Jesenný balkón a terasa

Poslal: 29.10. 2012 21:51:00 (11806 čitatelov)

Jeseň je v plnom prúde. Posledné teplé lúče slnka sa opierajú o strapaté astry a okúzľujúce okrasné trávy, ktoré sú dominantou záhona. Trávnatý koberec je plný farebných listov. Kry obsypané žiarivými plodmi. Máte však pocit, že Váš balkónterasa zívajú prázdnotou? Nezúfajte. Aj jeseň má svoje čaro.

Jesenný balkón a terasa: vresy v nádobe

Po muškátoch, fuksiách a oleandroch či inej exotickej flóre zostali prázdne nádoby a miesta. A práve do nich vysadíte atraktívne rastliny, ktoré vyčaria tú ozajstnú atmosféru pravej jesene. Z existujúcich rastlín, ktoré práve teraz vynikajú sú určite farebné žihľavycoleus. Tieto farebné krásky umiestnite do pozadia terasy a okolo nich naukladajte prútené košíky s malými dekoračnými tekvicami a konárikmi jarabiny, hlohu, planých jabĺk alebo skalníka. Do podlhovastých väčších nádob môžete vysadiť zaujímavé heuchery, atraktívne listom a farbou. Kultivary sú rôzne od zelenej, zebrinatej až po žlté, purpurové a fialové. Vynikajúco sa k nim hodí zelený brečtan, či nízke ihličnany. Rastliny môžete vysádzať na hustejšie. V tomto období nebudú intenzívne rásť, takže prázdne miesta sa rýchlo nezaplnia. Do iných zas vysaďte do rašeliny vresy a vresovce. Tieto Vám budú robiť spoločnosť dlhé obdobie. Chryzantémy sú najtypickejšie rastliny jesenenovembra. Vybrať si môžete s vysokých a nízkych druhov, jednoduchých alebo strapatých hlávok. Dokonca aj tri v jednom. Chladné počasie im vyhovuje, ale mráz im škodí. Ak si ich chcete vychutnať čo najdlhšie, treba ich prikrývať, alebo umiestniť pod strechu. Pokiaľ do Vašich výsadieb zakomponujete vždyzelené kryihličnany, o zeleň máte postarané celoročne. Nezabudnite na strieborný drôtikcalocephalusstarček, tie naozaj vyniknú. Ďalej sú vhodné skalné ruže, rozchodníky. Do najväčšej nádoby vysaďte smrek alebo borovicu, niektorí si vystačia aj s tujami, ktorú s deťmi počas Vianoc ozdobíte rôznymi ozdobami a externým osvetlením a pri pohľade z vnútra Vás poteší vonkajší ozdobený stromček.

Ako ich správne vysadiť?
Medzi jesennýmjarným sadením do nádob prakticky nie je žiadny rozdiel. Dôraz však musíte dbať v oblasti drenáže, aby sa v nádobe zbytočne nezdržiavala voda, ktorá by mohla zamrznúť v období zimy. A to by rastliny určite neprežili. Sú to rastliny, ktorým vyhovuje chladnejšie počasie, ale nie mokro. Substrát voľte podľa typu rastlín. Na dno nádoby nasypte štrk, alebo menšie kamienky, keramzit, prípadne u väčších nádob môžete vnútro vystlať aj jutou alebo bublinkovou fóliou. Najvhodnejšie nádoby pre výsadbu sú keramické. Plastové rýchlejšie premrznú a môžu aj prasknúť. Pre skrášlenie môžete využiť rôzne látkové a vrecovinové vaky, do ktorých celú nádobu vložíte. Zalievajte striedmo a už neprihnojujte. Takto Váš balkón vydrží aj počas snehovej pokrývky. Terasy, ktoré sú chránené pred snehom sú ideálnejšie a rastliny sú čiastočne ochránené aj počas silných mrazov. Nádoby môžete vložiť aj do pletivových košov a obsypať ich farebným lístím.

Doplnky
K rastlinám poukladajte rôzne kamene, tekvice, sviečky alebo konáriky s červenými plodmi do rôznych váz. Použite aj vonkajšie osvetlenie v podobe reťazí alebo lampiónov a príjemné sedenie si naozaj užijete.
Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: jesenný balkón

09.11. 2014
8.61 kB čitatelov
Balkón - aby nebol smutný
Atlas / Ostatné rastliny
10.06. 2018
617 čitatelov
Fialka voňavá - Viola odorata
30.04. 2018
804 čitatelov
Mákovník bukvicolistý - Meconopsis betonicifolia
30.04. 2018
543 čitatelov
Mečovka horská - Sisyrinchium montanum
30.04. 2018
428 čitatelov
Lekno hviezdovité - Nymphaea nouchali
29.04. 2015
2.74 kB čitatelov
Pestovanie obilia
29.03. 2013
19.39 kB čitatelov
Co na balkon?
17.02. 2012
5.10 kB čitatelov
Tolija bahenná - Parnassia palustris
02.09. 2011
10.36 kB čitatelov
Chryzantémovka plnokvetá
20.07. 2011
16.44 kB čitatelov
Neznáma rastlina - šrucha zelná
15.05. 2010
11.35 kB čitatelov
Potrebujem poradit