Rastliny: Allium ursinum - cesnak medvedí

Poslal: 16.09. 2014 13:55:34 (9772 čitatelov)

„Niet zelinky, ktorá by nemala svoje účinky.“ – hovorí staré príslovie dnes opäť veľmi aktuálne. Medvedí cesnak, ktorý sa často označuje aj ako „divý cesnak“ je jedným z prvých poslov jari. Má jasnozelené, kopijovité, konvalinke podobné listy, avšak listy cesnaku medvedieho na rozdiel od konvalinky majú jemnú cesnakovú vôňu, ktorú možno zacítiť už skôr ako ich uzrieme.

Allium ursinum - cesnak medvedí (MONIKAOFF)

Najčastejšie sa vyskytuje na vlhkých dobre živených pôdach, v tienistých lužných lesoch v blízkosti potôčikov a bystrín, medzi krovinami či v horských listnatých lesoch. Z pôdy vyrastá už v apríli. Lístky zbierame ešte pred kvitnutím. Biele kvety možno spozorovať koncom mája. Svoj prívlastok „medvedí“ dostal preto, lebo je známy fakt, že po zimnom spánku ho vyhľadávajú medvede, ktoré si ním čistia krv.

Cesnak medvedí má veľmi podobné liečivé účinky ako cesnak kuchynský. Lieči chronické kožné ochorenia, keďže má ohromujúce krv čistiace vlastnosti. Liečebný efekt sa umocní konzumáciou čerstvých listov, keďže sušené listy sú už o čosi menej liečivé. Čerstvé mladé lístky môžeme pridávať do: šalátov, polievok, knedlí, hlavných jedál alebo ich využívame ako koreninu. Z listov cesnaku medvedieho možno pripraviť i „cesnakový“ špenát. Liečivé sú aj cibule, ktoré zbierame v neskorej jeseni alebo v zime. Z cibúľ možno pripraviť tinktúru, z ktorej denne užívame 15 kvapiek zmiešaných s troškou vody. Takéto kvapky vynikajúco vplývajú na pamäť, šedú mozgovú kôru a pomáhajú predchádzať zvápenateniu ciev. Cesnak veľmi priaznivo pôsobí aj na žalúdok a črevný systém a dokonca sa ním liečia aj hlísty a škrkavky, ktoré sa z tela pri dlhodobom užívaní tejto bylinky celkom vypudia. No a to najlepšie je, že divý cesnak efektne lieči choroby srdca. Vysoký krvný tlak jeho konzumáciou postupne klesne.

Po dlhšom užívaní tohto unikátneho božieho daru všetky virózy, zápaly, infekčné ochorenia ako aj ďalšie neduhy celkom zmiznú a človek sa bude cítiť opäť zdravo a radostne

Allium ursinum - cesnak medvedí (MONIKAOFF)

Spracovala: Ing. Monika Offertálerová, september 2014

FEE Zvolen, katedra: UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj "Len ľudia s ekologickým vedomím a poznatkami o ekologických princípoch prežitia ľudstva na Zemi sú schopní aj v skutočnosti presadzovat’ tieto princípy do každodenného života a tak zaistiť TUR.“

Články: allium ursinum

02.10. 2013
10.78 kB čitatelov
Allium ursinum - cesnak medvedí
Atlas / Cibuľoviny, hľúzovité rastliny
30.04. 2018
733 čitatelov
Kosatec chorvátsky - Iris croatica
30.04. 2018
668 čitatelov
Kosatec - Iris
20.02. 2017
9.89 kB čitatelov
Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus
23.11. 2013
5.51 kB čitatelov
Ako pestovať antúriu -zelenobiele kvety.
07.11. 2009
18.73 kB čitatelov
Echynacea purpurea
14.05. 2009
7.86 kB čitatelov
Prepelenie tulipánov?