Robíme pergolu

Poslal: 25.09. 2006 10:16:13 (35458 čitatelov)

Pergola

Na zhotovenie pergoly potrebujete dosky a hranoly ošetrené proti hnilobe vhodným prípravkom (iba tak zabezpečíte dlhú životnosť pergoly).

Základné hranoly hrubé asi 15 cm zapusťte do zeme do hĺbky okolo 50 cm. Môžete ich upevniť betónom, ktorý vlejete so jamy. Z hranolov vytvorte základnú konštrukciu. Potom k nej pribite tenšie dosky, ktoré vytvoria mriežkované steny. Po stenách sa budú ťahať popínavé rastliny, ktoré budú vytvárať tieň. Pergola sa počas celého leta stane Vaším útočiskom od neznesiteľných horúčav. Ak staviate pergolu na tmavšom mieste, možete k nej vysadiť zemolez japonský (Lonicera japonica "Variegata"), ktorý ju svojami žltozelenými lístkami osvetlý a oživí. Ak chcete mať z pergoly i pôžitok, môžete k nej vysadiť vinič či rôzne druhy aktinídií (kiwi).

Na okraj pergoly môžete zavesiť závesné košíky a v nich pestovať napríklad veľmi obľúbený dvojzub metlinolistý (Bidens ferulifolia, známejší pod menom Balkongold, čo v preklade znamená balkónové zlato), petúnie, plazivé rozchodníky (Sedum), muškáty štítovitolisté (Pelargonium peltanum), zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum), asparágus Spengerov (Asparagus spengerii).

Široký sortiment listnatých i ihličnatých drevín nájdete na http://www.kpr.sk/predaj/

Tento článok vyšiel v časopise Naše rastliny. Viac informácií o možnostiach predplatenia nájdete na http://www.kpr.sk/klub/publikacie/
Klub pestovateľov rastlín
http://www.kpr.sk
foto Hana Vymazalová
Atlas / Záhradné domčeky, altány, pergoly
23.12. 2010
4.73 kB čitatelov
Terasa - študentský výskum