Skôr než príde zima

Poslal: 15.12. 2011 14:42:41 (8719 čitatelov)

Po mesiacoch oddychu v rozkvitnutej, energiou sršiacej jarnej či osviežujúco letnej záhrade je tu opäť jeseň. Pestrofarebná, romantikou dýchajúca, pracovitých odmeňujúca bohatou úrodou. Čoraz kratšie dni a studenšie noci nenechávajú nikoho na pochybách, že sa blíži záhradníkovo „najmilšie“ obdobie. Prijmite preto niekoľko rád, ako sa na zimu správne pripraviť.

Skôr než príde zima (TIP ZC CS)

Určite by som začal odstavením rozvodov vonkajšej záhradnej vodyzazimovaním zavlažovacieho systému. Pre technicky menej zručných zákazníkov odporúčam využiť na túto činnosť špecializovanú firmu, ktorá nesie zodpovednosť za prípadné poškodenie.

Trávnaté plochy vykosíme na optimálnu výšku. Vyššie kosenie pred zimou je výhodné pri suchej a mrazivej zime, nižšie pri zimách bohatých na sneh. Keďže ťažko dopredu odhadnúť, aká bude tá nasledujúca, volíme zlatú strednú cestu. Dôležité je prihnojenie špeciálnym jesenným hnojivom, ktoré obsahuje pri zníženom obsahu dusíku široké spektrum stopových prvkov a prísad zabraňujúcich vzniku plesní. Vertikutáciu by sme určite nemali robiť po konci októbra.

Zazimovanie záhradných jazierok sa samozrejme riadi podľa spôsobu ich konštrukcie. Pri použití tlakového filtru je potrebné jeho odpojenie a uloženie do krytých priestorov. Následne môžeme prepojiť prívodnú a odvodnú hadicu, čo nám umožní cirkuláciu vody aj v zimnom období. Podmienkou je osadenie čerpadle v nezámrznej hĺbke.

V jazierkach so zabudovanou prietokovou filtráciou musíme okrem vypustenia filtru a odloženia filtračných vložiek myslieť na okysličovanie vody. Existuje veľa spôsobov, ako to urobiť. Začnime polystyrénovými prstencami s vykurovacím článkom a termostatom zapínajúcim pri teplote 0 °C, malým obehovým čerpadlom nainštalovaným ako provizórium, či zaťaženým trsom rákosia ponoreným kolmo na vodnú hladinu. Mne sa najviac osvedčila kombinácia polystyrénového prstenca (funguje spoľahlivo do teploty - 15 °C) a granúl, ktoré po nasypaní do vody postupne uvoľňujú kyslík. Kúpiť si ich môžete v našich záhradných centrách. Vyčistenie jazierka od odumretých častí rastlín a lístia je samozrejmosťou.

Dôležité je tiež vybrať zo zeme neprezimujúce cibuľoviny (begonie, ľalie,...)a odložiť ich v suchej, chladnej tmavej miestnosti do pilín alebo rašeliny. Naopak do svetlej, chladnej miestnosti s teplotou cca 5 °C uložíme terasové rastliny (olovník , encián, oleander, ...)

Zima napácha najväčšie škody na stálozelených listnatých rastlinách (rododendron, cezmína, vavrínovec, ...), ktoré odparujú veľké množstvo vody. Tieto je potrebné pritieniť na to určenou tieniacou sieťou. Veľmi účinnou pomôckou proti vymŕzaniu citlivých rastlín, ako sú ruže, hroznové štepy alebo figy je ich prikrytie slamou, čečinou, či rašelinou. Stromčekové ruže ochránime zabalením koruny papierovým vrecom.

Po mesiacoch dlhej a nevľúdnej zimy sa tak môžeme opäť stretnúť v rozkvitnutej, energiou sršiacej záhrade.
Text a foto Ing. Jozef Gašparek, Agroservis Stupava

Časopis TIP zahradních center CS
www.zahradnicentra.eu

Články: skôr než

07.04. 2015
9.55 kB čitatelov
Ovocné dreviny na balkóne
25.05. 2015
8.05 kB čitatelov
Rajčiny z balkóna
29.10. 2012
14.71 kB čitatelov
Bylinky je možné pestovať aj v byte
25.09. 2016
7.83 kB čitatelov
Aronia prunifolia 'Viking' - arónia čerešňolistá
02.02. 2015
15.64 kB čitatelov
Viburnum farreri - kalina voňavá
26.04. 2015
8.42 kB čitatelov
Päť tipov pre úspešné pestovanie jahôd
28.02. 2012
10.57 kB čitatelov
Záhrady v čínskom a japonskom štýle
22.10. 2013
10.13 kB čitatelov
Záhrada a životné prostredie
28.02. 2012
14.64 kB čitatelov
Výsadba ovocných stromov v jarnom období