Pŕhľava dvojdomá

Poslal: 15.10. 2013 18:01:05 (13794 čitatelov)

Je to burina, s ktorou neúspešne bojujeme na záhradách rok čo rok. Čo takto zložiť zbrane a byť s pŕhľavou zadobre? Pomôže nám pri cukrovke, plynatosti aj s vypadávajúcimi vlasmi.

Pŕhľava dvojdomá - Urtica dioica

Je to rastlinka, ktorú pravdepodobne všetci poznajú obzvlášť pre jej pichľavé vlastnosti, avšak málokto vie, že je to jedna z vôbec najliečivejších byliniek. Pŕhľava dosahuje výšku 50 až 150 cm a niekedy aj oveľa viac, kvety na nej môžeme pozorovať od júna do októbra. Popálenie spôsobujú jej pichľavé chlpy čiže trichómy, ktoré sa pri dotyku zapichnú do kože a pri ďalšom pohybe spôsobí jej nepatrné pretrhnutie. Zašpiní pokožku pálivou tekutinou ktorá je zložená z acetylcholínu, histamínu a serotonínu, čo spôsobuje bolesť a svrbenie. Pŕhľava má široké uplatnenie v liečiteľstve, kozmetike, ale aj v kuchyni.

Pŕhľava v kuchyni
V kuchyni sa dajú tepelne upravené listy pŕhľavy pridať v kombinácii s inými bylinkami, ovocím alebo zeleninou do šalátov a polievok. Alebo si môžete vyrobiť vlastný sirup alebo šťavu zo žihľavy, ktorá má skvelé detoxikačné účinky na ľudský organizmus.

Ako si pŕhľavu vypestovať doma
Pŕhľava je pre mnohých pestovateľov nepríjemnou burinou, pritom je veľmi užitočná. Môžete si z nej vyrobiť napríklad žihľavovú jíchu, čo je veľmi výživné hnojivo pre rastliny a stromy. Pŕhľava tiež odpudzuje vošky a húsenice. Ak ju necháte v pokoji rásť na okraji záhradky, poskytnete tak húseniciam motýľov potravu. Záhony môžete dokonca pŕhľavou mulčovať a ešte ku všetkému sa hodí pre všetky pestované rastliny, alebo ju pokojne pridajte do kompostu.

Ak by ste ju teda chceli pestovať, bude stačiť iba jeden výsev, pretože potom pravidelne dochádza k tzv. samovýsevu a navyše sa pŕhľava rozmnožuje tiež množstvom podzemných odnoží. Najlepšie sa jej bude dariť v tieni, vo vlhkej pôde bohatej na dusík.

Kedy zberať
Zber je najlepšie vykonávať už na jar, kedy sa zberajú hlavne mladé výhonky, pokiaľ ju ale kosíte, dá sa zberať skoro po celý rok, účinky sú však najväčšie do konca mája. K použitiu je vhodných najvyšších 4 až 6 lístkov vrátane listovej stopky. Semenákorene sa potom dajú zberať od augusta do novembra. So sušením žihľavy je nutné začať čo najskôr po zbere, aby bola zachovaná jej pôvodná zelená farba. Korene je najlepšie sušiť na slnku a nadzemné časti v tieni, ak chcete použiť umelé teplo, nemala by teplota presiahnuť 60 °C.

Liečivé účinky
V liečiteľstve je využívaná vo forme nálevu, olejov, tinktúr, obkladov z čerstvých listov alebo šťavy z čerstvej rastliny. Je skvelým pomocníkom pri zápaloch, ekzémoch a vyrážkach. Pri porezaní a odreninách zastavuje krvácanie a dopomáha k rýchlejšiemu hojeniu rán. Pŕhľava tiež zmierňuje príznaky a alergie, znižuje hladinu cukru v krvi, čo je prínosné u ľahšej formy cukrovky. Pomáha pri plynatosti, hnačkách, vírusových a bakteriálnych ochoreniach, a pretože čistí krv, je vhodná aj pri chudokrvnosti a rôznych chorobách krvi. Tlmí bolesti hlavy, zabraňuje vypadávaniu vlasov a pomáha riešiť problémy s trávením. Je vhodná pri problémoch s vaječníkmi či pankeasom a pri ochoreniach pečene, žlčníka a obličiek.

Pŕhľavový nálev alebo odvar
Ak si chcete urobiť vlastný nálev alebo odvar zo žihľavy, dajte na jednu šálku, jednu lyžičku sušenej žihľavy, zalejte ju vriacou vodou a nechajte vylúhovať. Najlepšie je vypiť jednu šálku ráno na lačno a prípadne ďalšie 1-2 šálky počas dňa. Odvar možno vyrobiť aj z koreňa, a to tak, že na pol litra vody dajte asi 1 lyžicu nastrúhaného koreňa a varte 30 minút. Piť ho môžete 2x denne.
Text: Michal Trúnek Semena-osiva.sk a Pestovani.in

foto: Miloslava Kadlecová
10 nejnovějších článků v tomto tématu
02.07. 2017
9.93 kB čitatelov
Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“ Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae.
07.01. 2017
5.59 kB čitatelov
Linaria vulgaris - pyštek obyčajný
Pyštek obyčajný – Linaria vulgaris Mill. Motto: „Žlčník má najradšej žlté pyšteky“. Opis: Nápadne pekné, husté, sýtožlté strapcovité súkvetia pyšteka môžeme obdivovať väčšinou
01.07. 2016
9.89 kB čitatelov
Galium odoratum - lipkavec marinkový
Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.) Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos
06.05. 2016
9.41 kB čitatelov
Tussilago farfara - podbeľ liečivý
Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“. Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája.
28.08. 2015
12.83 kB čitatelov
Achillea millefolium - rebríček obyčajný
Opis rastliny: Rebríček obyčajný známy aj pod ľudovým názvom mačací alebo myší chvost je trváca, voňavá a liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité (Asteraceae). Jej
14.08. 2015
9.99 kB čitatelov
Geranium robertianum - pakost smradľavý
Opis rastliny: Pakost smradľavý ľudovo aj „bocianí zobák“ je jednoročná prípadne ozimná liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade pakostovité – Geraniaceae. Na jej cca 10 až 40
01.08. 2015
11.94 kB čitatelov
Cichorium intybus - čakanka obyčajná
Motto: „Krása a úspech sú ukryté v zdravej pečeni“. Čakanku, ktorú pestovali už starovekí Egypťania, ju pokladali za magickú rastlinu. Verili, že je poslom krásy a úspechu. Napokon
23.07. 2015
10.84 kB čitatelov
Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný často nazývaný ako svätojánska bylina, trezalka či krv svätého Jána je trváca medonosná rastlina patriaca do čeľade ľubovníkovité – Hypericaceae. Narastá do výšky
25.05. 2015
8.02 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie
10.05. 2015
12.71 kB čitatelov
Chelidonium majus - lastovičník väčší
Lastovičník väčší ľudovo nazývaný aj bradavičník, krvná bylina či nebeský dar má hrubý valcovitý rozkorenený podzemok, ktorý je z vonka červenohnedý a  z vnútra oranžovožltý.
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
664 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
658 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
550 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
650 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
520 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
506 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
487 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
539 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
523 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
482 čitatelov
Rasca - Carum carvi