Rastliny: Juglans regia - orech kráľovský

Poslal: 09.11. 2014 20:44:09 (10470 čitatelov)

Orech kráľovský i spolu s mandľou či lieskou zaraďujeme k druhom škrupinového ovocia. V nedávnej minulosti sa orechy často vysádzali popri cestách v podobe stromoradí. Semená, ktoré konzumujeme sú obalené tvrdým zdrevnateným obalom, tzv. orechovou škrupinou. Obsahujú veľký podiel tukov a naopak len minimálny podiel vody. Semená orechov sú cenené najmä pre ich výživné zloženie s optimálnym zastúpením nenasýtených mastných kyselín a vitamínov skupiny B, čo im dáva vysokú energetickú a výživovú hodnotu.

Juglans regia - orech kráľovský (MONIKAOFF)

Orech kráľovský je rozšírený v rôznych oblastiach Slovenska, čo nám indikuje, že jeho pestovanie nie je až tak náročné než by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pretože orech môžeme v zásade pestovať v oblastiach s rôznorodými podmienkami, a síce hoci pochádza z oblastí, ktoré majú južnejšiu zemepisnú šírku, možno ho celkom iste pestovať i v menej teplejších lokalitách, resp. vo vyšších polohách, pričom najideálnejší je preň mierne svažitý terén chránený pred studenými vetrami alebo naopak plošiny mierne vyvýšené nad okolitým terénom. V poradí ďalším nezanedbateľným aspektom je ten, že orech kráľovský je pomerne náročný na svetlo, a preto nezabúdajme pred jeho výsadbou dbať na výber optimálne vhodného stanovišťa. Vysádzajme ho len na tam, kde pozemok nie je výrazne zatienený. Orech síce nemá problém rásť i v zápoji stromov, avšak v takom prípade dochádza ku zmene celého habitu stromu, pretože zatienené konáre a vetvy zle vyzrievajú a v zime zas rýchlo zamŕzajú, výsledkom čoho je, že rast stromu a rodivosť sa presunú do osvetlených častí stromu.

Z hľadiska pôdnych nárokov možno konštatovať, že orechu vyhovujú najviac stredne ťažké pôdy so stredným obsahom vápnika (Ca) a dostatkom humusu (aj do 2,0 %). Orech znesie aj hlinito-piesočnaté pôdy, avšak za predpokladu vyššieho úhrnu zrážok alebo hlbšou hladinou podzemnej vody. Orech v porovnaní s ostatnými ovocnými stromami žiada tiež väčšiu hĺbku pôdneho profilu, keďže hlavná masa koreňov sa nachádza v hĺbke 0,45 až 0,95 m; pričom jednotlivé korene siahajú ešte hlbšie.

V súvislosti s pestovaním orecha je potrebné tiež poznamenať, že nie je výhodné pestovať ho ani v blízkosti lesných porastov, keďže patrí medzi škrupoviny vo vyššej miere by dochádzalo k stratám na úrode, ktoré by spôsobila lesná fauna (plchy, veverice, vtáctvo).

Pred výsadbou orecha je dôležité pôdu vhodne pripraviť: doplnenie živín, prevzdušnenie, odburinenie, zarovnanie pôdneho terénu a pod. Najvhodnejším termínom na výsadbu orecha je jar. V jeseni ho môžeme vysádzať tiež, no v tomto období by bol spomalený rast koreňov vzhľadom na chladnú pôdu a pod. Orech nevyžaduje pravidelné zavlažovanie, pretože jeho koreňová sústava veľmi dobre preniká do hlbších pôdnych horizontov odkiaľ získava potrebnú vlahu a živiny.

období zberu orechov dbajme na včasné zozberanie ich opadaných či strasených plodov, ktoré uskladníme v suchých drevených alebo kartónových debničkách, aby sa orechy nezaparili a nezačali plesnivieť. Vylúskané plody môžeme i spolu s medom používať do koláčov a iného sladkého pečiva. Orech pôsobí regeneračne na ľudský organizmus, vyživuje šedú mozgovú kôru, podporuje koncentráciu a zlepšuje pamäť. Na liečebné účely sa využívajú aj orechové listy, avšak tie sa musia zberať mladé na jar. Majú silný baktericídny účinok a liečia hnisajúce a zapálené sliznice. Zápar z čerstvých listov sa osvedčil tiež pri gastrointestinálnych a črevných chorobách. Naviac orechové listy zastavujú krvácanie vnútorných orgánov a u žien zmierňujú silnú menštruáciu. Omývanie orechovým vývarom zvonku uzdravuje kožné choroby, exémy, akné, chrasty a zjazvené tkanivo.

Tip na unavené oči: Vysušené orechové listy povaríme 2 minúty v nechlórovej vode (najlepšie zo studničky) a necháme ich ešte 20 minút lúhovať. Po vychladení zápar precedíme cez sitko. Do vlažného záparu ponoríme vatové krúžky a priložíme ich na zavreté očné viečka približne na 15 minút a takto relaxujeme. Túto procedúru môžeme opakovať viackrát denne s použitím toho istého výluhu, ktorý len vždy trochu prihrejeme!

Juglans regia - orech kráľovský (MONIKAOFF)

Spracovala: Ing. Monika Offertálerová, november 2014

FEE Zvolen, katedra: UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj "Len ľudia s ekologickým vedomím a poznatkami o ekologických princípoch prežitia ľudstva na Zemi sú schopní aj v skutočnosti presadzovat’ tieto princípy do každodenného života a tak zaistiť TUR.“

Články: juglans regia

09.03. 2009
18.62 kB čitatelov
Juglans regia 'Alsószentiványi 117' - orech kráľovský
03.03. 2009
31.66 kB čitatelov
Juglans regia 'Milotai 10' - orech kráľovský
03.03. 2009
43.56 kB čitatelov
Juglans regia - orech kráľovský - výsadba, pestovanie a ošetrovanie (2)
01.03. 2009
27.77 kB čitatelov
Juglans regia - orech kráľovský - výsadba, pestovanie a ošetrovanie (1)
Atlas / Stromy listnaté opadavé
04.05. 2018
962 čitatelov
Buk lesný - Fagus sylvatica
04.05. 2018
713 čitatelov
Topoľ osika - Populus tremula
04.05. 2018
650 čitatelov
Lipa - Tilia
04.05. 2018
887 čitatelov
Hrab obyčajný - Carpinus betulus
30.04. 2018
560 čitatelov
Orgován obyčajný - Syringa vulgaris
30.12. 2016
936 čitatelov
Množenie rastlín
15.03. 2014
56.68 kB čitatelov
Jedlý gaštan
08.07. 2012
41.86 kB čitatelov
Javor - choroba
26.08. 2011
29.07 kB čitatelov
Katalpa - určení stromu
01.03. 2009
17.53 kB čitatelov
Orech kráľovský - štepenie