Rastliny: Gynostemma pentaphyllum - ženšen päťlistý

Poslal: 11.11. 2013 16:00:17 (7913 čitatelov)

Jeho lístky sa hodia do šalátu aj do kanvice na čaj. Ženšen dokáže znižovať krvný tlak, zlepšovať pamäť, hojiť rany aj potláčať depresie. Teda pokiaľ mu v črepníku venujete trochu starostlivosti.

Gynostemma pentaphyllum - ženšen päťlistý

Ženšen päťlistý, tiež nazývaný ako jiaogulan, je bylinka dorastajúca do výšky asi 60 cm. Je obzvlášť cenená pre svoje liečivé účinky a vplyv na celý organizmus, preto je odporúčaná aj ako doplnok stravy. Napríklad v Číne je používaná k dlhovekosti a prevencii a liečbe všetkých chorôb. Na rozdiel od ženšenu pravého sa dá ženšen pětilistý v našich podmienkach dobre pestovať a produkty z neho vyrobené nie sú tak finančne nákladné.

Využitie v kuchyni
Zo ženšenu si môžete uvariť napríklad lahodný čaj s príjemnou vôňou a sladkastou chuťou, lístky stačí zaliať teplou vodou a nechať ich po dobu asi 5 minút lúhovať. Pozor, voda by nemala byť vriaca. Čerstvé lístky možno použiť aj napríklad do zeleninových šalátov, poprípade ich môžete usušiť.

Ako si ho vypestovať doma
Pred výsadbou je vhodné semená na jeden deň namočiť do vody, čím zaistíte rýchlejšie klíčenie. Potom ich zasejte do substrátu, do hĺbky asi 5 mm. Takto pripravenú nádobu so semenami zakryte igelitovým vreckom alebo skleneným poklopom, tým zaistíte rastlinám potrebnú vlhkosť. V čase, kedy budú rastliny pripravené, ich premiestnite na slnečné alebo polotienisté stanovisko, do humózneho piesočnato hlinitého substrátu.

Ženšen päťlistý je popínavá rastlina, uvíta teda, keď jej do kvetináča umiestnite oporu, dá sa však pestovať aj ako previsnutá kvetina, v tomto prípade ju zasaďte do závesného kvetináča. V lete je potrebné rastlinu asi každé dva týždne hnojiť organickým hnojivom. Počas vegetácie nezabúdajte udržovať substrát neustále vlhký, a to najlepšie pomocou odstátej vody, ktorú lejte do podmisky.

Rastlinka dobre prezimuje pri izbovej teplote, na svetlom mieste. Zálievku je v tomto období nutné obmedziť. Semená je možné vysievať počas celého roka. Ak chcete rastlinku množiť, stačí do substrátu zapichnúť odštiepený výhonok, ten by mal zhruba do týždňa zakoreniť.

Kedy zberať a ako ženšen správne skladovať
Listy z ženšenu môžete zbierať po celý rok, v období od júla do augusta je obsah účinných látok najvyšší. Dajú sa používať ako čerstvé, tak sušené, najčastejšie vo forme čaju, sušený ženšen sa dá kúpiť napríklad v obchodoch s bylinkami alebo čaji.

Sušenú bylinku skladujte na suchom, chladnom a tmavom mieste, v dobre uzatvárateľnom obale. Niektoré kúpené bylinky sa dajú skladovať až 1 rok, je však lepšie ju spotrebovať čo najskôr.

Liečivé účinky
Ženšen dokáže znižovať krvný tlak, posilniť cievy, zlepšovať pamäť, hojiť rany, potláčať depresie a je používaný aj ako prevencia proti cievnym a srdcovým chorobám. Vďaka jeho schopnostiam upravovať hladinu tuku a cukru v krvi je využívaný pri liečbe cukrovky, ďalej sa užíva na uvoľnenie kŕčov, posilnenie nervového systému a dokonca ako prevencia proti rakovine. Táto rastlinka posilní vašu celkovú imunitu, je veľmi účinným antioxidantom, a keďže má výrazné regeneračné účinky, je používaná aj u pacientov v období po chemoterapii alebo pri onkologických ochoreniach.

Rovnako ako iné bylinky má aj ženšen svoje obmedzené denné dávkovanie, to by nemalo presiahnuť 10 g, vo forme čaju by to mali byť maximálne 4 šálky denne, pričom na ¼ litra vody príde asi 1 čerstvý list, či 1 kávová lyžička usušenej rastliny. Zo ženšenu možno okrem čaju vyrobiť aj masť, tinktúru alebo prášok.
Text: Michal Trúnek Semena-osiva.sk a Pestovani.in

foto: Dana Lampersová

Články: gynostemma pentaphyllum

07.08. 2011
10.54 kB čitatelov
Gynostemma pentaphyllum - päťlistý ženšen, jiaogulan
Diskusné fórum / Bylinky a korenie
17.12. 2013
3.89 kB čitatelov
Marocká mäta - pestovanie
23.11. 2013
4.36 kB čitatelov
Pestovanie petržlenu v črepníku na balkóne.
05.06. 2012
13.37 kB čitatelov
Echinacea purpurea
05.12. 2011
12.29 kB čitatelov
Pamajorán obyčajný
31.10. 2011
8.14 kB čitatelov
Moračina, pakmín
26.04. 2010
9.89 kB čitatelov
Satureja douglasii