Zimné čaro záhrady

Poslal: 12.01. 2010 16:46:00 (22593 čitatelov)

Už pri zakladaní záhrady, pri návrhu sortimentu a jednotlivých prvkov v záhrade je potrebné pamätať na to, že záhrada by mala mať svoje osobité čaro aj počas zimných mesiacov, kedy pestrofarebné leto a jeseň vystriedajú pochmúrnejšie dni a ani záhrada už neoplýva farebnosťou.

Zimné čaro záhrady (TIP ZC CS)

Zimné čaro záhrady (TIP ZC CS)

Preto niekoľko užitočných rád, čo by v záhrade nemalo chýbať, aby aj v tomto ročnom období bola naša záhrada príťažlivá a nám blízka:

Stálozelené dreviny
Listnatéihličnaté, stromy i kry, pestré farebnosťou ihličia i svojim habitusom, ktorých krása vynikne aj bez snehu, ale i pod snehom. V prípade absencie zrážok či už vo forme snehu alebo dažďa nezabudnite na ich zálievku aj počas zimných mesiacov!

Opadavé dreviny zaujímavé farebnosťou dreva
Farba dreva (konárov, kmeňa) vynikne po opade listov, čo podmieni zase istú zmenu farebnosti v záhrade po opade listov. Farebné drevo môžete použiť i na vytvorenie pekných aranžmánov do interiérových priestorov a presunúť si tak kúsok záhrady domov, do teplej vyhriatej miestnosti.

Trvalky, trávy
I napriek tomu, že v zime nevynikajú svojou farebnosťou, záhradu dopĺňajú i v zime už len tou svojou prítomnosťou, habitusom pokrytým inovätou, či snehom, pohybom pri závane vetra. Z tohto dôvodu doporučujem v maximálnej miere ponechať časť nadzemných častí trvaliektráv i počas zimných mesiacov a zostrihať ich až na jar. V prípade chúlostivosti na mráz niektorých druhov tráv (napr. cortadéria) a ochrane proti váhe snehu doporučujem zviazať trávy do zaujímavých „snopov“.

Kamene, keramika, drobná architektúra
Stabilný prvok v záhrade, ktorý vyniká svojou pôsobnosťou v záhrade počas celého roka a v prípade doplnenia týchto prvkov do našej záhrady prinesením z nejakého nám blízkeho prostredia (krajiny) nám toto krásne, ale momentálne vzdialené prostredie/ krajinu/spolu s našimi spomienkami pripomenú i počas zimných mesiacov.

Búdky, kŕmitká pre vtákov
Robili nám spoločnosť počas celej sezóny (i keď sem tam pre niektorých vyhadzovaním kôry zo záhonov i nepríjemnú) a priniesli ďalší kúsok života do našej záhrady, a to je dôvod na odmenu. Rôznorodosť búdok a kŕmitiek spestrí záhradu a prítomnosť vtáčikov rozveselí pochmúrnejšiu zimnú náladu. Nemusia to byť zrovna len búdkykŕmitká. ale i zavesené jabĺčko či kus sádla na strome.

Krby,ohniská
Spríjemnia a predĺžia pobyt v záhrade i počas zimných mesiacov. Nemusíme pri ohni zrovna sedieť , stačí sa naň dívať, na oheň, odrážajúci sa v trblietavom snehu, na oheň, pripomínajúci nám letné večery strávené v kruhu nám blízkych ľudí.

Vodný prvok
Vodopád tečúci do zamrznutého jazierka s otvorom len pre rybičky, obklopený ľadom a snehom,večer podsvietený lampou v jazierku... Nádherný pohľad, už len ho zažiť! Ale ani pohľad na tryskajúcu vodu vo fontáne zapadnutej snehom nie je márny!

Záhradné osvetlenie
Práve jesenné a zimné mesiace sú tým obdobím, kedy trávime podstatne menej času v záhrade a skôr ju vnímame spoza vykúrenej teplej miestnosti. Ale iný pohľad je do tmy a úplne iný na nasvietené časti záhrady (a ak ešte nebodaj sneží!).

Po dopísaní tohto článku som sa začala tešiť na príchod zimy (hoci ju inak vôbec nemusím) a na to, že mi záhrada bude potešením i počas zimných mesiacov. Prajem to i všetkým Vám...

Zimné čaro záhrady (TIP ZC CS)

Zimné čaro záhrady (TIP ZC CS)

Zimné čaro záhrady (TIP ZC CS)

Zimné čaro záhrady (TIP ZC CS)

Zimné čaro záhrady (TIP ZC CS)

Zimné čaro záhrady (TIP ZC CS)

Text a foto: Ing. Alena Pivolusková, Tvorsad Trnava

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: zimné čaro

25.01. 2015
11.17 kB čitatelov
Jarné dekorácie a farby
Atlas / Ostatné rastliny
10.06. 2018
1.04 kB čitatelov
Fialka voňavá - Viola odorata
30.04. 2018
1.22 kB čitatelov
Mákovník bukvicolistý - Meconopsis betonicifolia
30.04. 2018
830 čitatelov
Mečovka horská - Sisyrinchium montanum
30.04. 2018
651 čitatelov
Lekno hviezdovité - Nymphaea nouchali
29.04. 2015
2.98 kB čitatelov
Pestovanie obilia
29.03. 2013
19.87 kB čitatelov
Co na balkon?
17.02. 2012
5.28 kB čitatelov
Tolija bahenná - Parnassia palustris
02.09. 2011
10.90 kB čitatelov
Chryzantémovka plnokvetá
20.07. 2011
16.98 kB čitatelov
Neznáma rastlina - šrucha zelná
15.05. 2010
11.60 kB čitatelov
Potrebujem poradit