Rastliny: Begonia - begónia

Poslal: 20.02. 2012 11:28:06 (31280 čitatelov)

Begónie, zaujímavé hľuznaté rastliny, ktoré Vás obdaria počas dlhého obdobia krásnymi kvetmi.
Pokiaľ si myslíte, že vo februári máte čas ešte myslieť na Vašu záhradu alebo balkón, mýlite sa. Práve teraz je ideálny čas zabezpečiť si kvalitné hľuzy begónii. Nemusíte pestovať len klasické balkónovky ako sú muškáty a petúnie. Skúste tieto vďačné a dlho kvitnúce hľuznaté begónie a už sa ich nevzdáte. Nevyžadujú o nič viac starostlivosti ako iné rastliny.

Begonia - begónia

Sú tvarovo variabilné, majú vláknité korene, hľuzy, ktoré v zime prechádzajú obdobím dormancie.

Pestujú sa pre krásne kvety a rovnako atraktívne listy rôznych sfarbení a farieb. Majú široké uplatnenie. Pestujú sa v nádobách, misách, hrantíkoch, závesných košoch, v byte i v zimných záhradách. Svoje miesto si určite nájdu na každej terase a balkóne orientovanom na východnú alebo severovýchodnú stranu. Druhy odolné je možné pestovať aj priamo na záhrade v záhonoch. Ide druhy Semperflorens alebo Tuberhybrida.

Begónie sa pestujú vo výživnej, dobre priepustnej, na humus bohatej, neutrálnej až mierne kyslej pôde, v čiastočnom tieni, ale nikdy nie na priamom slnku.

Vyžadujú závetrie, nakoľko majú krehké stonky, ktoré neodolávajú vetru.

Nízka mäsitá hrubá byľ nesie krátko stopkaté listy. V ich pazuchách vyrastajú súvetia s veľkými alebo menšími kvetmi červenej, ružovej, žltej alebo bielej farby.

Vyšľachtené kultivary sa zatrieďujú podľa vzhľadu kvetov do viacerých skupín, napríklad s veľkým kvetom, so stredne veľkým kvetom, s drobným kvetom, previsnuté begónie a pod. Hlavné obdobie kvitnutia je jún až október. V tomto období vyžadujú hnojenie raz za 2 týždne a dostatočnú zálievku. Nie však trvalé zamokrenie.

Veľkokveté begónie
Vzhľadom k svojmu mohutnejšiemu rastu vyžadujú v neskoršom období oporu. Výška rastlín 50 cm. Očaria Vás bohatými veľkými farebnými súkvetiami rôznych farieb : červená, lososová, biela, oranžová, ružová, žltá.

Kultivar Bouton de Rose pripomína kvetmi rozkvitnuté ruže. Naozaj zaujímavá begónia, ktorej neodoláte.

Ak chcete naozaj zapôsobiť, určite vysaďte Begoniu Camelia, prekrásna romantická plnokvetá ružovo biela begónia s kvetmi blízke kamélii.

Strapkaté begónie
Atraktívne vďaka nezvyčajným strapatým veľkým kvetom rôznych farieb. Tieto strapaté hlávky pripomínajú rozkvitnuté klinčeky. Patria tiež do skupiny veľkokvetých a vyšších begónii, Vhodné sú do kvetinových mís, do hrantíkov. Sú netradičné a nádherné.

Previsnuté begónie
Tieto sú určené predovšetkým do závesných nádob, košov a mís, cez ktoré rýchlo prerastú a vytvoria nádherný vodopád kvetov. Skúste pestovať aj niečo iné ako muškáty, železníky, surfínie a petúnie. Odvďačia sa vám kvitnutím počas celého leta až do jesene.

Obrúbené begónie
Zaujímavé najmä zvlnenými okrajmi kvetných lupienkov, ktoré sú navyše ozdobené úzkym červeným lemom. Vášmu oknu a okoliu dodajú svetlo a pozitívnu energiu, keď budete sedieť na terase. Ponúkajú sa v dvoch farbách žltočervená kombinácia a bielo červená.

Výsadba: Zakúpené hľuzy vo februári vysádzame do rašelinového substrátu s podielom piesku asi 5 cm pod povrch, keď vyrašia, zeminu prisypeme. Von ich vysádzame až v polovici mája, keď už nehrozia mrazy.

Nechám na Vás akú farebnú kombináciu si zvolíte. Počet rastlín závisí od veľkosti vysádzanej misy, hrantíka.

Prezimovanie: Pred koncom letnej sezóny begónie prestaneme zalievať, necháme rastlinu zaschnúť, zvyšok odstránime nožom asi 2 cm nad hľuzou. Hľuzy uskladníme v pilinách alebo v suchej rašeline v pivnici, kde teplota nepoklesne pod 10 stupňov.
Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: begonia begónia

06.06. 2015
5.97 kB čitatelov
Balkón v bielom závoji
20.04. 2015
5.77 kB čitatelov
Vyznáte sa v begóniách?
14.01. 2015
3.84 kB čitatelov
Myslite už teraz na jar
25.03. 2012
13.38 kB čitatelov
Balkóny vo farbách
Diskusné fórum / Letničky
29.03. 2013
6.52 kB čitatelov
Letničky na balkón, západná strana
29.03. 2013
13.07 kB čitatelov
Nechtík lekársky - Calendula officinalis
17.02. 2011
16.44 kB čitatelov
Plektrantus purpurea - pěstování
29.04. 2009
7.27 kB čitatelov
Pelargonium peltatum