Rastliny: Rhapidophyllum hystrix

Poslal: 29.03. 2008 16:49:21 (31349 čitatelov)

Rhapidophyllum hystrix (mrazuvzdorná palma)

Mrazuvzdorná palma | Rhapidophyllum hystrix je najmrazuvzdornejší druh palmy na svete a zároveň jediný druh monotypického rodu Rhapidophyllum. V prírode rastie v močiarnych miestach na juhovýchode USA. Vďaka svojej odolnosti voči chladu, a mrazuvzdornosti do – 20 °C ho predurčuje na pestovanie pod holým nebom aj u nás. K jeho dobrým vlastnostiam sa ešte pridávajú nízky hustý vzrast (max 1-3 metre) a atraktívny husto otŕnený kmeň.

Palma zatiaľ nemá slovenský názov, takže si zatiaľ musíme vystačiť s latinským prekladom - Rhapidophyllum = "ihlicové listy", hystrix = "dikobraz".

Pestovanie palmy v našich podmienkach nie je vôbec ťažké. Semená vysejte podľa návodu na pestovanie, s tým, že palma vôbec nepotrebuje vysoké teploty ako tropické druhy. Úplne stačí teplota okolo 20 °C. Prvé 3 roky sa odporúča palmu pestovať vonku iba v lete, na zimu je bezpečnejšie palmu pestovať vo vnútri v bezmrazovej miestnosti. Po 3 roku je už palma dosť veľká na to, aby prežila naše zimy a môžete ju preto vysadiť na trvalé miesto. Podobne ako iné mrazuvzdorné palmy, vyžaduje dobre priepustný substrát a najlepšie južne orientovaný svah. Najväčším nepriateľom palmy počas zimy nie sú mrazy, ale nadbytočná vlhkosť pôdy a s tým súvisiace zahnívanie koreňov. Palma inak bez problémov odoláva teplotám -15 až -20 °C. Najnižšia teplota, ktorú tento druh prežil sa udáva až -28 °C.
Klub pestovateľov rastlín
http://www.kpr.sk
Atlas / Palmy
23.11. 2013
10.31 kB čitatelov
Ďatlová palma - rýchle žltnutie listov