HOSTA - najkrajšia trvalka vo vašej záhrade!

Poslal: 26.09. 2006 12:58:31 (57493 čitatelov)

Hosta

Čo je to hosta? Hosta (Funkia) je trvalka s rozložitou ružicou listov. Je neodmysliteľnou súčasťou anglických záhrad už takmer 200 rokov. Dodáva im jedinečný vzhľad, melancholický výraz a neopakovateľný ráz. Aj keď domovom väčšiny druhov a starších kultivarov funkií je Japonsko, dnešné záhradnícky najvýznamnejšie - moderné kultivary - pochádzajú hlavne z Európy (najmä z Anglicka) a USA.

V posledných desaťročiach sa podarilo vyšľachtiť množstvo odrôd funkií líšiacich sa tvarom listov (od kopijovito úzkych k veľkým, široko rozložitým), farbou (zelená, žltá, modrá, biela - v množstve kombinácií), štruktúrou listov (lesklý, matný, zvlnený, rebrovitý) a nárokmi na svetlo (od tieňa až po plné slnko). Výrazne sa zlepšila aj ich odolnosť voči škodcom a dekoratívnosť ich kvetov.
Funkie sú extrémne dlho žijúce trvalky, ktoré dobre rastú aj v substráte v ktorom je silný konkurenčný tlak koreňov iných rastlín (napr. pod stromami). Spravidla potrebujú minimálne 3-4 roky na to, aby dosiahli veľkosť, farbu a tvar typický pre ten ktorý kultivar.

Nároky na stanovište:

Funkie patria k takmer bezproblémovým druhom trvaliek. Hosty prežijú všetko!! Na rozdiel od niektorých iných rastlín vo vašej záhrade (napr. rododendrónov, azaliek, oleandrov, hortenzií, fuksií, vresov či iných rastlín), ich pestovanie si nevyžaduje žiadne špeciálne substráty či manipuláciu. Kultivary so svetlejšími listami (najmä tie so žltými) znášajú spravidla viac slnka, kultivary s modrými listami vyžadujú väčší tieň. "Štandardné" stanovište pre funkie je polotieň. Zimu prečkávajú bez problémov, len v najvyšších polohách je potrebné ich chrániť v zimnom období napr. čačinou. Niektoré kultivary potrebujú ochranu proti slimákom.

Rozmnožovanie:

Hosty sa rozmnožujú úplne bezproblémovo delením. Jar býva najvhodnejším obdobím na rozdelenie rastliny ostrým nožom na niekoľko častí a jej presadenie. Je potrebné, aby každá novo rozdelená rastlina mala aspoň 3-4 listové pupene a dostatočne silný koreňový systém. Rozmnožovanie semenami je tiež možné ale nie dostatočne efektívne. Pretože sa jedná o hybridy, nové rastliny nemajú požadované vlastnosti materských rastlín.

Hybridizácia:

Vo svete je dnes známych asi 1600 uznaných a registrovaných hybridov, ktoré vznikli šľachtením a krížením. Každoročne pribúdajú nové kultivary. V Anglicku, Holandsku či USA je bežné, že špecializované záhradníctva ponúkajú 200-500 kultivarov týchto nádherných trvaliek.

Pestovanie na Slovensku:

Napriek tomu že Slovensko je ideálnou krajinou pre pestovanie týchto ušľachtilých rastlín, záhradníctva dnes ponúkajú iba 4 či 5 bežných kultivarov. Jedným z dôvodom je ich komplikované rozmnožovanie a tiež vysoká cena moderných kultivarov, ktorá doteraz bránila ich širšiemu dovozu.

Prečo rastliny od nás?

V posledných rokoch sme práve my ako jedny z mála v SR (a pokiaľ máme informácie aj v okolitých krajinách -ČR, Poľsku a Maďarsku) doviezli k nám viacero tých najušľachtilejších kultivarov a to z USA, Anglicka a Holandska. Rastliny rozmnožujeme a pestujeme v našej záhrade. V malých, obmedzených množstvách sme schopný dnes ponúknuť aj na predaj cca 140-150 (podľa aktuálnej ponuky) kultivarov vhodných pre vašu záhradu. Našu ponuku plánujeme každoročne dopĺňať o nové kultivary. Kým v bežných záhradníctvach kúpite pod názvom "HOSTA", "HOSTA AUREOMARGINATA" či "HOSTA SIEBOLDIANA ELEGANS" rastlinu s neurčitým habitom, my garantujeme 100% pravosť odrôd. Kvalita dopestovaného materiálu je samozrejmosťou. Kúpou funkií od nás získa vaša záhrada osobitné čaro a stane sa miestom obdivu a záujmu. Zvýraznia sa i doteraz menej zaujímavé, tiene miesta, ktoré presvetlia najmä kultivary s pestrejšími či žltými listami. Melancholickú náladu anglických záhrad dodá vašej záhrade ktorýkoľvek kultivar s modrými či zelenými listami. Zaujímavý a často silno voňajúci kvet funkií ozdobí vašu záhradu počas celej druhej polovici leta.

Hosta

Hosta

Hosta

Záhradníctvo HOSTA
Žiar nad Hronom, Slovenská Republika
www.hostazahrada.sk

foto: Hana Vymazalová

Články: hosta najkrajšia

29.10. 2007
33.83 kB čitatelov
Hosta sieboldiana 'Elegans' - bohyška, funkia
18.09. 2006
42.40 kB čitatelov
Hemerocallis - najkrajšia kvitnúca trvalka vo vašej záhrade!
Atlas / Trvalky
04.05. 2018
1.01 kB čitatelov
Zbehovec plazivý - Ajuga reptans
28.04. 2018
782 čitatelov
Trvalky - Pereny
25.06. 2016
1.75 kB čitatelov
Prosim o radu s urcenim druhu rastliny
20.08. 2012
9.10 kB čitatelov
Líčidlovka jedlá - Phytolacca esculenta
31.10. 2011
6.23 kB čitatelov
Campanula poscharskyana