Rastliny: Levisticum officinale - ligurček lekársky

Poslal: 20.11. 2013 15:54:18 (13291 čitatelov)

Silný odvar možno použiť namiesto dezodorantu, čaj z jeho koreňa pomáha pri liečbe reumy a listy vložené do topánok zlikvidujú nevábny zápach. Možno pomôže ligurček aj vám, keď si ho vypestujete.

Levisticum officinale - ligurček lekársky

Je to trváca bylina, ktorá dorastá do výšky až 2 metrov, má rozvetvené podzemky, dlhé korene a striedavé listy. Kvitne od júla do augusta žlto-zelenými kvetmi, plodom je dvojnažka žlto-hnedej farby, celá rastlinka má zelerovú arómu. Ligurček má svoje rodné korene v stredomorí, v 16. storočí sa používal napríklad ako účinné afrodiziakum, starí Gréci ho potom konzumovali na lepšie trávenie a v stredoveku ho pútnici vkladali do topánok ako pohlcovač pachov.

Využitie v kuchyni
Využitie ligurčeka v kuchyni je pomerne široké, dajú sa využiť všetky časti, čo je jeho veľkou výhodou. Plody sú výborné napríklad do nakladanej zeleniny, podzemky používame ku konzervovaniu a ako korenie napríklad do polievok, omáčok, šalátov a v podstate všade tam, kde sa používa petržlenová či zelerová vňať, sa uplatnia jeho lístky. Možno konzumovať aj čerstvý koreň, ten sa olúpe a varí ako zelenina v polievke, lístkom si zase môžete dochutiť napríklad aj obyčajný chleba s maslom.

Táto liečivka však nemá využitie len pri príprave pokrmov, možno z nej uvariť čaj účinný na veľa zdravotných problémov, a to ako z lístkov a semien, tak aj z koreňa.

V kuchyni sa využívajú mladé lístky, pretože tie staré majú horkú chuť a sú tuhé. Ak chcete, aby vaša rastlinka obrastala neustále mladými listami, je nutné ju pravidelne zastrihávať.

Ako si ligurček vypestovať
Pre pestovanie ligurčeka je vhodné vybrať slnečné stanovisko alebo polotieň a humóznu, kyprú pôdu s vysokým obsahom živín. Ligurček môžete pestovať dvoma spôsobmi, a to buď zo sadeníc, alebo zo semien. Ak zvolíte pestovanie zo semien, je potreba trocha trpezlivosti, pretože ligurček patrí medzi rastliny rastúce pomaly. Výsev semien sa vykonáva buď na jeseň do pareniska, kde vám rastlinky do jari krásne narastú, alebo v marci priamo na konečné stanovisko, tam je však nutné následné roztriedenie rastlín. Dôležitá je pravidelná zálievka, aby listy ligurčeka nezvädli, hnojenie naopak nie je potreba. Rastlinu je nutné pravidelne zastrihávať, aby jej rast a kvitnutie bolo spomalené. Ligurček vám vydrží aj niekoľko rokov, cez zimu nadzemná časť rastliny odumiera, avšak na jar začínajú rásť nové výhonky.

Kedy zberať?
Zberať môžete listy, vňať, semená aj koreň, a to od mája do novembra. Listy je najlepšie zbierať ešte pred odkvetom, pretože potom horknú. Pri pestovaní doma, je možné listy zberať aj cez zimu, čo určite oceníte. Odnože aj s koreňmi sa umyjú, väčšie poprípade rozpolia a usušia v tieni. Ak použijete umelé teplo, neprekračujte teplotu 40°C.

Ako skladovať
Ak chcete ligurček uchovať na kratšiu dobu, môžete ho dať do nádoby s vodou, tak vám neuvädne. Pri skladovaní po dlhšiu dobu, je vhodné ligurček usušiť a uložiť do dobre uzatvorených nádob na tmavé, suché miesto. Tma je dôležitá, aby bylina nestratila svoju farbu. Listy a odnože sa dajú navyše uchovávať tiež zamrazené.

Liečivé účinky
Ligurček pomáha pri nechutenstve, plynatosti, pocite plnosti a nedostatočnosti žalúdka a žlčníka. Čaj z koreňa ligurčeka je detoxikačný a močopudný, je veľmi účinný proti dne, reume a artróze. Keďže stimuluje produkciu tráviacich štiav, podporuje trávenie, ďalej pomáha pri nepravidelnej menštruácii, problémoch s prostatou, močením a obličkami, navyše dokáže rozpúšťať močové a obličkové kamene. K celkovému posilneniu organizmu obzvlášť u starých ľudí sa využívajú semená ligurčeka, silný odvar pridaný do kúpeľa potom pôsobí ako dezodorant a je odporúčaný aj ľudom, ktorí majú problémy s kĺbmi. Jeho výbornou vlastnosťou je, že čistí krv a odvádza tak toxíny z organizmu, zlepšuje krvný obeh a posilňuje srdce. Jeho účinky sú pozitívne aj na nervovú a svalovú sústavu, určite je potrebné oceniť aj jeho afrodiziakálne účinky.

Ligurček nie je vhodné konzumovať dlhodobo, navyše sa neodporúča ľuďom s poruchami obličiek a tehotným a dojčiacim ženám!

Levisticum officinale - ligurček lekársky

10 nejnovějších článků v tomto tématu
02.07. 2017
10.88 kB čitatelov
Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“ Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae.
07.01. 2017
6.03 kB čitatelov
Linaria vulgaris - pyštek obyčajný
Pyštek obyčajný – Linaria vulgaris Mill. Motto: „Žlčník má najradšej žlté pyšteky“. Opis: Nápadne pekné, husté, sýtožlté strapcovité súkvetia pyšteka môžeme obdivovať väčšinou
01.07. 2016
10.38 kB čitatelov
Galium odoratum - lipkavec marinkový
Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.) Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos
06.05. 2016
9.94 kB čitatelov
Tussilago farfara - podbeľ liečivý
Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“. Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája.
28.08. 2015
13.72 kB čitatelov
Achillea millefolium - rebríček obyčajný
Opis rastliny: Rebríček obyčajný známy aj pod ľudovým názvom mačací alebo myší chvost je trváca, voňavá a liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité (Asteraceae). Jej
14.08. 2015
10.42 kB čitatelov
Geranium robertianum - pakost smradľavý
Opis rastliny: Pakost smradľavý ľudovo aj „bocianí zobák“ je jednoročná prípadne ozimná liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade pakostovité – Geraniaceae. Na jej cca 10 až 40
01.08. 2015
12.58 kB čitatelov
Cichorium intybus - čakanka obyčajná
Motto: „Krása a úspech sú ukryté v zdravej pečeni“. Čakanku, ktorú pestovali už starovekí Egypťania, ju pokladali za magickú rastlinu. Verili, že je poslom krásy a úspechu. Napokon
23.07. 2015
11.34 kB čitatelov
Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný často nazývaný ako svätojánska bylina, trezalka či krv svätého Jána je trváca medonosná rastlina patriaca do čeľade ľubovníkovité – Hypericaceae. Narastá do výšky
25.05. 2015
8.38 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie
10.05. 2015
13.38 kB čitatelov
Chelidonium majus - lastovičník väčší
Lastovičník väčší ľudovo nazývaný aj bradavičník, krvná bylina či nebeský dar má hrubý valcovitý rozkorenený podzemok, ktorý je z vonka červenohnedý a  z vnútra oranžovožltý.
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
745 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
793 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
623 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
739 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
581 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
566 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
543 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
612 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
605 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
538 čitatelov
Rasca - Carum carvi