Pestovanie zeleniny na vlastnej záhrade

Poslal: 04.04. 2012 10:50:37 (21337 čitatelov)

Všetci vieme, aká zdravá je konzumácia zeleniny, obsahuje dôležité vitamíny a prvky, ktoré nie sú bežne dostupné v klasickom jedle. Zelenina nám poskytuje vlákniny, minerály a zároveň nás aj zasýti. Obsahuje veľmi málo bielkovín a tukov. Vitamíny ako selén, A, B, C, E, K, zinok, železo, vápnik a mnohé iné slúžia človeku na posilnenie imunity, na energiu a zdravý život.

Pestovanie zeleniny na vlastnej záhrade

Prečo nakupovať celý rok zeleninu, keď je oveľa krajšie dopestovať si ju na vlastnej záhrade, mať zároveň potešenie z práce a z následného výsledku. Pobyt na slnku, práca s deťmi, relaxovanie je tiež spôsob, ktorým si dokážeme oddýchnuť. Nehovoriac o pobyte na čerstvom vzduchu. Zároveň vieme čo konzumujeme. Čo sme vložili do pôdy. Slobodne sa môžeme rozhodnúť či použijeme biologickú alebo chemickú ochranu pri pestovaní.

Tí z Vás, ktorí nemajú záhradu si vedia niektoré druhy zeleniny dopestovať aj na balkóne. Samozrejme nemôžete tu pestovať všetko ale niektorá zelenina je vhodná aj na takéto pestovanie. Najmä paradajky, paprika, fazuľka, pažítka.

Majitelia záhrad to majú samozrejme jednoduchšie. Dnešná hektická doba, kedy myslíme len na prácu, nás však núti zeleninu kúpiť a mať ju tak vraj lacnejšie a jednoduchšie. Zástancovia pestovanej zeleniny to však vidia inak.

Aj v tej najmenšej záhrade sa ako prvé vysievajú či už do parenísk alebo fóliovníkov, skleníkov reďkovky, šalát, lahôdková cibuľka. Aké to je nádherné, ráno vybehnúť do záhrady, nazbierať reďkovky a na raňajky pripraviť nádherné šťavnaté zeleninové plody. Plody našej záhrady.

Neskôr do už teplej pôdy, od marca či apríla, v závislosti od počasia a nástupu jari, môžete vysievať všetko priamo do voľnej pôdy, na pripravené záhony : reďkovky, šalát, mrkvu, hrášok, zemiaky. Brokolicu, karfiol, kapustu, červenú repu tiež nevynechávajte. Aj deťom sa zavďačíte, ak im doprajete pomáhať Vám. Najmä s polievaním a okopávaním.

Samozrejme, nie je to jednoduché a nepôjde to bez práce. Vysiata zelenina potrebuje okopať, pretrhať, popolievať. Niektoré zasa vyviazať, urobiť opory. Ale mal by to byť pre Vás odpočinok. Nikto po Vás nebude chcieť hektáre vysiatej plochy. Postačí to, čo dokážete využiť v kuchyni, skonzumovať alebo spracovať. Ja si neviem predstaviť záhradu bez zeleniny. Všetko sa dá využiť. Záleží len na Vás, čo chcete pestovať, po čo túžite, s čím sa chcete pochváliť.

Hnojenie je tiež dôležité pre ich lepší rast. Netreba to však preháňať. Tak isto uprednostnite biologickú ochranu (je náročnejšia ale zdravšia) pred chemickou.

Do nádob vysaďte vypestované priesady paprík, papričiekparadajok a doprajte im dostatok vlahy. Namiesto popínavky si vysaďte fazuľu, ktorá bude nádherne vynikať na treláži, zakvitne a neskôr Vás obdaruje strukmi. V menších nádobách viete vypestovať pažítkuaromatické koreniny.
Text Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: pestovanie zeleniny

17.09. 2016
6.50 kB čitatelov
Ovocie a zelenina
23.03. 2012
9.58 kB čitatelov
Jar v záhrade
07.04. 2015
9.63 kB čitatelov
Popínavky na balkón
07.04. 2015
9.04 kB čitatelov
Tipy na mesiac apríl
24.02. 2009
25.60 kB čitatelov
Záhradka pre oddych
20.11. 2013
13.07 kB čitatelov
Levisticum officinale - ligurček lekársky
20.11. 2013
12.40 kB čitatelov
Salvia officinalis - šalvia lekárska
01.03. 2009
28.14 kB čitatelov
Juglans regia - orech kráľovský - výsadba, pestovanie a ošetrovanie (1)