Rastliny: Melissa officinalis - medovka lekárska

Poslal: 02.10. 2013 14:49:31 (9844 čitatelov)

Medovka lekárska, tiež inak nazývaná lemonka, madlinka, včelanka alebo napríklad planá mäta, je vytrvalá rastlina dorastajúca do výšky 60 až 100 cm. Má zubaté, srdcovité listy a asi 1 mm malé plody, tzv. tvrdky, s lesklo hnedou farbou a belavou špičkou. Od júna do augusta vykvitá malými bielymi kvietkami, obzvlášť v dobe pred rozkvetom má typickú citrónovú arómu. Jej využitie je široké hlavne v kuchyni, ale vňať sa využíva tiež v liečiteľstve a vydestilovaná silica potom do likérov a voňaviek.

Melissa officinalis - medovka lekárska

Využitie v kuchyni
K dochuteniu zeleninových šalátov, masla či bylinkových omáčok sa využívajú čerstvé mladé lístky. Ak by ste si chceli pripraviť dresing k mäsitým pokrmom či pokrmom z rýb, zmiešajte majonézu s rozomletými lístkami medovky. Pridáva sa tiež do najrôznejších nápojov, studených ovocných polievok, k zelenine a ovociu, do müsli, na chuťovky, omelety, palacinky alebo ku zmrzline a múčnikom. Avšak pozor: Varením stráca medovka svoju arómu.

Ako na domáce pestovanie medovky
Pre správny rast medovky je nevyhnutné teplé, chránené polotienisté alebo slnečné stanovisko, kde bude na poludnie tieň, a ľahšia dostatočne vlhká pôda s vápnikom. Na pestovanie sú vhodné ako záhony, tak kvetináče, u tých však pozor na veľkosť, rastlinky totiž dorastajú do hĺbky až 30 cm. Pri pestovaní zo semien je nutné v priebehu marca semená zasiať do pareniska asi 3 cm od seba, tie začnú klíčiť asi počas 25 - 28 dní.

Dostatočne silné rastlinky o veľkosti asi 5 až 6 cm umiestnite na záhon do sponu 60 × 40 cm. K výsadbe sadeníc je vhodná jar alebo jeseň, pričom v dobrých podmienkach nám môže rastlinka vydržať až 30 rokov. Ako bolo už povedané, zasaďte sadeničky na slnečné miesto do hlbokej pôdy bohatej na živiny. Ak nemáte nový substrát, vyberte pôdu po strukovinách alebo okopaninách. Medovka sa dá množiť aj delením starších trsov buď skoro na jar, ešte než začne pučať, alebo na jeseň do polovice septembra.

Kedy zberať
Vňať aj listy sa zbierajú v období pred rozkvetom, najlepšie za suchého chladného počasia, pretože pri vyšších teplotách sa obsah silice znižuje. Pozbieranú vňať aj listy sušte čo najrýchlejšie rozprestreté alebo vo zväzkoch zavesené v tieni alebo použite umelé teplo, ktoré by nemalo presiahnuť teplotu 35 ° C. Často dochádza k hnednutiu, preto sa snažte dodržiavať podmienky správneho sušenia, prípadne tieto tmavé drevnaté časti odstráňte. Správne usušená medovka si uchováva rovnakú farbu aj svoju vôňu.

Ako skladovať
Skladujeme v dobre uzavretej nádobe v tme, ale aj takto uskladnená medovka rýchlo stráca svoju vôňu, chuť a účinky, po roku už nemá žiadnu hodnotu, preto je najvhodnejšie medovku konzumovať čerstvú.

Liečivé účinky
Pomôže nám pri plynatosti a nadúvaní. Pri jej pravidelnom užívaní upokojuje stavy úzkosti, stres, spomaľuje tep, znižuje krvný tlak a pomáha pri nespavosti. Pitím medovkového čaju alebo nálevu utlmíte migrénu, drobné vyrážky alebo kŕče v dutine brušnej.

Pri omdlievaní, nechutenstve či bolesti žalúdka si uľavte medovkovým vínom, pri reumatizme a bolestiach hlavy sú zase vhodné masáže pomocou olejčeka. Na reumu a bolesti kĺbov sa tiež odporúča prikladať obklad máčaný v náleve z medovky, ak sa chcete preventívne brániť pred oparmi, je dobré si pery potierať čerstvým medovkovým listom.

Melissa officinalis - medovka lekárska

Články: melissa officinalis

02.06. 2007
17.31 kB čitatelov
Melissa officinalis - medovka
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
606 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
587 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
510 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
616 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
488 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
484 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
456 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
495 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
485 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
455 čitatelov
Rasca - Carum carvi