Exotické rastliny pre Váš balkón, terasu a záhradu

Poslal: 22.03. 2012 11:07:07 (14602 čitatelov)

Určite máte v mysli ešte minuloročnú dovolenku pri mori a všetky tie rastliny v nádobách na terasách a pri ležadlách, nádherné exotické kráskyzávesných nádobách, palmyolivovníky.

Exotické rastliny pre Váš balkón, terasu a záhradu

Teraz to už nemusí byť len spomienka alebo nesplniteľný sen. Blíži sa obdobie, kedy je dôležité myslieť na to, aké rastliny vybrať pre svoju terasu, aby ste sa tam cítili ešte lepšie ako na dovolenke. Veď čo môže byť lepšie ako za teplého letného dňa odpočívať na terase s rodinou a priateľmi a byť pritom doma? Môžete tam v pokoji čítať knihu, rozprávať sa, hrať sa s deťmi, pripravovať jedlo na grile, pozorovať vodu v záhrade a zároveň byť obklopený zeleňou a kvetmi od výmyslu sveta.

Večer po západe slnka, vychutnávať energiu celého dňa, počúvať hudbu. Ľudia, ktorí sa realizujú počas dňa vonku sú milší, komunikatívnejší, uvoľnení a priateľskí. Tak sa nenechajte zahanbiť a pokiaľ máte tú možnosť, naplno ju využite.

Terasy obyčajne bývajú situované na východ alebo juh, kde je počas dňa aj slnko a samozrejme aj časť tieňa. To je rovnako dôležité aj pre výber rastlín a samozrejme pre Vás samotných. S radosťou sa pôjdete počas horúceho leta skryť do tieňa na terase.

Okrem rastlín je dôležité upraviť plochu, po ktorej sa budete pohybovať, vybrať správny nábytoksedadla alebo ležadlá, príjemné večerné osvetlenie, nádoby pre rastliny, či iné doplnky, ktoré celkový priestor umocnia a vhodne doplnia. Zvážte výber podlahy, experimentujte s plochou, kde by sa dal využiť voľný jemný štrk alebo piesok, ktorý ocenia aj deti. Najpríjemnejšie sú drevené terasové bloky.

Rastliny môžete umiestniť do závesných nádob, do rôznych misiek, košov alebo závesných tašiek a túb, kde nádherne vyniknú. Doprajete im dostatok priestoru pre rast a samotné kvitnutie v úžasných dlhých vodopádoch kvetov. Pre závesné nádoby odporúčam vysadiť exotické mandevily, fuksie, bugenvilie. Do väčších nádob, samozrejme podľa veľkosti plochy terasy či balkóna po obvode umiestnite palmy, oleandre, olivovník, eukalyptus, strelíciu, kamélie, citrusové rastliny. Do menších nádob alebo hrantov upevnených na zábradlí balkóna alebo terasy si môžete vysadiť klasické balkónové rastliny, ktoré obľubujete. Veľa rastlín stromčekovitého alebo kríkovitého vzhľadu môžete cez leto pestovať aj priamo na záhrade v záhonoch alebo ako solitéry a dominanty v trávniku.

Rastliny umiestňujte tak, aby Vám neprekážali pri každodenných povinnostiach alebo pri chôdzi. A tiež podľa nárokov na pestovanie, rastliny milujúce slnko ukladajte na slnko, iné do tieňa alebo polotieňa. Vyhnete sa tak poškodeniu alebo vyhynutiu rastliny. Po správnom umiestnení sa Vám odvďačia nádherným kvitnutím, vôňou a dodajú Vám energiu aj v daždivom dni bez slnka.

Vysadením byliniek do nádob si zabezpečíte kvalitné aromatické koreniny vhodné na prípravu a úpravu jedla na grilovanie, na výrobu šalátov a dressingov.

Stredomorská levanduľa počas kvitnutia Vám aj svojou vôňou a elegantným vzhľadom príjemne spestrí Váš pobyt na terase a zároveň odoženie nepríjemné komáre. Je to veľmi nenáročná rastlina na pestovanie s rýchlym rastom a nádherným dlhým kvitnutím.

Rovnako potom musíte zabezpečiť, aby sa Vám tieto rastliny na konci jesene zmestili do bytu, domu, nakoľko pobyt vonku by neprežili. Pokiaľ máte zimnú záhradu, je to ideálne riešenie ich letnenia vonku. V inom prípade im postačí svetlá veranda, chodba alebo miesto v byte. Pri všetkej tej nádhere nezabudnite na hnojenie a pravidelné zalievanie, zostrihávanie odkvitnutých súkvetí, aby ich vzhľad nebol ničím narušený, aby pôsobili majestátne, sviežo a zdravo.

Ešte ste sa nerozhodli? Verím, že áno. Terasa bez kvetov, je len plocha, ktorá je využitá na 20%. Určite sa tam budete cítiť lepšie, keď všade okolo Vás budú kvety, po ktorých ste už dávno túžili. Realizujte svoje sny. Nadišla doba, kedy sme sa prestali skrývať vo vnútri našich obydlí a zároveň obdobie, kedy je vhodné tieto rastliny nakupovať. Aj ranné vstávania budú jednoduchšie, s raňajkami na terase alebo vhodne upravenom balkóne, ktorý Vám budú všetci závidieť.
Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: exotické rastliny

14.05. 2007
8.74 kB čitatelov
Cisár, ktorý dal doviesť 'nezvyčajné' rastliny
14.02. 2012
12.26 kB čitatelov
Deti a záhrada
19.09. 2013
11.93 kB čitatelov
Pestujte nádherné exotické mučenky
Atlas / Ostatné rastliny
10.06. 2018
823 čitatelov
Fialka voňavá - Viola odorata
30.04. 2018
1.02 kB čitatelov
Mákovník bukvicolistý - Meconopsis betonicifolia
30.04. 2018
671 čitatelov
Mečovka horská - Sisyrinchium montanum
30.04. 2018
533 čitatelov
Lekno hviezdovité - Nymphaea nouchali
29.04. 2015
2.87 kB čitatelov
Pestovanie obilia
29.03. 2013
19.62 kB čitatelov
Co na balkon?
17.02. 2012
5.20 kB čitatelov
Tolija bahenná - Parnassia palustris
02.09. 2011
10.62 kB čitatelov
Chryzantémovka plnokvetá
20.07. 2011
16.74 kB čitatelov
Neznáma rastlina - šrucha zelná
15.05. 2010
11.47 kB čitatelov
Potrebujem poradit