Čo by nemalo chýbať v zeleninovej záhradke

Poslal: 05.04. 2013 12:54:49 (7222 čitatelov)

Všetci už netrpezlivo čakáme na príchod priaznivého jarného počasia a obdobia. Výsevyvýsadby, všetko s tým spojené. Teda ja sa osobne veľmi teším na jar a založenie ďalšej zeleninovej záhradky.

V každej zeleninovej záhradke by nemal chýbať šalát hlávkový, reďkovky, mrkva skorá, mrkva neskorá, špenát, rajčiny, paprika Slovakia, cesnakcibuľka.

To sú tie staré osvedčené klasiky. Ale skúšali ste aj niečo netradičné? Minulý rok som vyskúšala pestovať farebnú mrkvu, farebné reďkovky, rajčiakycherry“, čakanku, pór, a baklažán a zo všetkého som mala naozaj veľkú radosť. A rovnako môj syn, ktorému farebné reďkovky na chlebíku chutili oveľa viac ako tá klasická červená. Farby jednoducho deti fascinujú. Chutia však rovnako.

Čo vám viem odporučiť je skúsiť pestovať jednotlivé druhy vysiate do riadkov ale nie hromadne ale jednotlivo. Znamená to, že vysejete rad reďkovky, rad mrkvy, rad cibuľky lahôdkovej a ďalej pokračujete iným druhom po celej ploche a potom zopakujete druh až do vtedy, kým nedosiahnete potrebnú plochu určitej plodiny. Získate tak zaujímavý pohľad na pestovateľskú plochu a zároveň zamedzíte rozširovaniu chorôbškodcov, ktoré škodia na tej-ktorej rastline. Nie všetky rastliny dokážu vhodne spolunažívať na ploche vedľa seba.

Pestovateľskú plochu môžete obohatiť aj o rad alebo lem z kvitnúcich letničiek ako sú aksamietnice, nechtíky, zvončeky, dvojtvárniky. Veľa z týchto letničiek a ďalšie iné tiež nájdete bežne v obchodoch. Nezabudnite však vhodne umiestniť plantu, tú pestujem na ploche jedného druhu, pretože cibuľa znesie menej vody a naopak paradajkyrajčiny či zeler vyžadujú vody viac. Tak poďme všetci objednávať, hádam tá jar príde potom oveľa skôr. A keď sa oteplí, už Vás nič nezaskočí.

Čo by nemalo chýbať v zeleninovej záhradke

Text Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: nemalo chýbať

10.02. 2012
9.61 kB čitatelov
Zelenina - čo by nemalo chýbať v zeleninovej záhradke
12.01. 2010
21.58 kB čitatelov
Zimné čaro záhrady