Rastliny: Calendula officinalis - nechtík lekársky

Poslal: 07.12. 2014 21:31:42 (13216 čitatelov)

Nechtík lekársky, lat. Calendula officinalis L., česky: Měsíček lékařský je liečivá aromatická rastlina patriaca do čeľade astrovitéAsteraceae pochádzajúca z Južnej Európy. Pestuje sa ako letnička a používa sa na výsadbu na záhony ako aj na rez. Včelám poskytuje nektár aj peľ.

Calendula officinalis - nechtík lekársky

Nechtík má bohato vetvenú byľ s podlhovastými až kopijovitými listami a vretenovitým koreňom. Kvety sú usporiadané v úboroch veľké zhruba 20 – 50 mm a majú žiarivú sýto žltú až oranžovú farbu. K večeru sa zatvárajú. Plody sú ostnaté hnedé nažky so semienkami kosákovitého tvaru. Klíčivá schopnosť semien je približne 3 až 5 rokov. Celá rastlina dosahuje výšku cca 30 až 50 cm.

V minulosti Egypťania nechtíku pripisovali omladzujúce účinky. Možno i preto boli mnohé ženy starého Egypta tak krásne. Vo veľkej úcte dodnes majú túto bylinu aj hinduisti, ktorí nechtíkovými kvetmi vyzdobujú oltáre vo svojich chrámoch. Nechtíkové kvety okrem toho že majú liečivé účinky na ľudský organizmus, o čom sa ešte osobitne zmienime, sa využívajú aj ako prísada do varenej ryže, kedy ju zafarbia na žlto a dodajú jej mierne pikantnú chuť.

Pestovanie: Nechtík lekársky sa rozmnožuje 0,5 až 1 cm veľkými semenami. Vysievame ich začiatkom apríla na jar, ale môžeme i v lete. Rastlina kvitne u nás od júna do neskorej jesene. Z  hľadiska liečebného využitia sa nechtík pestuje primárne za účelom získavania kvetných úborov so zákrovom – Calendulae flos cum calyce alebo na získavanie kvetných úborov bez zeleného zákrovu označovaného ako kalich – Calendulae flos sine calyce. Z celosvetového hľadiska v poslednom období vzrastá aj význam jeho pestovania – formou rýchlenia v skleníkoch. Na oficiálne využitie sa nechtík získava pestovaním v kultúrach, najmä v Egypte, Sýrii, Nemecku, Českej republike, Poľsku, Ruskej federácií a na Balkáne. Na Slovenskom trhu patrí k spotrebiteľsky najžiadanejším a tradične pestovaným liečivých druhom rastlín (okolo 50 ha ročne). Nechtík možno pestovať takmer vo všetkých pestovateľských oblastiach s výnimkou príliš chladných horských oblastí.

Pôdne nároky: rastline z pôd vyhovuje najviac priepustná hlinito-piesčitá, dobre zásobená živinami najlepšie nachádzajúca sa na slnečnom mieste prípadne v polotieni. Menej vhodné sú pôdy čisto piesočnaté a zamokrené a nevhodnými sú aj pôdy ílovité.

Nároky na vodu: Zvýšené nároky na vlahu sú od vzchádzania až do kvitnutia, avšak na príliš mokrých lokalitách môže počas vzchádzania rastlín dochádzať tiež k odumieraniu koreňových krčkov. Nadmerné atmosférické zrážky počas kvitnutia zas podporujú na zelených častiach rastliny šírenie patogénov múčnatky.

Nároky na svetlo: Nechtík lekársky je náročný na svetlo počas celej vegetácie, vhodná je preto expozícia pestovateľskej plochy k slnečnému svitu, čím sa docieli priaznivé nasadzovanie kvetných púčikov.

Nároky na živiny: Nechtík síce nie je náročný na obsah živín v pôde, ale na menej úrodnejších pôdach pozitívne reaguje na zapracovanie hnojív do pôdy pred sejbou. Odporúčaný normatív dávok čistých živín na 100 m2 je 2 – 4kg dusíka, 3 – 5 kg fosforu a 4 – 7 kg draslíka. Z organických hnojív sa môže použiť na jeseň kompost, ale priame hnojenie maštaľným hnojom sa neodporúča. Ďalšie zapracovanie jednotlivých hnojív do pôdy sa aplikuje v závislosti od výsledkov agrochemického rozboru pôdy.

Možnosti sejby pri zakladaní porastu:
Vhodnými predplodinami pred sejbou rôznych odrôd nechtíka sú obilniny, okopaniny ako aj zelenina. Časový odstup pestovania nechtíka na tom istom pozemku by mal byť 3 roky. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k jednostrannému čerpaniu pôdnych živín, a tým aj k strate sýtosti oranžovej farby kvetov a k zníženiu podielu plnokvetosti jednotlivých úborov.

Semená môžeme vysádzať v dvoch variáciách:
• sejba do riadkov počas apríla na väčších plochách. Parametre sejby: hĺbka: 10 – 20 mm, šírka riadkov: 0,20 – 0,30 m, výsevné množstvo: 6 – 10 kg.ha-1 osiva.
• sejba do hniezd počas apríla na menších plochách. Tento spôsob poskytuje vyššiu istotu zapojenia porastu. Parametre sejby: hĺbka: 10 – 15 mm, spon riadkov: 0,30 x 0,30 m, výsevné množstvo: do jedného hniezda uložíme 3 – 5 nažiek, čo predstavuje približne 150 g osiva na 100 m2.

Zber a sušenie: Nechtík zberáme od júna do septembra v pravidelných intervaloch, pričom zberáme len čerstvo rozkvitnuté úbory zvyčajne so zelenými zákrovmi (Calendulae flos cum calyce), ale môžeme aj bez nich (Calendulae flos sine calyce). Pri zbere uprednostňujeme plnorozkvitnuté tmavo oranžové kvety, pretože sú liečivejšie než tie svetlo-žlté. Zber realizujeme okolo poludnia za slnečného počasia, kedy má rastlina najviac liečivých látok.

Po odkvitnutí rastlín ich zrežeme na cca 15 cm nad zemou; výsledkom čoho bude; že opäť vykvitnú. Nazberané kvety usušíme v suchej, tmavej a dobre vetranej miestnosti - prirodzeným spôsobom vo vrstvení okolo 40 mm. Pri použití umelého tepla by teplota v sušiarni nemala presiahnuť 40 °C.

Liečebné využitie: Na priame terapeutické, resp. liečebné účely využívame usušený nechtíkový kvet, ktorý má protizápalové a antibiotické účinky. Čaj z týchto kvetov blahodárne pôsobí na vnútorné orgány. Zlepšuje trávenie, podporuje priaznivú funkciu pečene, žlčníka ako aj obličiek a sleziny. Okrem toho zlepšuje činnosť srdcového svalu, upokojuje CNS – centrálnu nervovú sústavu a mierne znižuje krvný tlak. Nechtíkový výluh sa osvedčil tiež na omývanie kože zvonku, pretože má silné baktericídne a revitalizačné účinky, čím podporuje hojenie rán, pomáha pri exémoch, vyrážkach, zápaloch kože a pri paradentóze.

Najväčšou prednosťou tejto liečivej byliny je tá, že patrí medzi najlepšie podporné liečebné prostriedky (hlavne nechtíková tinktúra), ktoré výrazne priaznivo vplývajú na onkologické ochorenia, primárne na rakovinu žalúdka, pečene, hrubého čreva, maternice, kože a prsníka. Nechtíková tinktúra rovnako lieči i zdurenú prostatu a semenníky a má silný protinádorový účinok!

Nechtíková masť: by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke, pretože je základným medikamentom na všetky ťažko hojace sa vonkajšie rany, vredy, opuchy, zapareniny, preležaniny, omrzliny a pod. Výborná je jej aplikácia na kŕčové žily, tiež hojí popáleniny, lupienku a regeneruje jazvy a iné kožné defekty. Hydratuje kožu a zjemňuje popraskané ruky, pery a päty. Urýchľuje kožnú regeneráciu a zmierňuje svrbenie a začervenanie.

Recept na prípravu nechtíkovej masti:
4 hrste čerstvých kvetných hlávok nechtíka (môžeme použiť iba samotné kvety alebo aj hornú časť vňate) nadrobno posekáme a dáme do ½ kg rozpustenej jazvečej masti. Necháme zovrieť – ale pozor! silne kypí, preto použime veľkú nádobu, v ktorej zmes dobre premiešame, prehrejeme, odstavíme a necháme prikryté stáť cez noc. Ráno stuhnutú masť trošku prihrejeme, prefiltrujeme cez ľanové plátno; nalejeme do vhodnej uzatváracej nádoby a skladujeme v chladničke!

Calendula officinalis - nechtík lekársky

Spracovala: Ing. Monika Offertálerová, december 2014

FEE Zvolen, katedra: UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj "Len ľudia s ekologickým vedomím a poznatkami o ekologických princípoch prežitia ľudstva na Zemi sú schopní aj v skutočnosti presadzovat’ tieto princípy do každodenného života a tak zaistiť TUR.“

Foto: Ludmila Unzeitigová a ing. Miloš Vymazal
10 nejnovějších článků v tomto tématu
02.07. 2017
10.88 kB čitatelov
Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“ Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae.
07.01. 2017
6.02 kB čitatelov
Linaria vulgaris - pyštek obyčajný
Pyštek obyčajný – Linaria vulgaris Mill. Motto: „Žlčník má najradšej žlté pyšteky“. Opis: Nápadne pekné, husté, sýtožlté strapcovité súkvetia pyšteka môžeme obdivovať väčšinou
01.07. 2016
10.37 kB čitatelov
Galium odoratum - lipkavec marinkový
Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.) Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos
06.05. 2016
9.93 kB čitatelov
Tussilago farfara - podbeľ liečivý
Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“. Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája.
28.08. 2015
13.70 kB čitatelov
Achillea millefolium - rebríček obyčajný
Opis rastliny: Rebríček obyčajný známy aj pod ľudovým názvom mačací alebo myší chvost je trváca, voňavá a liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité (Asteraceae). Jej
14.08. 2015
10.41 kB čitatelov
Geranium robertianum - pakost smradľavý
Opis rastliny: Pakost smradľavý ľudovo aj „bocianí zobák“ je jednoročná prípadne ozimná liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade pakostovité – Geraniaceae. Na jej cca 10 až 40
01.08. 2015
12.58 kB čitatelov
Cichorium intybus - čakanka obyčajná
Motto: „Krása a úspech sú ukryté v zdravej pečeni“. Čakanku, ktorú pestovali už starovekí Egypťania, ju pokladali za magickú rastlinu. Verili, že je poslom krásy a úspechu. Napokon
23.07. 2015
11.33 kB čitatelov
Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný často nazývaný ako svätojánska bylina, trezalka či krv svätého Jána je trváca medonosná rastlina patriaca do čeľade ľubovníkovité – Hypericaceae. Narastá do výšky
25.05. 2015
8.38 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie
10.05. 2015
13.37 kB čitatelov
Chelidonium majus - lastovičník väčší
Lastovičník väčší ľudovo nazývaný aj bradavičník, krvná bylina či nebeský dar má hrubý valcovitý rozkorenený podzemok, ktorý je z vonka červenohnedý a  z vnútra oranžovožltý.
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
743 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
792 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
621 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
738 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
581 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
566 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
543 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
611 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
604 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
538 čitatelov
Rasca - Carum carvi