Predzáhradka, vizitka majiteľa domu

Poslal: 14.07. 2012 10:54:38 (28159 čitatelov)

Predzáhradka je to prvé, čo si všimne okoloidúci po ulici. Nemá ju každý dom, ale väčšina áno. Ak nie je predzáhradka, majitelia domu zvýrazňujú fasádu domu výtvarnými prvkami, farbou, ornamentálnymi prvkami okolo okien alebo dverí, mobilnou zeleňou v nádobe pred dverami alebo konštrukciou a popínavými rastlinami. Tento priestor by mal spĺňať svoj účel, zároveň musí byť estetický a praktický, ladiaci s domom, a teda reprezentatívny.

Predzáhradka, vizitka majiteľa domu

Predzáhradka plní funkciu okrasnú, reprezentatívnu, ochrannú, estetickú. Nie je to len samotný priestor v tvare štvorca alebo obdĺžnika. K predzáhradke patrí záhradka, vstupný priestor, chodníky, schodište aj oplotenie, ktoré je úzko napojené na ulicu.

Tento priestor hoci je malý, dá sa vhodne upraviť. Nezabúdajte pri realizácii zvážiť vzdialenosť výsadby od domu, veľkosť rastlín. Tiež je dôležitá orientácia voči svetovým stranám, druh a kvalita pôdy. Predzáhradka by mala byť praktická a jednoduchá na údržbu. Môže sa líšiť výsadbou v meste a na vidieku. Ale samozrejme je to na Vás, aký štýl sa Vám páči alebo aké rastliny v nej chcete pestovať, čím chcete upútať pozornosť. Malý priestor nezatrávňujte. Je tu problém s dostupnosťou, kosením. Rovnako malé roztrieštené plochy aj v tvare oblúkov sa zle kosia. Radšej plochu vysypte štrkom alebo kameňmi. Do predzáhradky sú vhodné druhy, ktoré zaujmú svojim tvarom, drevom, kvetmi alebo kôrou. Menej je niekedy viac, preto zbytočne malý priestor neprepĺňajte. Zvoľte rastliny podľa slnečnosti plochy, podľa množstva tieňa a najmä podľa toho, koľko času viete venovať starostlivosti o rastliny.

Nechajte sa inšpirovať na internete alebo si nechajte poradiť s výberom priamo v záhradnom centre. Získajte informácie o výške, bujnosti rastu či rozrastania sa. Vzdajte sa vzrastlých stromov s bujným a hlbokým koreňovým systémom, ktoré by mohli poškodiť existujúce inžinierske siete, ktoré sú väčšinou vedené v časti pod zeminou v predzáhradke až do domu. Pre slnečné stanovište sú vhodné okrasné trávy, nízke stromčeky na kmienku, vŕbybuky, okrasné kry zaujímavé listom i kvetom. Trvalky ako levaduľa, gailardia, lupiny, kosatce milujú slnko. Vhodným doplnkom je záhon vysypať kôrou alebo okrasným kameňom rôznej frakcie. Pre polotieň sú vhodné rôzne druhy papradí, srdcovka, zvončeky, brečtan aj okrasné trávy. Nie je vylúčené vysadiť tu aj vresoviskové rastlinykyslomilné rastliny, ktoré Vás obdaria nádhernými kvetmi. Ako doplnok je vhodné tu umiestniť plastiku, fontánku, solitérny kameň, vtáčie napájadlo.

Záhrada pred domom by mala korešpondovať s celkovou architektúrou domu a výsadbou za domom. Jednotným štýlom utvoríte unikátny celok, ktorý bude pôsobiť upravene a vzhľadne.

Zvoľte menej rastlín, jednu dominantu, rastliny, ktoré postupne kvitnú, aby vždy v záhradke niečo kvitlo a upútalo. Vyhnite sa trvalkám a krom, ktoré sa rýchlo rozmnožujú podzemnými koreňmi, výhonkami. Zamerajte sa aj na vždyzelené ihličnany a kry. Pre jarný efekt kvitnutia nezabudnite na jeseň vysadiť cibuľoviny a na jar hľuznaté rastliny pre letné kvitnutie.

Predzáhradka, vizitka majiteľa domu

Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk
10 nejnovějších článků v tomto tématu
14.04. 2012
8.63 kB čitatelov
Blahodarný odpočinok v záhrade
Záhrada je miesto, kde môžeme nájsť samých seba. Či už ako záhradníka, ovocinára, špecialistu na bylinky, okrasné dreviny a kry alebo jednoducho pracanta, ktorý musí mať všetko tip top