Hosta (bohyška, funkia) a svetlo

Poslal: 01.11. 2007 18:37:25 (35096 čitatelov)

Hosta 'Knock Out' - bohyška, funkia

Hosty sú trvalkami tieňa. Aj tu treba ale rozlišovať intenzitu tieňa. Všeobecne najvhodnejšie miesto pre vysadenie hosty je lokalita s niekoľkými hodinami ranného slnka a tieňom v poobedňajších hodinách. Je osobitne dôležité aby bol takýto režim zachovaný počas horúcich, suchých letných dní. Preto treba hosty sadiť pod stromy alebo do ich tieňa tak, aby bol zachovaný vyššie uvedený režim. Ako tienidlo ale môže slúžiť aj plot, dom, alebo iné, vyššie rastliny na záhone.

Od intenzity svetla závisí aj farba listov. V tieni sú kontrasty v kombináciách farieb menšie, listy sú tmavšie (listy tvoria viacej chlorofylu, viac zelené a modré) a obyčajne je ich menej a sú väčšie. Ten istý kultivar vysadený na slnku má na listoch väčšie kontrasty farieb, listy sú svetlejšie (viac zelené a žlté). Tak napríklad často pestovaný kultivar Gold Standard má na slnku jednotlivé listy nepravidelne svetlozeleno, žlto až bielo sfarbené a výrazným zeleným tenkým okrajom. Rovnaký kultivar v tieni má skoro celý rok listy rovnomerne svetlozelené bez výraznejšieho okraja.

Niekoľko odporúčaní:
Pestrolisté hosty: Tieto variety majú radi polotieň, kde sa najkrajšie vyfarbia. Fortunei Aureomarginata, Wide Brim, Brim Cup, Patriot, Francee a pod.

Žlté hosty: Žlté hosty budú žlté na čiastočnom slnku alebo v polotieni. V plnom tieni budú obyčajne zeleno žlté alebo zelené. Intenzita žltej sa často mení aj počas roka (Gold Standard, Sum and Substance, Agust Moon – budú intenzívnejšie žlté na jeseň, Fortunei Aurea bude žltá len v máji).

Modré hosty: Majú veľa chlorofylu a preto im nerobí problém rásť aj v plnom tieni. Tam sa ale pekne nevyfarbia a ich listy zostávajú väčšinu roka modro zelené alebo aj celkom zelené. Ideálne je pre ne polotieň s menej intenzívnym priamym slnkom.

Zelené hosty: Sú obyčajne strene tolerantné na svetlo.

Kultivar Frances Williams vysaďte do plného tieňa. Je to krásny a často pestovaný kultivar, ktorý je ale veľmi citlivý na priame slnko. Ak nemáte plný tieň, treba zvoliť radšej iný podobný kultivar napr. Maple Leave ktoré sú na svetlo menej citlivé.

Pozor na niektoré kultivary, ktoré tvoria veľmi svetlé listy – napr. Masquerade, White Feather alebo White Christmas. Sú citlivé najmä na jar, keď ich ostré jarné slnko môže spáliť.

Ak máte na záhrade miesto intenzívne vystavené slnku od skorého rána do neskorého večera a bývate na extrémnom juhu SR alebo ČR, rozhodnite sa radšej pre iné trvalky alebo dreviny.

Hosta 'June' - bohyška, funkia

Hosta 'First Frost' - bohyška, funkia

Záhradníctvo HOSTA
Žiar nad Hronom, Slovenská Republika
www.hostazahrada.sk

Články: hosta bohyška

16.11. 2007
40.62 kB čitatelov
Hosta (bohyška, funkia) modré kultivary
29.10. 2007
34.00 kB čitatelov
Hosta sieboldiana 'Elegans' - bohyška, funkia
28.10. 2007
33.97 kB čitatelov
Hosta (bohyška, funkia) moderná trvalka s minulosťou
08.11. 2007
30.56 kB čitatelov
Hosta fortunei 'Aureomarginata' - bohyška, funkia
15.11. 2007
31.27 kB čitatelov
Hosta 'Gold Standard' - bohyška, funkia
Atlas / Trvalky
04.05. 2018
1.05 kB čitatelov
Zbehovec plazivý - Ajuga reptans
28.04. 2018
810 čitatelov
Trvalky - Pereny
25.06. 2016
1.77 kB čitatelov
Prosim o radu s urcenim druhu rastliny
20.08. 2012
9.16 kB čitatelov
Líčidlovka jedlá - Phytolacca esculenta
31.10. 2011
6.26 kB čitatelov
Campanula poscharskyana