlapec. Podobne ako jeho súrodenci, aj on ovládal prekvapujúco dobre viacero cudzích jazykov. Vyrastal v období, keď katolíckym svetom otriasala reformácia cirkvi Martina Luthera. Aj mladého následníka trónu Lutherovo učenie nadchlo, čo sa však priečilo prísne katolíckej spoločnosti, v ktorej Maximilián žil, a tak ho poslali do katolíckeho Španielska.

Princ sa vrátil zo Španielska s priam čudesným sprievodom. Doniesol si malého černocha a veľkého slona. Takéto "divy prírody" ešte Rakúšania nevideli. Ľudia si mysleli, že je to nejaký boží trest, ženy jačali, dievčatá odpadávali. Keď im však cisárov syn vysvetlil, že to nie je žiadne prekliatie, všetci ho oslavovali a radovali sa. Slonovi postavili aj zvláštny príbytok, kde ho ľudia mohli pokojne pozrieť. Následník sa usadil v zámočku v Ebersdorfe, kde si dával dovážať exotické zvieratá a rastliny. Dal si priviesť papagája, levy, tigre, choval dokonca aj bobra. Maximilián sa kontaktoval s mnohými prírodopiscami, napr. s Charlesom de l'Ecluse (Clusius). Na príkaz princa bol v meste zasadený prvý pagaštan, dovezený z Konštantinopolu. Pokúšal sa kultivovať spolu s botanikmi aj iné, v Rakúsku dovtedy neznáme rastliny. Tak sa teda vo Viedni podarilo prvýkrát priviesť do rozkvetu tulipány a hrachor. Tiež z Konštantinopolu priviezol istý diplomat semená orgovánu. Po viacerých neúspešných pokusoch sa mu konečne podarilo to, že táto rastlina v máji vykvitla. Ľudí to privádzalo do úžasu, lebo o voňavých kvetoch orgovánu nemali dovtedy ani poňatia. Podľa nadšených Viedenčanov sa kvety orgovánu podobali baze, a tak orgován vo Viedni istú dobu nazývali "turecká baza". Všetky tieto pestovateľské pokusy aktívne podporoval aj Maximilán. Jeho záhradu za zámkom obdivovali a pochvaľovali známi botanici.

Po smrti Ferdinanda I. na trón nastúpil jeho syn Maximilián ako cisár Maximilán II. V období jeho vlády sa vytvárali mnohé problémy, a tak cisár na rastliny ani nemal čas. V kultivácií rastlín by mal mať však Maximilián nejaké miesto, lebo vďaka nemu sa do našej klímy dostali dovtedy neznáme rastliny.
Klub pestovateľov rastlín
http://www.kpr.sk

Články: cisár ktorý

04.05. 2007
8.39 kB čitatelov
Kvetinový cisár František
Atlas / Ostatné
18.02. 2013
2.95 kB čitatelov
Milovníci záhrad a zahradníctva