Čajovník si môžete vypestovať na záhrade aj doma ako izbovú rastlinu, nie je to nijako náročné, a obzvlášť milovníci čaju určite ocenia kvalitný čaj z čerstvých lístkov vlastného čajovníka.

Čajovník - doprajte si kvalitný čaj z vlastných lístkov
Výsev semien
Semená sú celkom tvrdé, preto je nutné šupky najskôr narušiť nožom a následne buď namočiť do vody o teplote okolo 20 ° C, pričom je ideálne nechať semená namočené po dobu 2 až 3 dní, alebo ich uložiť do vlhkej rašeliny pri teplotách okolo 6 až 8 ° C. Potom semienka zasejte do pripraveného výsevného zariadenia. Najvhodnejšie je zvoliť rašelinový substrát s nižším obsahom vápnika. Pri klíčení sa snažte udržiavať teplotu okolo 20 až 25 ° C a nezabudnite udržovať substrát neustále vlhký. Miniparenisko je dobré na udržanie optimálnej teploty aj vlhkosti, zasiate semená umiestnite do polotieňa.Vzídené rastlinky si teraz musia zvykať na bežné podmienky, ale substrát aj naďalej musíte udržiavať vlhký, avšak pozor na premočenie a následné hnitie koreňov, ktoré by zničilo celé rastlinky. V závislosti na rýchlosti rastu semenáčiky presaďte do jednotlivých kvetináčov. Pri presádzaní do vonkajšieho prostredia je nutné počkať do doby, než budú rastlinky dosť silné, aby zvládli prečkať zimu (cca v 3 rokoch). Čajovník je možné prvýkrát zaštepiť, keď dosiahne výšku asi 12 cm, začne sa nám tak vetviť a tvoriť krásny ker.
Čajovník v byte
Základom je umiestniť rastlinku na polotienisté stanovisko, darí sa mu najlepšie v hlinitopiesočnatom substráte s prídavkom rašeliny, ale možno použiť aj čistú rašelinu. Čajovník nikdy nevysádzajte do substrátu s vyšším obsahom vápnika, tam by vám uhynul. Pri hnojení si dávajte tiež pozor na zloženie hnojiva, aby ste rastlinke neublížili.S príchodom jesene potom pomaly znižujte zálievku aj hnojenie, v septembri dajte rastlinku na zimné stanovisko, s dostatočným svetlom, ale bez priameho slnečného svetla. Pre prezimovanie je najlepšia teplota okolo 10 ° C. Takto umiestnenej rastlinke obmedzte zálievku, ak je prostredie suché, občas ju pokropte vodou. Cez sezónu je dobré umiestniť čajovník na čerstvý vzduch. Dodržujte pravidelnú zálievku a hnojenie. V tomto období rastlinku zaštepujte, aby vám rastlinka krásne košatila, zároveň ju tým aj udržíte v požadovanej veľkosti.
Radikálnejší rez vykonávajte 1x ročne, a to buď ku koncu zimy, alebo v období sucha. Čajovník každú jar presaďte, pritom si dávajte pozor na poškodenie koreňového balu.
Čajovník na záhrade
Ak sa rozhodnete pestovať čajovníky na záhrade, zvoľte pravé čínske čajovníky, pretože práve tie sú odolnejšie ako iné kultivary. V pohode znášajú mrazy zhruba do -18 ° C. Vysadiť môžete 3 až 4-ročné rastlinky, vyberte im polotienisté stanovisko a kyslý substrát.Cez leto je nutné čajovníky veľa zalievať, ale nesmiete ich premočiť. Rastlinky je tiež dobré občas pohnojiť. Na konci sezóny prestaňte hnojiť, aby sa stihol pripraviť na zimu. Predtým ako zima naozaj začne, je nutné rastlinku zazimovať, ku koreňom dajte slamu alebo lístie a nadzemnú časť zatieňte ochrannou fóliou, ktorá je priamo určená pre prezimovanie rastlín.
Ak máte čajovník v chladnejších oblastiach, môžete mu vytvoriť špeciálne nízke parenisko, ktoré ide zakryť, tým rastlinku ochránite pred veľkými mrazmi. Najlepšou ochranou dobre zazimovaných čajovníkov je snehová pokrývka. Ak sú mrazom poškodené iba konce konárov, nič závažné sa nedeje. Ak chcete mať istotu, že váš čajovník zimu prečká, je lepšie ho zazimovať v chlade v interiéri.
Čo sa týka chorôb a škodcov, je v našich podmienkach napádaný obzvlášť voškami a puklicami.