Chryzantémy - novembrové krásavice

Poslal: 21.11. 2012 11:37:08 (21922 čitatelov)

Hmlisté rána, vlhký vzduch a farebné lístie sú pravými príznakmi jesene. Studené noci sa vystriedajú ešte s peknými slnečnými dňami a to nám ešte urobí náladu vrátiť sa do záhrady poobzerať si jesenné krásky na záhonoch. V tomto jesennom období určite vyniknú chryzantémy, ktorým takéto obdobie vyhovuje. Škodí im však mráz. Preto ak si chcete zachovať čo najdlhšie ich kvitnutie, treba ich prikrývať. Postačí Vám bublinková fólia, vrecia, juta, kryt z ihličnatých konárov. Na nízke druhy položte kartónové krabice, lístie, konáriky alebo vytrhané letničky zo záhona.

Chryzantémy - novembrové krásavice

Chryzantémy - novembrové krásavice

Hýria všetkými farbami: hnedočervená, ružová, svetloružová, biela, žltá, oranžová, červená, bronzová. Na to, aby ste sa dopracovali k októbrovému až novembrovému kvitnutiu, potrebujete poznať nároky na pestovanie a práce spojené s pestovaním chryzantém.

V minulosti bolo v záhradách oveľa viac chryzantém. Rôzne výšky, tvary a farebné druhy lemovali prírodne upravené záhony. V súčasnosti ich poznáme skôr ako rezané rastliny a niekde ešte stále panuje názor, že sú vyslovene hrobové rastliny. V záhradách sa viac pestujú drobnokveté kultivary, ktoré sú dostatočne odolné voči zime a nemusia sa na zimu vyberať z pôdy. Vonku však dokážu prezimovať aj kultivary so stredne veľkými kvetmi.

Najvhodnejšie obdobie na výsadbu je jar, po mrazoch. Treba im vybrať vhodné miesto, v trvalkovom záhone, s dostatočným priestorom, pretože ide o väčšie rozpínavé rastliny. Pre bohaté kvitnutie vyžadujú zaštipovanie, dostatok slnka, vhodný substrát, priemerné množstvo vody a výživu. V tomto období sa aj rozdeľujú a rozmnožujú delením trsov. Prihnojujú sa plnými hnojivami koncom leta. Od októbra sa už nehnoja.

Citlivejšie druhy sa po odkvitnutí zrežú asi 5 cm nad zemou a prikryjú sa vrstvou rašeliny alebo čečinou, suchým lístím. Môžu sa tiež vybrať z pôdy a s koreňovým balom položiť do debničky a umiestniť v studenom skleníku, pivnici s teplotou 5 – 8 °C. vyžadujú asi 4 – 6 týždňové obdobie vegetačného pokoja.

Rozmnožujú sa jednoducho delením starších trsov alebo odrezkami, ktoré sa odoberajú z priamo prezimovaných rastlín alebo v júni, keď sa rastliny zaštipujú pred kvitnutím. Zaštipuje sa ručne, môže sa aj ulamovať výhonok, ktorý sa len vloží do riadku na záhone alebo do nádob. Odrezky by nemali byť vytiahnuté a slabé. Pekný odrezok má byť asi 8 cm veľký, so 4 listami. Na zakorenenie vyžadujú teplotu 18 – 20 °C a rosenie. Postačí prikrytie fóliou a odrezky zakorenia v priebehu 3 týždňov.

Zaštipovanie a vyštipovanie
Zaštipovanie: Zaštipovaním ovplyvňujeme kvitnutie a obdobie kvitnutia. Podporujeme tak bočné výhony k väčšiemu množstvu kvetov. Vonku pestované a skoro kvitnúce kultivary zaštipujeme koncom mája. Neskoré druhy a skleníkové druhy zaštipujeme len raz a to vtedy, keď dosiahnu výšku 15 cm. Pri ostatných kultivaroch sa zaštipuje ešte raz v júni, aby sa na bočných výhonkoch druhého radu vytvorili kvety.

Vyštipovanie: Je to v podstate odstraňovanie kvetných pukov, ktoré sú nežiaduce a vyrastajú v úžľabí jednotlivých listov. Podporujú sa tak puky vyššie postavené, aby boli väčšie, silnejšie a kvalitnejšie. Niekedy na jednej rastline zostane len jeden, vrcholový kvet. Ide hlavne o veľkokveté chryzantémy. Pri niektorých typoch sa naopak odstraňuje terminálny výhon, aby sa podporili kvetné puky z bočných výhonkov. Kvetné puky, ktoré sú určené na odstránenie, by sa mali odstrániť včas, keď sú ešte malé. Rastlina sa tak zbytočne nevysilí a všetok rast pôjde do kvetov, ktoré budú ponechané a pýchou rastliny. Z lúčovitých, drobnokvetých chryzantém sa zasa bočné púčiky vôbec neodstraňujú.

Rozdelenie chryzantém podľa formy úborov:
Jednoduché, guľovité, prechodné, baletkovité, guľovito zvlnené, veternicovité, pompónkovité, lyžicovité, rúrkovité, pavúkovité

Základné rozdelenie chryzantém: hybridné, črepníkovéchryzantémy skupiny Rubellum
Hybridné: vyštipovanénevyštipované
Nevyštipované sa ďalej delia na: rozvetvené, drobnokveté, kaskádovitépompónkovité

Chryzantémy sú krásne a variabilné. Svojou typickou vôňou nám pripomínajú, že prišla naozaj jeseň. Sú vhodné aj na výsadby do nádob na balkóny a terasy. Najviac predávané druhy nízkeho kompaktného rastu sú však naozaj len sezónnou záležitosťou, nakoľko boli vypestované v špecifických podmienkach s regulovanou teplotou a upravenou dĺžkou dňa, ošetrované trpasličím hormónom. Pokiaľ sa Vám ich podarí prezimovať, tak v budúcom roku už obyčajne dosahujú pôvodnú výšku ale sú vyššie. Podmienkou úspešného prezimovania, je vhodná teplota a minimum vody. Substrát pred ďalšou zálievkou musí byť preschnutý.

Vyniknú však až do mrazov v nádobách vysadené spolu s brečtanom, heucherami, santolinou či nízkymi ihličnanmi a skimiou. Pred mrazmi ich stačí prikryť a budú naďalej kvitnúť. Čím viac ich na jar vysadíte, tým viac Vás potešia kvetmi vo farebnom jesennom záhone. Vyniknú pred romantickými okrasnými trávami a tmavozelenými ihličnanmi.

Chryzantémy - novembrové krásavice

Chryzantémy - novembrové krásavice

Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk
10 nejnovějších článků v tomto tématu
27.01. 2017
7.75 kB čitatelov
Echinacea nesmie chýbať v žiadnom trvalkovom záhone
Tieto rozkošné slniečka naozaj patria do trvalkového záhona zaliateho slnkom. Už v starých vidieckych záhradách mala svoje významné postavenie. Máme namysli teraz klasickú echinaceu purpurovú.
07.04. 2015
13.03 kB čitatelov
Primula elatior – prvosienka vyššia
Prvosienka vyššia patrí medzi európske rastlinné druhy a jej výskyt v prírode možno pozorovať od južného Anglicka až po južnú oblasť európskej časti Ruska, ale rastie aj na Urale, Kaukaze
15.10. 2013
10.95 kB čitatelov
Lupinus polyphyllus - vlčí bôb
Lupína (Vlčí bôb) je dekoratívna rastlina, ktorá oživí naše záhony. Pre svoj pomerne mohutný vzrast najlepšie vynikne ako solitér. Na oživenie môžete použiť peň alebo veľký kameň,
04.04. 2012
13.21 kB čitatelov
Primula - prvosienka
Primula patrí medzi jarné rastliny, ktoré sú bezpochyby veľmi obľúbené a svojim krásnymi kvetmi sú ozdobou našich záhonov.
13.12. 2011
17.25 kB čitatelov
Astlibe chinensis - Astilba čínska
Astilbe patrí medzi trváce rastliny. Je to rastlina, ktorá vynikne aj ako solitér. Taktiež je vhodná v kombinácií s inými rastlinami. Obľubuje tienisté miesta. Nároky na pôdu: humózna s dostatkom
12.09. 2011
22.14 kB čitatelov
Chrysanthemum - chryzantéma
Chryzantémy kvetmi s jemnou, špecifickou vôňou sú predzvesťou jesene. Tieto kvety krášlia záhony, kým ostatné rastliny už dávno odkvitli. Chryzantémy sa stali neodmysliteľnou súčasťou
05.09. 2011
19.56 kB čitatelov
Bellis perenis - sedmokráska obyčajná
Sedmokráska patrí k mojim obľúbeným rastlinkám. Uhol pohľadu na Sedmokrásku je rôzny. Na jednej strane je vnímaná ako burinná zložka trávnikov, na druhej strane však patrí aj k liečivým
05.09. 2011
12.51 kB čitatelov
Peaonia officinalis - pivonka lekárka
Pivonka je okrasná a trváca bylina. Pivonka vytvára podzemné hľuzy. Patrí medzi vyššie rastliny. Plodom je tobolka. Jej domovom je juhovýchodná Európa odkiaľ pochádza mnoho kultivarov. Pivonky
03.09. 2011
15.13 kB čitatelov
Sedum acre - rozchodník prudký
Sedum je trváca rastlina, ktorá rastie po celej Európe. Vzrastom patrí Sedum k nízkym, plazivým rastlinám. Vyskytuje sa na suchých pôdach s dostatkom vápnika. Vytvára husté koberce so žltými
01.09. 2011
12.82 kB čitatelov
Doronicum - kamzičník
Kamzičník je dekoratívna rastlina, ktorá prijemne oživí záhony a okrasné parky.
Atlas / Trvalky
04.05. 2018
695 čitatelov
Zbehovec plazivý - Ajuga reptans
28.04. 2018
589 čitatelov
Trvalky - Pereny
25.06. 2016
1.58 kB čitatelov
Prosim o radu s urcenim druhu rastliny
20.08. 2012
8.70 kB čitatelov
Líčidlovka jedlá - Phytolacca esculenta
31.10. 2011
6.05 kB čitatelov
Campanula poscharskyana