Črepníky, ktorými zmeníte vaším rastlinám vzhľad

Poslal: 22.03. 2012 11:13:56 (8649 čitatelov)

Tak ako aj my potrebujeme z času na čas zmeniť šatník, doplniť nejaké pekné moderné kúsky, tak aj vaše interiérové rastliny potrebujú nový substrát, výživuhnojenie a v neposlednom rade aj novú nádobu a estetický obal.

Črepníky, ktorými zmeníte vaším rastlinám vzhľad

Črepníky, ktorými zmeníte vaším rastlinám vzhľad

Doprajte im vyniknúť. Na trhu je množstvo obalov, keramických črepníkovfarebných kvetináčov, v ktorých lepšie vyniknú. Skúste im dopriať túto nádheru, ktorá krásne zapadne do vášho zladeného interiéru, do haly alebo na balkón.

Nebojte sa experimentovať so sklom, nádobami so živice, použite terakotu, klasiku, alebo plasty.

Dostupné materiály, ich mnohonásobné použitie a výber farieb je naozaj dostačujúci na to, aby nechýbali ani u vás.

Vyberajte správne veľkosti, farby a materiály, podľa vášho vkusu, podľa doplnkov vo vašom byte.

Správny výber veľkosti, je rovnako dôležitý ako farebné prevedenie alebo určenie dominanty medzi rastlinou a nádobou.

Malý črepník vo veľkom priestore bude vyzerať stratene a naopak, veľký v malom bude naozaj biť do očí. Dôležité je aj vybrať vhodnú rastlinu do nádob. Do malých a nízkych menšie druhy až previsnuté, do väčších nádob, vysokú rastlinu, kde do spodnej časti viete vysadiť aj drobnejší druh alebo dokonca niekoľko menších rastlín ako výplň, v závislostí od veľkosti črepníka.

Do hál a veľkých miestností, zimných záhrad sú vhodné terakotové nádoby, sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach a veľkostiach.

Do kuchyne vyberte motívy s potlačou alebo črepníky so servítkovou technikou, s motívmi kvetov, levandule, byliniek, tulipánov, či slnečníc. Všetky nádoby by mali mať aj misky, samozrejme pokiaľ sa nejedná o dekoračný obal.

V detskej izbe dbajte aj na výber pestovaných rastlín. Vyhnite sa pestovaniu jedovatých rastlín a rastlín s jedovatými plodmi, ktoré by mohli deti lákať a prípadne by ich mohli konzumovať. Detské motívy črepníkov deti určite potešia a možno sa stanú zanietenými pestovateľmi rastliniek.

Na pestovanie orchideí používajte špeciálne nádoby určené pre tento druhy, priesvitné, sklenené, z tvrdeného priesvitného plastu, s odtokom na prebytočnú vodu. Pre obývacie izby a spálne voľte druhy konzervatívne, decentné, až luxusné, ak si potrpíte na extravaganciu a exkluzívne kúsky, zamerajte sa na špecializované predajne. Je už z čoho vyberať. Od malých po gigantické veľké črepníky.

Vieme si vybrať aj dekoratívne nádoby mrazuvzdorné, zároveň ľahké, nerozbitné, odolné voči UV žiareniu, čiže vhodné aj priamo do záhrady, terasy, balkóny. Voda sa z nich odparuje pomalšie, materiál sa nerozpaľuje a to najmä v letných horúčavách ocenia rastliny. Nádoby môžete využívať ako dekoratívny obal, alebo priamo do nich zasadiť rastlinu, stačí keď na dno nádoby umiestnite vrstvu štrku alebo keramzitových kamienkov, ktoré jednoducho odvádzajú prebytočnú vodu, mimo koreňového systému a tým zamedzíte zahnívaniu koreňov. Nezabudnite potom na misku pod nádobu. Pokiaľ sa nádoba znečistí, jednoducho ju umyjete.

Voľba farebného prevedenia je naozaj na vás ale skúste posúdiť aj prevedenie rastliny, či sa jedná o zeleň alebo kvitnúci druh, prípadne interiérovú zeleň okrasnú listom, aby sme nekombinovali príliš veľa farieb. Môže sa stať, že celkový dojem sa stratí a nevynikne ani nádoba ani rastlina.

Rovnako vhodné umiestnenie v miestnosti alebo vonku na schodisku, či terase je dôležité. Aby sa plocha nestala prekážkovou dráhou, kde už nebude dôležité, že máte exkluzívnu dekoratívnu nádobu s krásnou rastlinou, ale to ako ju bezpečne obísť, prekročiť. Voľte správne bezpečné miesto, kde vynikne a najmä kde ju nemusíte stále obchádzať alebo premiestňovať, pretože to rastliny nemajú radi.

Vo výbere buďte kreatívne, nádoba je na dlhší čas, keď bude danej rastline črepník malý, dokúpite nový a menší posuniete pre inú rastlinku.
Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk
10 nejnovějších článků v tomto tématu
25.01. 2015
11.44 kB čitatelov
Jarné dekorácie a farby
Zima je síce kalendárne v plnom prúde, ale mnohí už netrpezlivo čakáme na jarné prebudenie prírody. O to viac najmä tí, ktorí nemajú možnosť pestovať rastliny vo vlastnej záhrade.
23.11. 2014
7.08 kB čitatelov
Vtáčie búdky a potrava pre vtákov
Koniec jesene a zima je obdobím odpočinku aktívneho záhradkára. Počas celého roka nám robili spoločnosť aj vtáky, ktoré sú počas väčšiny obdobia samostatné, čo sa týka hľadania si
21.03. 2012
16.49 kB čitatelov
Dekoračné materiály - doplnky v záhrade
Keďže sa blíži jar a je to i citeľné na počasí, na našej nálade a ošatení, mali by sme si premyslieť aj to, ako osviežiť záhradu po sivej, dlhej a nenápadnej zime. Určite mi dáte