Mrkva - ako vypestovať zdravú mrkvu

Poslal: 31.07. 2013 10:35:05 (14159 čitatelov)

Vypestujte si aj vy doma zdravú mrkvu, ktorá sa vám odmení svojimi vitamínmi B, C a D, vlákninou, vápnikom, železom, betakaroténom a ďalšími, pre telo dôležitými látkami.

Mrkva - ako vypestovať zdravú mrkvu

Táto zelenina sa na záhon vysieva už počas marca, prípadne apríla. U neskorších odrôd je to potom na prelome jari a leta.

Pokiaľ chcete mať mrkvu s intenzívnou a sýtou farbou, musíte ju pestovať v ľahkých piesčitých pôdach s väčším obsahom humusu. V kamenistej pôde sa rastúci koreň postupne deformuje, preto ešte pred výsevom vyberte zo záhona menšie aj väčšie kamienky.

Stanovisko by malo mať dostatok slnečného svetla a neutrálne až slabo zásadité pH, nevhodná je čerstvo vyhnojená pôda.

Semená vysievajte na záhon, až pominú mrazy, v dobe, kedy je denná teplota v priemere aspoň 7 ° C (ideálne pestovanie mrkvy je pri denných teplotách asi 16 ° C). Vysievajte ich do 1 až 2 cm hĺbky, do vzdialenosti asi 15 cm. Vzchádzajúce rastlinky je nutné pretrhnúť asi na 5 cm vzdialenosť ak by bol výsev príliš nahusto, nebudú mrkvám pre nedostatok živín rásť dostatočne veľké a hrubé korene.

Semená začnú klíčiť asi 3 týždne od výsevu. Vďaka látkam, ktoré mrkva obsahuje, nám tu nebude rásť burina, avšak pozor si dávajte, vedľa akej rastlinky mrkvu vysejete, pretože tieto látky sú zodpovedné aj za spomalenie klíčenia semien. Preto ako susediace plodiny volíme cibuľoviny, reďkovky, paradajky, kukuricu alebo hrach.

Záhon priebežne odburiňujeme, okopávame a poprípade hnojíme. Mrkva potrebuje pravidelnú zálievku, dbajte však na to, aby ste ju nepreliali.

Pri teplotách 15 až 21 ° C sa začínajú v mrkve tvoriť karotény. Ideálny koreň mrkvy by mal mať slabý stredný valec, nerozoznateľnú kambiálnu vrstvu a širokú kôrovú časť, ktorá je rovnomerne štruktúrovaná.

Odrody mrkvy
Odrody mrkvy možno rozdeľovať podľa dĺžky koreňa, a to buď na mrkvu dlhú, strednú, alebo krátku. K zimnému uskladneniu sa používajú odrody dlhé a stredné. Ďalej je možné podľa zakončenia koreňa mrkvu rozdeliť na špicaté alebo tupé kultivary. Farebnosť je rôznorodá, od bielo-žltej, cez žltú, oranžovú, červenú, až do fialova.

Typy podľa koreňa:
Guľovitá karotka - Výrazne skorá, používa sa na jarné rýchlenie. Napr.: Parížska karotka.
Krátka, kónická, tupo zakončená karotka - Patrí sem jemná skorá karotka určená na rýchlenie pre poľné pestovanie. Napr.: sorty Chantenay, Lysská atď.
Dlhá, vretenovitá mrkva - Je to skorá až poloskorá ušľachtilá odroda, pomerne náročná na pestovanie a na kvalitu pôdy.
Valcovitá, tupo zakončená karotka - Je to ušľachtilá skorá až poloskorá karotka, pomerne náročná na pestovanie, hlavne na kvalitu pôdy. Napr.: Delícia, Karoten, Olympia, Rubín a ďalšie.
Dlhé, kónické, tupo zakončené mrkvy a karotky - Sú akýmsi prechodom medzi valcovitými karotkami a dlhými mrkvami. Zaraďujeme sem skoré karotky, výkonné, skladovateľné mrkvy. Napr.: Stupická polodlhá, Larosa atď.
Text: Michal Trúnek Semena-osiva.sk a Pestovani.in

foto: Miloš Krump

Články: mrkva ako

10.02. 2012
9.81 kB čitatelov
Zelenina - čo by nemalo chýbať v zeleninovej záhradke
05.04. 2013
7.25 kB čitatelov
Čo by nemalo chýbať v zeleninovej záhradke
24.02. 2009
24.78 kB čitatelov
Záhradka pre oddych