Vysádzame cibuľoviny

Poslal: 26.09. 2012 13:38:02 (12769 čitatelov)

Jeseň je naozaj čarovná. Množstvo práce v záhrade nám vynahradia stále rozkvitnuté trvalkové záhony. Farbený koberec spôsobený napadnutým lístím nás priam láka poprechádzať sa v hmlistom ráne. Kvitnú astry, chryzantémy, dokvitajú posledné letničky a georgíny. Pôsobivé trávy sa majestátne vztyčujú v pozadí a skrášľujú jesennú scenériu nádhernými súkvetiami rôznych tvarov.

Vysádzame cibuľoviny

Okrem iných jesenných prác by sme predsa len nemali zabudnúť na jar. Prečo? Toto obdobie september – október je ideálny na výsadbu cibuľovín s jarným efektom kvitnutia. Ak sa chcete potešiť týmito kvetmi jari, vysaďte ich už teraz.

Prvým dôležitým krokom je nákup kvalitných, veľkých a zdravých cibúľ. Pokiaľ Vám niekto cibuľky daroval, dôkladne ich skontrolujte. Vysádzajte ich na vopred pripravený záhon alebo do trávnika, do podrastov stromov a pod riedke koruny. Samozrejme vysadiť ich môžete aj do nádob. Cibule vysádzajte v skupinách alebo do riadkov a iných sponov samostatne alebo s dvojročnými rastlinami ako sedmokrásky, sirôtky, nezábudky. Kombinovať môžete narcisy, tulipány rovnakej výšky či z rovnakej skupiny. Prípadne iné cibule podľa vlastnej fantázie.

Vaša záhrada nemusí byť len so zeleným trávnikom. Osviežte zelený trávnik pomocou drobných cibuľovín a prineste do záhrady kus rozkvitnutého trávnika. Vhodné cibuľky do trávnikašafrány, modrice, scily. Stačí vybrať kúsok trávnika, ktorý vyrežete, cibuľky vysadíte do hĺbky 5 cm a zasypete zeminou a naspäť prikryjete mačinovým kobercom, ktorý ste vyrezali. Navonok ani neuvidíte, že ste trávnik „poškodili“. Na jar Vás privítajú zaujímavé kvietky, ktoré často vykvitnú aj z pod snehu. Nebojte sa toho, že ich kosením zničíte. Stačí začať kosiť neskôr, aby cibule stihli zatiahnuť a zoschnúť listy a potom Vám už nebráni nič pokračovať v starostlivosti o trávnik ako každé ročné obdobie. Cibule nie je nutné z pôdy vyberať a po rokoch sa aj patrične rozmnožia.

Do riedkeho tieňa, pod koruny stromov viete vysadiť cesnak medvedí, bledule, snežienky. Najlepšie vo väčšom množstve a vysadené do kruhov alebo pásov. Vyhovuje im vlhká, dobre priepustná a hlinitopiesočnatá pôda. Vyniknú najmä pod kvitnúcou okrasnou čerešňou, mandľou či zlatým dažďom. Majestátne cibule okrasného cesnaku vyniknú v pozadí, vysadené po viacero kusov. Ich nádherné purpurové alebo fialové hlávky Vám priam učarujú.

Pokiaľ cibule nechcete každoročne vyberať z pôdy, vysaďte ich do košíkov. Zabránite tak zostupovaniu cibúľ do hĺbky a zabezpečíte tak každoročné kvitnutie. Voľne vysadené cibule by sa mali aspoň po 4 rokoch z pôdy vybrať a vysadiť na nové miesto alebo aspoň presadiť, nakoľko rokmi dosiahnete vyšší počet cibúľ a cibule sa nebudú zaťahovať do hĺbky a nebudú malé. Tulipány by sa nemali vysádzať na miestach, kde ste pred tým pestovali narcisy.

Tulipány sú farebne najvariabilnejšie. Od snehobielej, ružovej, žltej so zelenou až po červené, fialové či modré a čierne druhy. Sú rôzne výškou, tvarom korunných lupienkov a tým majú aj rôzne použitie. Na záhony, lemy, do nádob a skaliek, či na rez. Dobre sa kombinujú. Vynikajú v zmiešaných výsadbách, v samostatných cibuľových záhonoch. V kombinácii s tmavozelenými ihličnanmi alebo vždyzelenými drevinami dotvoria správnu atmosféru a dodajú estetický vzhľad jarnej záhrade. Pri výsadbe je dôležitá aj hĺbka výsadby. Orientujte sa podľa veľkosti cibúľ. Drobné sa vysádzajú plytko, veľké do trojnásobku veľkosti cibule. To znamená ak má cibuľa cca 3 cm na výšku, hĺbka bude trojnásobná, do 9 cm.

Tulipány, tie klasické poznáme najmä z vidieka. Mali každoročné jarné čaro v babičkinej záhrade. Od vtedy prešlo mnoho rokov a vyšľachtilo sa mnoho kultivarov, ktoré sú aj odolnejšie voči chorobám a škodcom, dlhšie kvitnú a tak sa z nich vieme tešiť o niečo dlhšie. Sú vhodné aj do moderných záhrad. Vďaka množstvu kultivarov si viete vybrať tie pravé pre Vás. Či už zvolíte viacfarebné druhy alebo čisté biele, kombinácie dvoch farieb, určite zapadnú do danej koncepcie záhrady. Pokiaľ chcete voňavé jarné cibuľoviny, určite nezabudnite na hyacinty, ktoré okrem svojej farby dominujú aj príjemnou a intenzívnou vôňou. Vysádzajú sa na okraje, lemy alebo do skaliek. Tiež sú krásne v nádobách. Rozvoňajú celý balkón alebo kuchyňu.

Milovníci ľalií si tiež prídu na svoje. Variabilnosť farieb, rôzne zmesi a výšky dodajú záhrade eleganciu a šarm. Ľalie sa tiež vysádzajú tomto období. Vysaďte ich však do pozadia, nakoľko väčšina z nich je vysoká aj 1,5 m. Pre stabilnosť stoniek ich môžete neskôr priviazať.

Je ešte oveľa viac druhov, ktoré si teraz môžete vysadiť. Narcisy, jesienky, korunovky, puškínie. Nechajte sa inšpirovať a to ostatné už ponecháme na Vás. Pochváľte sa svojim jarnými záhonmi.

Vysádzame cibuľoviny

Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: vysádzame cibuľoviny

06.03. 2012
27.14 kB čitatelov
Cibuľoviny vo Vašej záhrade.
06.03. 2015
6.71 kB čitatelov
Tipy na mesiac marec
01.10. 2015
6.13 kB čitatelov
Tipy na mesiac október (1)
07.08. 2015
5.72 kB čitatelov
Tipy na mesiac august (1)
25.10. 2012
25.73 kB čitatelov
Crocus - krókus
Atlas / Cibuľoviny, hľúzovité rastliny
30.04. 2018
518 čitatelov
Kosatec chorvátsky - Iris croatica
30.04. 2018
488 čitatelov
Kosatec - Iris
20.02. 2017
6.55 kB čitatelov
Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus
23.11. 2013
5.23 kB čitatelov
Ako pestovať antúriu -zelenobiele kvety.
07.11. 2009
18.43 kB čitatelov
Echynacea purpurea
14.05. 2009
7.69 kB čitatelov
Prepelenie tulipánov?