Rastliny: Gynostemma pentaphyllum - päťlistý ženšen, jiaogulan

Poslal: 07.08. 2011 09:07:27 (10540 čitatelov)

Gynostemma pentaphyllum - päťlistý ženšen, jiaogulan

"Bylina nesmrteľnosti" má veľa pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Kladne ovplyvňuje trávenie, imunitný systém, znižuje cholesterol, lieči nespavosť, zlepšuje funkciu pečene a lednin, znižuje hladinu cukru v krvi atď.

Jiaogulan - päťlistý ženšen, Gynostemma pentaphyllum
Táto pozoruhodná liečivá rastlina patrí do čeľade Cucurbitaceae - tekvicovité, pochádzajúci z hôr južnej Číny, ale rastie aj v Thajsku a Japonsku. Vďaka svojim liečivým účinkom si vyslúžila názvy ako "rastlina nesmrteľnosti, zázračná bylina alebo bylina dlhovekosti". Pri sčítaní obyvateľstva v Číne bolo zistené, že v oblastiach, kde sa pravidelne pije čaj z tejto rastliny žije najviac ľudí starších 100 rokov. Tiež tu bolo oveľa nižšie percento úmrtí ľudí na rakovinu.

Názov "päťlistý ženšen" si rastlina vyslúžila, pretože obsahuje gypenosidov, ktoré sú veľmi podobné ginsenosidům, ktoré sú obsiahnuté vi pravom ženšenu (Panax ginseng), ktorý sa na rozdiel od Jiaogulanu veľmi ťažko pestuje a výrobky z neho sú tak veľmi drahé.

Účinky látok obsiahnutých v jiaogulanu boli podrobené vedeckým testom a zistilo sa mnoho prospešných účinkov na ľudský organismus.Je zaraďovaný medzi tzv antioxidanty, adaptogény, antistresorov alebo harmonizátormi (priaznivo ovplyvňuje funkcie celého organizmu). Kladne ovplyvňuje trávenie, imunitný systém, znižuje cholesterol, lieči nespavosť, zlepšuje funkciu pečene a obličiek, znižuje hladinu cukru v krvi. Pozoruhodná je aj schopnosť regulovať krvný tlak, kedy nízky zvyšuje a vysoký naopak znižuje. Používa sa tiež ako prevencia proti infekčnej žltačke, rakovine, mŕtvici a infarktu, posilňuje imunitný systém, U osôb užívajúcich jiaogulan bola pozorovaná lepšia fyzická kondícia, vytrvalosť a rýchlejší reakce.Lístky (1g sušených lístkov, tj približne kávová lyžička) je doporučené lúhovať po dobu 3 minút vo vriacej vode (šálka 2,5 dcl) a konzumovať takto vzniknutý výluh.Doporučená maximálna dávka sú štyri šálky. Čerstvé mladé výhonky možno aj nasekať nadrobno do zeleninových šalátov. Neboli zistené žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky spôsobené užívaním tejto byliny.

Jiaogulan rastie ako liana, takže do kvetináča je vhodné umiestniť oporu alebo ju zasadiť do závesného kvetináča, potom bude vytvárať pekné previsy. Odporúčame ju pestovať ako prenosnú rastlinu. Údajne je mrazuvzdorná až do -15 ° C ale silnejšie mrazy ju môžu uškodiť. Darí sa jej na slnku, v polotieni, v dobrej humózna vlhkej zemine.

Cez zimu môžu odumrieť výhony a rastlina prezimuje v koreňoch a na jar zase obrastie. V takom prípade obmedzíme zálievku, zeminu udržujeme len mierne vlhkú.
Subtropickém zahradnictví Kruh
Kruh 209, 514 01 Jilemnice
www.zahradnictvikruh.cz

Články: gynostemma pentaphyllum

11.11. 2013
7.91 kB čitatelov
Gynostemma pentaphyllum - ženšen päťlistý
Diskusné fórum / Bylinky a korenie
17.12. 2013
3.89 kB čitatelov
Marocká mäta - pestovanie
23.11. 2013
4.36 kB čitatelov
Pestovanie petržlenu v črepníku na balkóne.
05.06. 2012
13.37 kB čitatelov
Echinacea purpurea
05.12. 2011
12.29 kB čitatelov
Pamajorán obyčajný
31.10. 2011
8.14 kB čitatelov
Moračina, pakmín
26.04. 2010
9.89 kB čitatelov
Satureja douglasii