Bylinkové potešenie

Poslal: 25.05. 2015 10:10:11 (4789 čitatelov)

Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie vyvinutý koreňový systém a ďalej sami najlepšie viete, kedy a kam ich vysadíte.

Bylinkové potešenie (PIXABAY)

Pre pestovanie viacerých byliniek môžete použiť hranty, kvetináče a špeciálne bylinkové nádoby. Naučíme vás, ako ušetriť priestor na balkóne a pestovať na relatívne malom mieste viac byliniek.

Budete potrebovať veľký kvetináč, plastovú, drevenú alebo kovovú tyčku aspoň 1 - 1,5 m vysokú a niekoľko menších kvetináčov. Veľký kvetináč naplňte substrátom a vysaďte do neho napríklad materinu dúšku, prípadne aj nejaký jej kultivar. Do stredu zapichnite tyčku a cez stred (odtokový otvor) ponavliekajte menšie kvetináče do požadovanej výšky. I keď budú naklonené, substrát sa z nich nevysype a aj rastline sa bude dariť.

Do tejto poschodovej veže vysaďte bylinky podľa vášho výberu. Vhodné sú oregano, pažítka, medovka, levanduľa, šalvia. Takúto vežu môžete použiť aj na výsadbu skalničiek. Na malom priestore získate veľa.

Zalievajte spočiatku veľmi opatrne. Prebytočná voda bude cez odtokový otvor stekať priamo do veľkého kvetináča. Bylinky vyžadujú svetlo, teplo, slnko, miernu zálievku, priepustnú aj chudobnú pôdu bez hnojenia. Navyše minimálne trpia chorobami a škodcami. Pravidelne ich používajte v kuchyni a rezom udržiavajte pekný tvar.

Iné väčšie trsy byliniek môžete pestovať v samostatných nádobách. Doplňte pár kusov chilli papričiek, paradajok, bazalku a môžete si dopriať aj chutný šalát.

Bylinky nevyžadujú veľa starostlivosti, len neznesú premokrenie. Viac sa im darí vo vonkajšom prostredí ako na parapetnej doske okna z vnútra. Bylinky majú široké použitie, nádherne voňajú, majú zaujímavý tvar, dokonca aj sfarbenie. Zakúpte si už teraz rôzne semienka a skúste ich vypestovať. Budete mať oveľa viac radosti aj z práce aj z výsledku.
Text: Adriána Francová, Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava www.rastlinky.sk
foto Pixabay.com, cocoparisienne

Články: bylinkové potešenie

12.06. 2013
7.11 kB čitatelov
Bylinkové potešenie na záhrade - bylinková špirála
Diskusné fórum / Bylinky a korenie
17.12. 2013
3.92 kB čitatelov
Marocká mäta - pestovanie
23.11. 2013
4.40 kB čitatelov
Pestovanie petržlenu v črepníku na balkóne.
05.06. 2012
13.41 kB čitatelov
Echinacea purpurea
05.12. 2011
12.32 kB čitatelov
Pamajorán obyčajný
31.10. 2011
8.17 kB čitatelov
Moračina, pakmín
26.04. 2010
9.91 kB čitatelov
Satureja douglasii