Záhrady v čínskom a japonskom štýle

Poslal: 28.02. 2012 11:11:28 (10580 čitatelov)

Upraviť si záhradu podľa východoázijských vzorov nie je problém, pokiaľ máme cit pre miniatúrnosť, duchovnosť, poriadok a harmóniu. Samozrejme, musíme tiež počítať s vyššími finančnými nákladmi, ako je pri úprave bežnej záhrady.

Záhrady v čínskom a japonskom štýle

Dôležité je poznať túto kultúru a aspoň základné zásady a prvky pri vytváraní kompozícii.

Požadovaný efekt získame najmä použitím rastlín, pre tento typ úpravy, doplnkami a samotnou kompozíciou, ktorá pozostáva najmä z kameňa, piesku, vodytrávnatých plôch.

Jednotlivé scenérie musia pôsobiť jednoducho, duchovne, pokojne, veľa úkazov z nich vyjadruje skutočný svet avšak v zmenšenej podobe. V čínskom záhradnom umení je úžasne precítený vzťah k prírode, ku kvetom, i k neživej hmote ako sú piesok, kamene, skaly, ktoré znázorňujú potokyrieky, ktoré obmývajú skaly ako v skutočnom svete.

Scenérie dýchajú pokojom a harmóniou, niekedy pôsobia desivo, veselo, romanticky.

Dôležitá je na celej kompozícii skladba, nezáleží na priestore a veľkosti. Kompozícia musí obsahovať vyvýšeninu, jazierko, či potok, kamene, piesok a typickú vegetáciu ako pivónie, bambus, okrasné trávy, ihličnany, borovice, rododendróny.

Zeleň sa sústreďuje do skupín, ale aj jednotlivo. Dôležitý je taktiež dominantný prvok, napríklad čajovňa alebo pagoda, ktorá je umiestnená na vyvýšenine a odtiaľ je vidieť podstatnú časť záhrady. Každý komponent má v kompozícii ustálené miesto a význam. Skladby kopcov, vyvýšenín, údolí, potokov a jazier, vegetácia i jednotlivé druhy rastlín, i doplnky, ako sú pagody, čajovne, mostíky.

Japonská záhrada
Kompozičná štruktúra japonských záhrad má pôvod v Číne, pôvodne sa však vyvíjala v prostredí ostrovnej ríše s nedostatkom pôdy pre obživu, preto sa vytvárali miniatúrne záhrady so symbolikou, ktorá predstavovali svet skutočný, viac umocnený a precítený a tieto záhrady sa ďalej dedili a uctievali.

Záhrada v japonskom štýle je voľnejšia než striktná japonská záhrada, ktorá nepozná omyly a všetko musí byť na správnom mieste, každý jeden kameň, čiara, má svoj význam, symbol i ich orientácia k svetovým stranám.

Tento štýl sa vyznačuje tým, že má pôvab v každom ročnom období, teda aj v zime.

Súlad farieb, foriem, materiálov, kombinácia kameňa a piesku, vody, dekoratívnych prvkov vytvára neopakovateľnú atmosféru. Súčasťou sú borovice, kosodreviny, bonsaje, bambus, javor dlaňovitolistý, japonské čerešne, sakury, okrasné trávy, magnólie, paprade, kosatce.

Doplnkami, typickými pre tento štýl sú mostíky z dreva i kameňa, vázy, kamenné svietidlá, brány, sošky Budhu, čajovne, pavilóniky, slnečné hodiny, napájadlázvonkohry, ale používajú sa striedmo a v menšom rozsahu ako v čínskom záhradnom umení.

Neodmysliteľná je tiež vodná plocha, potoky a pozorovanie vodnej hladiny z čajového pavilónu či altánku. Vodná plocha je niekedy nahradená uhrabaným pieskom do tvaru vlnoviek, posypaný ihličím. Trávnaté plochy sú menšie a dominuje piesok a kameň. Okrasné trávy sú uplatňované skôr ako solitéry. Záhrada by nemala byť striktne ohraničená plotom, voľne by mala prechádzať buď do voľnej prírody (vhodné na vidieku), alebo pokračovať do obytného priestoru, k terase.

Na ploche určite nesmú chýbať pivónie, kosatce, ruže, ku ktorým majú domáci vyvinutý neskutočný vzťah a na ich počesť boli vytvorené i slávnosti kvetov, ktoré sú známe dodnes.
Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk