Balkóny vo farbách

Poslal: 25.03. 2012 20:06:01 (17761 čitatelov)

Máme tu jar. Tak vám niečo napíšem o balkónových rastlinách, o ich umiestnení a ako môžete príjemne relaxovať na balkóne obkolesenom zeleňou a kvetmi, kde vám aj kávička bude lepšie chutiť a zabudnete na všetky starosti a jarnú únavu, pretože o kvety na balkóne sa treba pravidelne starať a pokiaľ chcete dosiahnuť efekty kvitnúceho balkóna, treba mu venovať dostatok času.

Balkóny vo farbách

Balkóny patria k príťažlivým a zaujímavým konštrukciám. Veľa ľudí si vyberá práve byty s balkónom, aby si na tomto priestore vytvorili zelenú oázu. Avšak dôkladný efekt sa ukáže len vtedy, keď i samotný balkón je v dobrom stave.

Pôvodne mali balkóny v architektúre predovšetkým funkciu reprezentatívnu. Ich využívanie pre ďalšie účely sa začali objavovať až vtedy, keď človek začal pociťovať nedostatok možností pohybu v blízkosti zelene. Dnes balkóny, terasy a lodžie chápeme ako neoddeliteľnú súčasť kvality bytu. Každý z nás si svoj balkón môže upraviť podľa vlastných predstáv, a tak isto ho využívať pre rôzne účely.

Ale skôr, ako si túto kvetinovú záhradu založíme, musíme vedieť o niektorých dôležitých faktoroch, ktoré tu budú mať vplyv. Jeden z najdôležitejších je orientácia balkóna ku svetovým stranám. Ak máme balkón orientovaný na sever, mali by sme použiť na ozeleňovanie rastliny, ktoré znášajú zatienenie. (fuksia, begónia, netýkavka, okrasná kapusta, kapucínka.)

Balkón orientovaný na juh je po celý deň vystavený priamemu slnku, preto by tu mali byť použité rastliny, ktoré znášajú priame slnko. ( agerátum, gazánia, petúnia, poludňovkovec, muškáty, aksamietnice). Najvhodnejšou je orientácia J – V, J – Z, V, Z.

V paneláku je dôležité aj poschodie, na ktorom si chceme balkón upraviť. Čím vyššie, tým je nebezpečenstvom vietor, ktorý spôsobuje olamovanie krehkých stoniek. Preto je dôležité vyberať pevnejšie rastliny. (nízke kry, dreviny, letničky..)

Nesmieme zabúdať na každodennú starostlivosť najmä v horúcich dňoch, na zálievku, hnojenie, odstraňovanie odkvitnutých súkvetí, prípadne v čase mrazov na prikrývanie rastlín, ktoré i v zime zostávajú na balkónoch.

Na kvitnúcich balkónoch u nás vidíme prevažne muškátypetúnie. Tvoria doslova vodopády kvetov v ružových či červených odtieňoch. Možné sú však aj iné riešenia výsadieb balkónov a terás ako zmes pestrých farieb. Balón si môžeme vytvoriť jednofarebný, a v súlade farieb sa budeme cítiť najpríjemnejšie.

ŽLTÝ BALKÓN:
Svieti a vytvára žiarivú atmosféru aj v dňoch keď je pod mrakom, zosvetľuje priestor a použitím slamených a ratanových doplnkov vytvoríme priestor na pohodlné oddychovanie. Použijeme : žlto kvitnúce begónie, gazánie, kapucínky, papučky, nechtík, rudbekiu, slnečnice, aksamietnice, georgíny, sanvitálie.

ČERVENÝ BALKÓN:
Použijeme kombináciu muškátov, šalvie, cínie, verbenybegónie vo farbách červená, oranžová, ktoré symbolizujú oheň a lásku. Ako doplnky použijeme totožnej farby kanvice na polievanie a iné nádoby a črepníky.

ZELENÝ BALKÓN:
To je množstvo dekoratívnych listov, pocit sviežosti, pokoja a života zároveň. Balkón môže poslúžiť ako druhá kuchyňa, ak sa na ňom rozhodneme pestovať bylinkyzelené korenie. Pre výsadby zeleného balkónu či terasy sa odporúčajú trvalky, kde odpadávajú každoročné náklady na kúpu letničiek. Veľké dekoratívne listy má napríklad funkia, ktorá má veľa kultivarov s panašovanými listami. Ďalej používame vlkovec, mliečnik, hluchavky, ktoré majú síce nenápadné kvety, ale dekoratívne listy s ľahko červenou alebo striebristou kresbou, brečtan a okrasné trávy...

MODRÝ BALKÓN:
Zvádza k oddychu a k snívaniu, máme množstvo odtieňov modrej. Od bledomodrej, cez svietivú modrú po tmavomodrú až k fialovej. Aj keď sa nám zdá, že fialová pôsobí chladne, v kombinácii s bielou alebo vínovočervenou dosiahneme elegantný vzhľad, ktorý neunikne pohľadom. Modrá farba patrí medzi studené odtiene, preto ak chceme dosiahnuť teplejší pocit, musíme ju skombinovať so žltou a oranžovou. Modrá voľba : agerátum, flox, fialky, zvončeky, plamienky

Kombinovanie rastlín musíme robiť nie len s prihliadaním na farebnosť, ale aj na podmienky stanovišťa, pestovania a nárokov jednotlivých druhov.

Môžeme kombinovať jeden druh viacerých farieb, 2-3 druhy, ktoré usporiadame pri výsadbe podľa výšky, šírky a pridáme previsnuté rastliny.

Do väčších keramickýchdrevených nádob môžeme použiť i vždy zelené dreviny, zakrslé ihličnany s letničkami či cibuľovinami.

Ak nemáme dostatok miesta, môžeme použiť na pestovanie aj závesné nádoby, nevýhodou je snáď zložitejšie zalievanie a hmotnosť nádoby, preto by mala byť bezpečne upevnená.

Do závesných nádob používame rastliny odolnejšie proti vetru, prudkému dažďu, prípadne proti intenzívnemu žiareniu, lebo v týchto nádobách sa pôda prehrieva rýchlejšie. Pre ešte efektívnejšie pestovanie a atraktívny vzhľad, Vám odporúčam pestovanie balkónových rastlín v závesných taškách- púzdrach, ktoré sú novinkou v pestovaní. Sú z odolných materiálov, s otvormi pre vloženie rastliniek. Dobre sa zalievajú, substrát sa neprehrieva. Vyskúšajte aj tento spôsob pestovania.

Na balkóne môžeme pestovať i bylinky v nádobách, zeleninuovocné dreviny v nádobách, popínavé rastliny, fazuľuokrasné rastliny od drevín až po letničkyskalničky. Buďte originálny v pestovaní a určite to Vaše rastliny aj susedia ocenia.
Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk
10 nejnovějších článků v tomto tématu
15.07. 2016
9.92 kB čitatelov
Fragaria vesca - jahoda obyčajná
Botanika: Trváca rastlina s dlhými zakoreňujúcimi sa poplazmi patriaca do čeľade ružovité (Rosaceae). Listy v ružiciach, dlhostopkaté, trojpočetné, na okraji vrúbkovane zúbkované, na
03.03. 2016
5.27 kB čitatelov
Chilli z nádoby
Máte radi pálivé papričky, ktoré okrem špecifickej chuti vyžarujú aj určitú energiu v podobe červenej a inej farby? Môžete ich pestovať aj na slnečnom balkóne. Teraz sa dozviete ako.
28.08. 2015
4.71 kB čitatelov
Zber zeleniny
V zeleninovej záhradke je tiež množstvo práce. V tomto období by ste už mali mať vytrhaný cesnak. Ten vybieľte, poviažte a zaveste do sucha a mierneho prievanu, aby sa dosušil. Cibuľu vytrhávajte,
26.07. 2015
7.88 kB čitatelov
Jahody - jahodové potešenie
Snáď nikto neodolá jahodám, ich sladkej vôni a chuti. Dôležitou správou je to, že ich môžete pestovať aj Vy, či už v záhrade alebo v nádobe. Sezónne ošetrovanie zahŕňa pravidelné odburiňovanie
16.07. 2015
8.01 kB čitatelov
Ošetrovanie, starostlivosť a rez drobného ovocia
Medzi drobné ovocie patria ríbezle, egreše, maliny, čučoriedky, jahody, černice, goji a iné známe aj menej známe ovocné druhy, ktoré vyžadujú starostlivosť na to, aby zarodili. Ponúkame
21.06. 2015
8.00 kB čitatelov
Deti a záhrada
Deti neodmysliteľne patria k rodine a záhrade. Vyžadujú svoje miesto v nej, a preto okrem detského ihriska zvoľte aj niečo praktické, náučné a zaujímavé.
30.05. 2015
7.73 kB čitatelov
Zelenina na záhrade a starostlivosť o ňu
Prichádza veľmi dôležité obdobie pre ďalšie výsevy, výsadby a starostlivosť o vzchádzajúce rastliny, najmä teplomilnú zeleninu. Tento mesiac sa nesie v znamení paradajok, papriky, tekvíc,
25.05. 2015
8.53 kB čitatelov
Rajčiny z balkóna
Na balkóne sa darí aj teplomilnej zelenine, medzi ktoré patria aj rajčiny. Ide o liany, ktoré dokážu narásť do výšky, preto sa zaštipujú, aby stihli včas dozrieť plody a aby boli dostatočne
07.05. 2015
7.49 kB čitatelov
Ovocný sad - čo sa oplatí pestovať?
Samozrejme v prvom rade to, na čo máte Vy a Vaši blízki chuť, čo chcete spracovávať, konzervovať alebo uskladniť na zimu a zároveň vhodné odrody podľa pestovateľskej oblasti. Niekedy však
26.04. 2015
8.88 kB čitatelov
Päť tipov pre úspešné pestovanie jahôd
Starostlivosť o jahody nespočíva len v zavlažovaní. Samozrejme, ani zavlažovanie netreba podceniť. Jahody viac uvítajú výdatnú zálievku než časté a plytké zalievanie alebo dlhotrvajúce