Ošetrovanie, starostlivosť a rez drobného ovocia

Poslal: 16.07. 2015 10:59:42 (7861 čitatelov)

Medzi drobné ovocie patria ríbezle, egreše, maliny, čučoriedky, jahody, černice, goji a iné známe aj menej známe ovocné druhy, ktoré vyžadujú starostlivosť na to, aby zarodili. Ponúkame Vám niekoľko tipov ako ich správne pestovať a rezať.

Ošetrovanie, starostlivosť a rez drobného ovocia (PIXABAY)

Jahody - vyžadujú správnu výsadbu, slnko až polotieň, sadenice nesadiť na rovnaké miesto, kde už boli jahody pestované. Srdiečka jahodových sadeníc musia byť zasadené nad zemou. Nezabudnite na zalievanie, hnojenie, odstraňovanie dcérskych poplazov, ktoré materskú rastlinu vyčerpávajú. Môžete ich použiť na nové výsadby. Tiež im odstraňujte suché a poškodené listy a kontrolujte prípadných škodcov a choroby. Majú radi prekopaný, odburinený substrát.

Maliny - poznáme raz rodiace a dvakrát rodiace. Maliny treba vystrihať na jar, kedy je isté, ktoré výhony sú staré, odrodené a suché. Maliny rodia na dvojročných výhonoch. Dva razy do roka rodiace maliny sa nestrihajú celé, nakoľko rodia už v prvom roku a v druhom roku tie isté výhony zabezpečujú rodivosť, ale nižšie na rastline, nie na koncoch. Odrodené koncové výhonky sa môžu po zbere úrody odstrihnúť.

Goji - nie je náročné na pestovanie. Vyhovuje jej štandardná zemina v záhrade, nič špeciálne. Nakoľko ide o veľmi kvalitný menej známy ovocný druh s množstvom vitamínov a zdraviu prospešných látok, na dosiahnutie úrody zvoľte aspoň dve rastliny. Pre rýchlu rodivosť je potrebné vysadiť aspoň 3-ročný ker a venovať sa mu. Najskôr je nutné vytvoriť akoby kmeň a z neho vychádzajúce konáre. Pre plodivosť je dôležitý rez na jar, najneskôr začiatkom júna. Zvoľte dostatočný priestor, slnko, vlhkú, priepustnú pôdu s dostatkom humusu a pH 8.
Text: Adriána Francová, Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava www.rastlinky.sk
foto Pixabay.com, Iwona_Olczyk

Články: ošetrovanie starostlivosť

05.01. 2007
28.47 kB čitatelov
Palmy v izbách a zimných záhradách
30.05. 2015
7.56 kB čitatelov
Baleríny v nádobe
21.06. 2015
7.40 kB čitatelov
Starostlivosť o živý plot
26.04. 2015
8.75 kB čitatelov
Päť tipov pre úspešné pestovanie jahôd
03.03. 2009
43.55 kB čitatelov
Juglans regia - orech kráľovský - výsadba, pestovanie a ošetrovanie (2)