Actinidia - aktinídie (pestujeme aktinídie)

Poslal: 28.02. 2010 11:27:13 (33982 čitatelov)

Aktinídia je typickou lianou. Jej drevnaté výhony v závislosti od druhu a odrody môžu mať dĺžku od dvoch do niekoľko metrov. V krajinách Ďalekého Východu rastie asi 40 druhov aktinídie, z ktorých niektoré druhy, resp. ich odrody, rodia jedlé ovocie. Tieto označujeme ako hospodárske.

Actinidia - aktinídie (KOHAPLANT)

Typickým príkladom je Actinidia chinensis, ktorej ovocie poznáme pod ľudovým nazvom kiwi. Tento druh môžeme pestovať iba v teplých oblastiach, kde teplota neklesá po -10°C. U nás sa pestuje iba okrajovo ako subtropická hobby plodina v oblastiach južného Slovenska na chránených južných polohách alebo v skleníkoch. V severnejších oblastiach je veľké riziko namrznutia výhonov až vymrznutiu celých rastlín.

Vhodnejšie na pestovanie v našich podmienkach sú drobnoplodé druhy Actinidia kolomikta / Aktinídia pestrolistá / a Actinidia arguta / Aktinídia úzkolistá/. Odrody týchto druhov znášajú poklesy teploty až na - 25 °C, niektoré krátkodobo až - 40 °C. Ich ovocie je menšie ako klasické "kiwi", ale je hladké, bez ochlpenia, konzumuje sa aj so šupkou. Jednotlivé odrody majú svoje charakteristické znaky, všetky sa však vyznačujú vysokým obsahom vitamínu C, ktorého obsah v plodoch je niekoľkonásobne vyšší ako u čiernej ríbezle! Obsahujú tiež ďaľšie vitamíny najmä skupiny B, PP a tiež množstvo nutrične cenných látok. Plody aktinídie sú výborné na priamu spotrebu, na spracovanie, možno ich tiež použiť do ovocných šalátov a koláčov, ktorým dodajú špecifickú chuť.

Actinidia kolomikta - liana s dĺžkou výhonov 4 - 6 m. Jej názov je odvodený od pestrého sfarbenia povrchu listov. Tie sú spočiatku krémovo-žlto škvnité, neskôr sa toto sfarbenie mení na karmínovočervené. Známa je napríklad odroda "Dr. Szymanovski". Je samoopelivá, plody dozrievajú v auguste. Sú oválne, zelenožltej farby, slabo rebernaté, veľkosti asi 2,5 cm.

Actinidia arguta - má silnejší rast ako Actinidia kolomikta. Vytvára výhony dĺžky až 10 m s ročnými prírastkami 1 m a viac. Jej odrody nemajú takú odolnosť na mrazy ako odrody Actinidie kolomikta, spoľahlivo však znesú mrazy do - 25 °C. Je dokonca rozšírená v oblastiach až 400 km severne od našich hraníc. Najznámejšie a najrozšírenejšie sú odrody "Issai" a "Weiki".

"Issai" - samoopelivá odroda stredne silného rastu znášajúca mrazy do - 25 °C. Oválne zeleno-žlté plody veľkosti asi 2,5 cm dozrievajú na prelome septembra a októbra.

"Weiki" - odroda známa tiež pod synonymom "Bayern Kiwi". Je cudzoopelivá, potrebuje samčiu rastlinu na opelenie. Dodržujeme pravidlo, že na jednu samčiu rastlinu pripadá 8 samičích. Má silný rast, znáša poklesy teploty až na - 30 °C. Plody má zelené s červeným líčkom, oválne, veľkosti asi 3 cm. Dozrievajú začiatkom októbra.

Okrem týchto odrôd ovocné škôlky ponúkajú tiež ďaľšie vynikajúce odrody. Zo zelenoplodých sú to najmä "Geneva" a "Ananasnaja", z červenoplodých "Ken`s Red" a "Hardy Red".

Aktinídiam najviac vyhovujú výživné nezamokrené ale ani nevysychavé pôdy s hodnotou pH 5,5 - 6,5. Vápenaté a neutrálne pôdy preto treba pred výsadbou jemne okysliť vrchoviskovou rašelinou alebo lesnou hrabankou. Sú síce spoľahlivo mrazuvzdorné, mladé jednoročné sadenice je však vhodné prvý rok po výsadbe na zimu prikryť. Využiť na tento účel možno čečinu, slamu, hobliny, lístie a podobne.

Pre pestovanie vyžadujú oporu a to vo forme vysokého pevného kola o ktorý rastliny vyväzujeme, alebo drôtenky, pergoly, vedenia a podobne. V Spojených štátoch sa využíva tiež pestovanie na drôtenke v tvare písmena "T", s ramenom dĺžky 1,5 m umiestneným vo výške asi 1,8 m. Na ramene sa nachádza päť vodiacich drôtov. Vzdialenosť rastlín v rade je 4,5 - 6 m, rady sú od seba vzdialené 4,5 m. Do rodivosti nastupujú rastliny v 4. roku, sú však dlhoveké - produkčne sa pestujú až 50 rokov.

Vďaka silnému rastu je potrebný pravidelný rez. Najčastejšie sa odstraňujú zahusťujúce výhony, ktoré odstraňujeme celé na konárový krúžok. Pri pestovaní v tvare písmena "T" využívame tiež zmladzujúci rez a skracovanie plodonosného dreva. Tu si treba pamätať, že najviac kvetných pukov sa vytvára na jednoročných výhonoch po 7 - 8 list. Silný rast rastlín a veľká listová plocha sú spojené s intenzívnou spotrebou vody, preto vo veľkovýsadbách je nevyhnutné vybudovanie závlah, v záhradkách je potrebné zabezpečiť pravidelné zalievanie. Na choroby a škodcov aktinídie nie sú veľmi náchylné. Občas sa môžu vyskytnúť vošky, prípadne v menšej miere iní škodcovia. Ochranu praktizujeme bežnými postrekmi dostupnými v obchodnej sieti.

Rastliny sú vysoko úrodné, z jednej minimálne 4 - 5 ročnej rastliny /samozrejme pri prítomnosti opeľovača / sa oberie až niekoľko desiatok kilogramov ovocia. Niektoré odrody dosahujú úrody 70 kg z kra! Kry majú tiež okrasný charakter. Kvety veľkosti dva centimetre a dekoratívne na jeseň do červena sa prefarbujúce lístie dokonale dotvárajú ozdobný charakter záhrady.

Actinidia - aktinídie (KOHAPLANT)

Actinidia - aktinídie (KOHAPLANT)

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice
www.kohaplant.sk
10 nejnovějších článků v tomto tématu
15.06. 2017
9.79 kB čitatelov
Hedera helix - brečtan popínavý
Botanický popis: Vždyzelená, 3 až 25 metrov dlhá, najznámejšia popínavá liana s prísavnými korienkami patriaca do čeľade aralkovité (Araliaceae). Listy má neopadavé, striedavé, lesklé,
03.01. 2017
4.27 kB čitatelov
Jasminum humile - jazmín nízky
Domovom tohoto jazmínu sú suché údolia Himalájí. Je to stredne veľký, poloopadavý krík s veľkými voňavými žltými kvetmi, ktoré sa na ňom objavujú v júni a júli a niekedy zotrvajú
03.01. 2017
4.56 kB čitatelov
Akebia quinnata - akébia päťpočetná
Elegantná popínavá, ovíjavá rastlina s drobnými päťpočetnými lístkami. Kvitne v máji až v júni výrazne fialovými kvetmi s tromi okvetnými lístkami. Striháme ju hneď po odkvitnutí.
17.09. 2016
5.78 kB čitatelov
Hedera colchica 'Sulphur Heart' - brečtan kolchický
Odroda Sulphur Heart (Sírové srdce) má mimoriadne veľké, pestré, bledozelené listy so žltým stredom. Majú srdcovitý tvar.
02.05. 2015
7.59 kB čitatelov
Zeleninové popínavky
Aj popínavé rastliny vytvoria na balkóne dokonalý efekt a nemusí ísť práve o plamienky alebo brečtan. Vyskúšajte pestovať zeleninu, ktorá dorastá do výšky, ťahá sa po opore, kvitne a
07.04. 2015
10.01 kB čitatelov
Popínavky na balkón
Balkón nie je len o sedení alebo pestovaní 3 rastlín v malom kvetináči. Určite ste v nejakom časopise alebo na internete už videli plný a bohatý zelený balkón, ktorý sršal energiou a sviežosťou.
27.09. 2011
24.36 kB čitatelov
Hedera helix - brečtan popínavý
Brečtan sa zaraďuje k vždyzeleným, popínavým rastlinám so srdcovitými alebo dlaňovito laločnatými listami. Táto rastlina vytvára okolíky žltozelených kvetov, ktoré sa objavujú od septembra
19.03. 2009
33.31 kB čitatelov
Hedera helix 'Buttercup' - brečtan popínavý
Brečtan popínavý Iskerník je jednou z najobľúbenejších popínavých rastlín. Jeho veľké listy sú bledozelené, keď ho pestujeme v tieni, no na slnečnom stanovišti sa menia na nádherné
30.10. 2007
29.77 kB čitatelov
Clematis 'Star of India' - plamienok
Opadavá mrazuvzdorná ovíjavá liana pestovaná pre množstvo kvetov. Kultivar Star of India kvitne fialovo-purpurovými kvetmi s červeným stredom. Používa sa na efektné pokrytie múrov, altánkov,
22.10. 2007
55.95 kB čitatelov
Parthenocissus quinquefolia - pavinič päťlistý
Úponkatá mrazuvzdorná liana s opadavými okrasnými listami. Listy má zložené z 5 kopijovitých zúbkatých lístkov. Sú matne zelené a na rube svetlejšie. Na jeseň nadobúdajú krásnu karmínovú
Atlas / Popínavé rastliny, liany
14.05. 2018
1.17 kB čitatelov
Liana
19.05. 2015
4.50 kB čitatelov
Brečťan - ako se ho zbavit
17.12. 2013
4.98 kB čitatelov
Popínavý krík na balkón
23.11. 2013
11.70 kB čitatelov
Trúbkovec alebo plamienok?
19.05. 2011
21.50 kB čitatelov
Pavinič
01.04. 2010
19.78 kB čitatelov
Polygonum - popínavá rastlina
14.09. 2008
16.05 kB čitatelov
Trubkovec