Drobné ovocie v záhrade

Poslal: 24.04. 2012 20:40:45 (11536 čitatelov)

Nič nie je krajšie, ako upravená praktická záhrada, z ktorej máte aj úžitok. Záhradu si predstavuje každý po svojom a pre svoj obraz ju aj vytvára. Krásny zelený trávnik, upravené záhony, zurčiaci potôčik a pôsobivé sedenie s krbom, to všetko by mala obsahovať okrasná časť záhrady. Niektorí z nás si záhradu však nevedia predstaviť bez ovocných stromov a krov a samozrejme bez zeleninovej hriadky. V každej záhrade by ste si mali nájsť miesto pre všetko. Aj v tej najmenšej sa dajú pestovať bylinky, zelenina na balkóne, terase. V neposlednom rade aj drobné ovocie v podobe krov alebo stromčekov v nádobách alebo v malom záhone.

Drobné ovocie v záhrade

Stromčekové druhy ríbezlíegrešov nezaberajú veľa miesta v záhrade. Postačí im súvislý pás pozdĺž plota, pri múre, ktorý im zabezpečí ochranu proti silným vetrom. Vy im dodáte len kolíky na oporu. Zo stromčekových druhov zozbierate oveľa menej úrody ako z tých kríkových, ktoré naopak potrebujú väčší priestor pre pestovanie. Máte na výber z bielych, červených a čiernych odrôd ríbezlí, prípadne kríženec ríbezle a egrešajosta, ktorá má zaujímavú chuť a veľké čierne plody. Egreše sú žlté aj červené. Treba si vyberať z rezistentných odrôd, ktoré nie sú náchylné na množstvo chorôb a škodcov, ktoré bohužiaľ tieto rastliny napádajú. Toto ovocie je vhodné na konzervovanie a mrazenie, na výrobu štiav a džemov, marmelád, ideálne do letných šťavnatých koláčov.

Medzi ďalšie zaujímavé ovocie patria čučoriedkybrusnice, ktoré výborne rastú vo vlhkých pôdach s kyslým pH. Sú to inak nenáročné trváce rastliny, ktoré si vyberte do záhrady podľa veľkosti plochy. Sú druhy nízke i vysoké.

Deti milujú jahody, tak prečo kupovať drahé jahody v marketoch, ktoré sú bez chuti a predražené. Aj na malom mieste viete vypestovať kvalitné jahody. Na výber máte z niekoľkých odrôd, mesačné jahody, stáleplodiace, biele jahody. V malej záhradke vyčleňte miesto, ktoré už nebudete inak využívať a vysaďte ho jahodami. Jahody sa najlepšie pestujú v kopčekoch, na ktoré natiahnete čiernu textíliu alebo fóliu. V čase plodov si zadovážite čisté plody, plochu nemusíte okopávať. Stačí pravidelne zalievať a prihnojovať a úroda Vás neminie.

Ak túžite po malinách, tiež máte na výber z odrôd s červenými plodmi, veľkými, žltými, sladkými, šťavnatými, dvakrát rodiacimi. Vyžadujú väčšiu plochu na pestovanie nakoľko sa rozrastajú. Najlepšie je ich umiestniť na plochu vzdialenejšiu od okrasnej časti záhady. Napríklad na koniec záhrady, vedľa plota z múru. Nie sú náročné na pestovanie, vyžadujú len vystrihávanie a zalievanie, pravidelný zber a potom nápad, ako plody zužitkovať.

Medzi netradičné ovocie patrí drieň. Túto rastlinu už poznali Rimania. Je to na jar kvitnúci ker, ktorý môžete pestovať priamo v okrasnom záhone. Nie je náročný na pôdne podmienky, vyhovuje mu aj suchá pôda. Kvitne na žlto a je okrasný aj listom aj habitusom počas celého roka. Samozrejme plodmi, ktoré sa dajú využiť všestranne na priamy konzum aj na výrobu kompótov, džemov, rôsolov a lekvárov. Je to rastlina, ktorá vydrží na záhrade stovky rokov.

Medzi drobné ovocie patrí aj baza, rakytník, černice, zemolezy, prípadne moruše. Stačí si len vybrať na čo máte chuť, čo chcete vyskúšať pestovať, na čo všetko máte miesto vo Vašej záhrade. Pokiaľ nemáte priestor a máte okrasnú záhradu, vysaďte si pár ovocných drobných druhov priamo do záhonov a priamo pri práci zozbierate šťavnaté osviežujúce plody.
Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: drobné ovocie

14.10. 2015
8.12 kB čitatelov
Drobné ovocné kry ako doplnok záhrady
10.02. 2015
9.30 kB čitatelov
Tipy na mesiac február
16.07. 2015
8.34 kB čitatelov
Ošetrovanie, starostlivosť a rez drobného ovocia
14.02. 2012
12.58 kB čitatelov
Deti a záhrada
21.02. 2009
24.16 kB čitatelov
Ovocné dreviny - jarná výsadba
16.07. 2015
7.38 kB čitatelov
Boj proti škodcom
09.03. 2009
39.46 kB čitatelov
Ovocie - najviac predávané druhy a odrody ovocnín
25.10. 2013
14.07 kB čitatelov
Ako správně založiť kompost?
05.12. 2015
8.06 kB čitatelov
Ovocné dreviny - starostlivosť počas roka
28.02. 2012
15.42 kB čitatelov
Výsadba ovocných stromov v jarnom období