Záhrada a životné prostredie

Poslal: 22.10. 2013 18:25:45 (10711 čitatelov)

Životné prostredie je všade okolo nás a je dôležitou súčasťou nášho žitia. Pre nás záhradkárov, záhradníkov začína už za bránou nášho domu, čiže na záhrade. Aj spôsob likvidácie záhradného odpadu, či používanie chemických postrekov vypovedá o našom vzťahu k prírode. Ak sa budeme snažiť ideálne sa postarať o našu záhradu, zeleň v nej a zároveň vrátime prírode časť toho, čo nám dala, môžeme povedať, že sme pre ňu, pre prírodu a životné prostredie urobili maximum.

Záhrada a životné prostredie

Biologický odpad, ktorého je v domácnosti a zo záhrady najviac, sa dá vo forme kompostu vrátiť do pôdy. Pri vysokých cenách hnojív je kompost a listovka nedoceneným a najkvalitnejším hnojivom. Málo využívame aj nastielanie, pri ktorom vrstva materiálu chráni pôdu pred nadmerným vysušovaním, zabraňuje rastu burín a dobre drží vlhkosť. Ideálne pod paradajky, papriku, ovocné stromy. Nakoniec sa pokosená tráva, uložená pod pestované rastliny zmení na humus, ktorý rýchlo a účinne obohatí pôdu o tie najdôležitejšie zložky a bez chémie. Nastielať môžeme okrem trávy aj listy. Kto má záhradný drvič konárov, využije aj odpad pri reze stromov, živých plotov a rovnako efektne zlikviduje suché letničkytrvalky. Šetríme vodu. To je druhá zásada. Voda je drahým zdrojom a je rovnako dôležitá pre nás ako aj pre rastliny. Zabezpečte si nádoby alebo zásobník na dažďovú vodu, ktorá je na zalievanie najvhodnejšia. Pokiaľ používate vodu z vodovodu, zalievajte intenzívne a tým pádom menej často. V letných mesiacoch, v čase krásnych slnečných dní je potrebné záhradu zalievať. Nešetrite tým, že obmedzíte zálievku. Snažte sa obmedziť straty. Povrch pôdy majte prekopaný, záhony vysypané kôrou, mulčom alebo kameňmi, zamedzte rastu burín, ktoré rovnako bojujú o zálievku s rastlinami, ktoré pestujete. Zalievajte, keď pôda nie je príliš teplá, čiže neskoro večer alebo skoro ráno. Voda z teplých povrchov sa vyparí skôr, než stihne prísť ku koreňom. Následne malé množstvo vody spôsobuje, že rastliny majú korene tesne pod povrchom pôdy a tým pádom im hrozí, že neprežijú zimu, lebo plytko korenia. Nič nové, snažia sa dostať aspoň k malej dávke vody. Menej vody strácame, ak zalievame do medziradov alebo priamo ku koreňom ako pohodlné postrekovanie na listy. Do hĺbky 10 cm pôdu prevlhčí asi 10 litrov vody na meter štvorcový.

Osobitnú pozornosť treba venovať jedom a látkam zdraviu škodlivým, herbicídom a iným chemickým postrekom, ktoré zbytočne zaťažujú Vašu peňaženku a prostredie okolo Vás a Vašich detí. Nie všetko a všetky choroby a škodcovia sa dajú zničiť biologickým bojom alebo radami našich babičiek. Pokiaľ sa rozhodnete pre radikálne riešenie chemickými prostriedkami, v prvom rade je potrebné správne zistiť pôvod, príčiny a prečítať si aplikáciu, dávkovanie, použitie. Chemická ochrana musí by cielená, vykonaná v správnom období a čase. Využívajte všetky možnosti pestovania bez chemickej ochrany. To je, vytvorenie optimálnych pestovateľských podmienok pre jednotlivé druhy, pestujte odolné rezistentné druhy a odrody. Ďalej odstraňujte mumifikované plody, múčnatku atď. ihneď po zistení.

Pozor aj na obaly z použitých látok a iných materiálov ako tmely, farby, ktoré využívate v domácnosti. Spôsoby likvidácie sú väčšinou uvedené na obaloch. Jeden z najhorších spôsobov likvidácie je premiešanie lístia, pôdy s uvedenými materiálmi a následný vývoz niekde za dedinu, do priekopy, na začiatok lesa. Nie je to nič nové a nezmyselné. Bohužiaľ stáva sa to a veľmi často. Potom stačí, že si chcete priniesť trochu kvalitnej pôdy do nového kvetináča a čudujete sa, že rastlina po mesiaci vyhynula.

V uzavretých priestoroch skleníkafóliovníka, či v zimnej záhrade vytvárame optimálne podmienky pre rast a plody teplomilných rastlín. Taktiež sú tu vhodné podmienky pre rozmnožovanievýskyt škodcov. Najmä vošky, molice, roztoče. Nepoužívajte hneď chémiu. Použite modernú biologickú ochranu. Na likvidáciu škodcov nasaďte vhodného predátora, prirodzeného nepriateľa. Na rozdiel od chemických prostriedkov neškodia nám ani rastlinám. Namnožený užitočný hmyz Vám ochráni rastliny a zeleninu až do konca vegetácie.

Každý záhradkár by mal mať dobrý vzťah k prírode, pokiaľ má rád svoju záhradu.

Záhrada a životné prostredie

Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: záhrada životné

18.05. 2007
74.40 kB čitatelov
Popínavé rastliny (1)
21.03. 2012
15.38 kB čitatelov
Dekoračné materiály - doplnky v záhrade