Okrasné trávy

Poslal: 14.07. 2012 11:08:12 (24453 čitatelov)

Okrasné trávy sú dominantou každej záhrady. Ich krásu objavujeme postupne. Najkrajšie sú na konci leta a v jeseni. Počas roka vyžadujú našu pozornosť minimálne. V jarnom období začínajú pučať prvé steblá a je to zároveň vhodné obdobie na presádzanie a delenie trsov.

Na jar sú krásne zelené alebo pásikavé, modré, červené, v lete už bujne narastené a na jeseň nádherne kvitnúce a zaujímavé aj v zimnom období. Keďže sa na zimu nezostrihávajú, zimná inovať vie tiež vyčariť na záhrade zaujímavú scenériu. Určite nesmú chýbať v žiadnom kúte záhrady, ako dominanta v predzáhradke alebo len tak v trávniku.

Okrasné trávy sú tiež používané ako solitéry, na záhony, do skaliek, k vodným plochám, samozrejme v závislosti od druhov, podľa vhodnosti na pestované stanovište, do polotieňa, na slnko, do vody. Okrasné trávy môžeme použiť na zakrytie nepekného kúta, múra, môžeme nimi zvýrazniť schodištia, vchody do domu, upútať na altánok.

Pokiaľ sa rozhodneme vytvoriť záhradu v japonskom štýle uplatňujeme najmä trávy, bambusy, ktoré tiež patria do tejto skupiny, piesok a vodu. Niektoré trávy majú tendenciu sa rozrastať, preto je vhodnejšie zvoliť menej druhov alebo ich vysádzať do nádob.

Okrasné trávy bežne používame aj do kvetinových trvalkových záhonov, do pozadia či na okraje pre zvýraznenie a hmotu, niekedy i potlačenie efektu.

Nachádzame ich v rôznych výškach, od miniatúrnych po vysoké, farebné, panašované od svetlozelenej po sivú až modrastú, niekedy až ohnivo červenú, s malými až obrovskými kvitnúcimi súkvetiami. Nemusí byť presne definovaný štýl záhrady, sú jednoducho použiteľné všade.

V našich podmienkach sa im dobre darí aj v polotieni aj na slnku, nevyžadujú veľa starostlivosti a sú to vďačné trvalky. Spolu s kvitnúcimi trvalkami, ihličnanmi a letničkami vytvárajú krásne kontrasty.

Trávy všeobecne dobre rastú, dobre sa rozrastajú, na zimu je dobré ich zviazať, niektoré druhy zakryť jutovými vrecami a na jar zostrihať. Je nutné ich deliť. Trávy využívame aj ako dekoráciu v interiéri, do aranžmánov, zostrihávame ich plne rozkvitnuté a sušíme klasmi dolu.

Trávy : Molinia arundinaceaebezkolenec trťovníkovitý, Miscanthus sinensisozdobnica čínska, Carex glaucaostrica, Cortaderia selloanakortadéria pampová, Arundo donaxtrsteník obyčajný, Pennisetum compressumpérovec, Stipa capillatakavyľ vláskovitý, Festuca valesicakostrava valeská, Festuca glaucakostrava obyčajná, Deschampsia caespitosametlica trstnatá, Pennisetum compressumpérovec, Molinia arundinaceabezkolenec trsťovníkovitý

Okrasné trávy vysoké: Molinia arundinaceabezkolenec trsťovníkovitý, Cortaderia selloanakortadéria pampová, Panicum virgatumproso, Arundo donaxtrsteník obyčajný

Okrasné trávy na záhonoch sa veľmi dobre kombinujú s trvalkami a drevinami okrasnými listom, funkie, starčeky, zlatobyľ, echinacia purpurová. Do spodných partii sú vhodné nižšie druhy tráv vytvárajúce koberce – kostrava sivá, kostrava ametystová, kostrava medvedia, ktoré sú vhodné aj do skaliek v kombinácii s cibuľovinami a nižšími trvalkami : levanduľa úzkolistá, druhy rodu astrovité.

Okrasné trávy: kostrava

Okrasné trávy

Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: okrasné trávy

14.07. 2012
28.16 kB čitatelov
Predzáhradka, vizitka majiteľa domu
04.12. 2014
4.43 kB čitatelov
Tipy na mesiac december (1)
05.01. 2015
6.29 kB čitatelov
Tipy na mesiac január
02.05. 2015
11.36 kB čitatelov
Záhrada na piesočnatej pôde
23.11. 2014
5.82 kB čitatelov
Vtáčie búdky a potrava pre vtákov
05.11. 2014
4.33 kB čitatelov
Novembrová záhrada
16.09. 2015
5.51 kB čitatelov
Tipy na mesiac september (1)
14.04. 2012
29.03 kB čitatelov
Ako vytvoriť postupne kvitnúce záhony
25.03. 2012
16.93 kB čitatelov
Balkóny vo farbách
18.09. 2006
37.07 kB čitatelov
Čo sú vlastne trvalky?
Atlas / Okrasné trávy
29.04. 2009
9.33 kB čitatelov
Bambus