Rastliny: Stevia rebaudiana - stévia sladká

Poslal: 06.10. 2013 20:13:57 (8910 čitatelov)

Stévia je tropická asi 50 až 100 cm vysoká bylinka s bielymi kvetmi a kopijovitými listami, je cenená obzvlášť pre svoje liečivé účinky a jej typickú vysokú sladivosť, ktorá je 200 × až 300 × vyššia ako pri cukre, preto je aj za neho a za ostatné umelé sladidlá v dnešnej dobe často nahradzovaná. Jej využitie však nie je iba v potravinárstve, vďaka jej dezinfekčným účinkom je pridávaná aj napríklad do zubných pást, ústnej vody, pleťovej masky alebo pleťovej vody.

Stevia rebaudiana - stévia sladká

Využitie v kuchyni
Najčastejšie sa využíva na sladenie káv, limonád, čajov, kokteilov a marmelád, dá sa ale tiež pridať napríklad do ovocných šalátov, do sladších omáčok, mäsa a tort. Stévia je považovaná tiež za skvelého pomocníka pri chudnutí, ak máte chuť na sladké, rozžujte jeden lístoček rastlinky a uvidíte, že chuť na kalorické bomby v podobe sladkostí vás ihneď prejde.

Ako si stéviu vypestovať doma
Na pestovanie stévie je najvhodnejšia mierna priepustná rašelinová pôda s pH 5,5 až 6,5. Keďže rastlina potrebuje neustálu vlhkosť, je vhodné vytvoriť na dne črepníka drenážnu vrstvu, aby rastlinka nestála vo vode. Semienka vysejte najlepšie vo februári až marci iba na povrch substrátu a umiestnite ich k oknu, na poloslnečné, teplé stanovisko, alebo ešte lepšie do skleníka, kde sa jej bude viesť najlepšie. Semená začínajú klíčiť pri teplotách 20 až 23 ° C. V lete ju pokojne umiestnite von, ale len čo nastane doba prvých mrazov, musíte ju vrátiť späť do interiéru, pretože pri teplotách pod 10 ° C prestáva rastlinka rásť a uvädá.

Pri prezimovaní stévie po opadaní lístkov zostrihnite na výšku 10 až 15 cm a umiestnite ju do miestnosti s teplotou do 14 ° C. Nezabúdajte však, že je potrebné aj naďalej udržiavať substrát neustále vlhký. Nadzemné časti pomaly zaschnú a prezimujú len korene, avšak na jar možno uvidieť hŕbu nových výhonkov, v túto dobu je dobré začať rastlinu hnojiť.

Kedy zberať
Na zber sú pripravené výhonky o veľkosti 40 až 50 cm, tie zastrihnite asi na 20 cm. Zber je možné opakovať asi po 2 až 3 mesiacoch. Na jeseň rastlinka odkvitá, listy žltnú a opadávajú.

Ako skladovať
Keďže listy nestrácajú sušením a skladovaním obsah steviosidov, môžete ich používať ako čerstvé, tak zmrazené alebo sušené. Listy sušte rýchlo, pokiaľ možno v sušičke alebo vo vykúrenej miestnosti, v ktorej často vetrajte. Takto usušenú rastlinu môžete buď nadrviť, alebo ju ponechať v pôvodnom stave. Skladujte ju vo vzduchotesných nádobách na suchom, tmavom mieste. Sladkosť zo sušených lístkov sa napríklad v teplých nápojoch uvoľňuje oveľa lepšie ako z čerstvých listov.

Liečivé účinky
Pretože je stévia takmer nekalorická, podporuje trávenie a potláča pocit hladu, využíva sa napríklad pri redukčných diétach, navyše dokáže udržiavať rovnováhu cukru v krvi, preto je vhodným sladidlom aj pre diabetikov. Je skvelým pomocníkom pri odvykacích kúrach, pretože pomáha znižovať pocit potreby tabaku a alkoholických nápojov a urýchľuje hojenie rán a zároveň zamedzuje tvorbe jaziev. Znižuje tiež únavu a únavový syndróm, vyrovnáva krvný tlak, posilňuje činnosť pankreasu a podporuje mentálnu aktivitu. Zároveň je účinná na kožné problémy, ako sú ekzémy a akné, znižuje tvorbu zubného kazu a pôsobí proti plesniam, baktériám a vírusom.

Stevia rebaudiana - stévia sladká

Články: stevia rebaudiana

20.04. 2015
9.92 kB čitatelov
Stévia a iné zdravé bylinky
Atlas / Tropické a subtropické rastliny
30.04. 2018
1.08 kB čitatelov
Viktória kráľovská - Victoria regia
30.04. 2018
1.43 kB čitatelov
Jazmín sambakový - Jasminum sambac
28.04. 2018
490 čitatelov
Citrónovník - Citrus limon
17.09. 2016
1.71 kB čitatelov
Citrus aurantifolia - zimovanie
03.03. 2014
4.35 kB čitatelov
Heliamfora sarracenioides
23.11. 2013
20.38 kB čitatelov
Citrónovník