Rastliny: Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný

Poslal: 23.07. 2015 13:44:18 (10223 čitatelov)

Ľubovník bodkovaný často nazývaný ako svätojánska bylina, trezalka či krv svätého Jána je trváca medonosná rastlina patriaca do čeľade ľubovníkovitéHypericaceae. Narastá do výšky 30 až 90 cm. Má priamu, dvojkrídlu, na vrcholci strapcovito rozkonárenú byľ s bohatým zlato-žltým kvetenstvom. Listy sú sediace, protistojné a majú vajcovitú čepeľ. Plodmi sú vajcovité tobolky. Druhové pomenovanie „bodkovaný“ si ľubovník vyslúžil preto, lebo jeho kvety a listy sú posiate drobnými žľazami pripomínajúcimi červené bodky. Je to vďaka prítomnosti červeného farbiva (hypericínu). Mimochodom práve toto farbivo zaraďuje ľubovník bodkovaný medzi rastliny s tak vysokou liečivou hodnotou, o čom sa v článku ešte zmienime.

Ľubovník bodkovaný na okraji lesnej cesty pri východe Slnka, júl 2015 (MONIKAOFF)

Rozšírenie: Ľubovník bodkovaný obľubuje suchšie lúčne spoločenstvá, presvetlené lesy, medze a slnečné krovinaté stráne, kde sa mu dobre darí. Často môžeme počas leta pozorovať ako spolu s čakankou svojimi kvetmi zdobia okraje lesných a poľných ciest. Divý, a teda v prírode prirodzene rastúci ľubovník bodkovaný sa vyskytuje takmer v celej Európe, západnej a strednej Ázií a tiež v severozápadnom cípe Afriky. Do ostatných častí sveta bol introdukovaný. Z časti zdomácnený sa dnes nachádza najmä v južnej Amerike, Austrálii a na Novom Zélande. V Kanade a USA sa dokonca miestami pokladá až za otravnú burinu.

Zber: Predmetom zberu pre osobnú spotrebu ako aj farmaceutické využitiekvety (Flos hyperici) a vňať (Herba hyperici), pričom na prípravu jánskeho oleja zberáme len kvety. Vňať zas využívame pri príprave liečivých čajov, bylinkových obkladov a do kúpeľov. Zberáme ju vždy počas slnečného počasia, kedy ju odstrihávame približne v polovici spolu s kvitnúcimi vŕškami. Následne vňať sušíme pri teplote max. do 30 °C tak, aby si zachovala svoju pôvodnú farbu. Ak po sušení zhnedla, znamená to, že sme ju nesušili správne a nie je vhodné ju ďalej liečebne využiť.

Liečivé látky: Liečivé vlastnosti trezalky vyplývajú z obsahu jej účinných látok, ktorými sú: triesloviny (v kvetoch až 13%), flavonoidy (rutín, kvercitrín), červené farbivo (hypericín), žlté farbivo (hyperozid), éterický olej, živica, silica, vitamín C a provitamín A. V plodoch rastliny sa nachádzajú doposiaľ ešte vedecky neprebádané antibakteriálne látky.

Ľubovník bodkovaný a jeho liečebné uplatnenie: Výťažok z tejto vzácnej rastliny, ktorá už v dobe kamennej pomáhala ľuďom zbavovať sa rôznych chorôb je dnes súčasťou viacerých farmaceutických preparátov. Rastlina sa indikuje na podporu látkovej premeny, liečbu pečeňových chorôb (cirhóza, infekcia, zápal pečene), tráviacich orgánov či spomalený odtok žlče. Celkovo môžeme konštatovať, že farbivo hypericín, ktorému sa ľudovo hovorí aj krv svätého Jána prospieva všetkým telesným orgánom. Navyše vzhľadom pre svoj adstringentný, protizápalový a antibakteriálny účinok sa zvonku ordinuje na zle hojace sa a mokvajúce rany, exémy, bércové vredy a iné kožné defekty. Droga má aj mierne diuretický účinok. Okrem iného jej užívanie je vhodné aj pre dospievajúce dievčatá. Len denným popíjaním dvoch šálok čaju z trezalky sa podporí správny vývin ženských orgánov. Zároveň upozorňujeme, že ak dievča počas tejto liečebnej procedúry súčasne užíva i syntetické ženské hormóny tzv. chemickú antikoncepciu, môže sa jej ochranný účinok znížiť. V súvislosti s liečebným uplatnením ľubovníka bodkovaného možno pre zaujímavosť doplniť, že v Rusku a Nemecku v súčasnosti prebiehajú výskumy, ktoré dávajú nádej pacientom chorým na vírus HIV. Vedci totiž zistili, že ľubovník bodkovaný (Hypercium perforatum L.) by mohol túto doposiaľ nevyliečiteľnú chorobu nakoniec poraziť, a to práve vďaka zlúčenine zvanej hypericín. Výskum v tejto oblasti naďalej prebieha.

Ľubovník bodkovaný a jeho euforizujúce účinky: Terapeutické využitie ľubovníka bodkovaného je skutočne rozsiahle. O čom svedčí aj fakt, že sa s úspechom využíva pri takmer všetkých nervovo podmienených chorobách. Schopnosť rastliny priaznivo pôsobiť na krehkú nervovú sústavu človeka je nevídaná. Hypericín patrí medzi významné nervína a jeho pravidelné užívanie vyvoláva v tele pacienta intenzívne pocity eufórie. To je dôvod, prečo sa ľubovník s takou obľubou uplatňuje pri liečbe nervových chorôb. Úspešne sa ním liečia depresie, melancholické stavy, pocity úzkosti, nervová vyčerpanosť, psychotické neurózy, nespavosť a dokonca aj námesačnosť. Pri všetkých týchto chorobách vrátane vnútorného užitia čaju účinne zaberajú aj sedacie kúpele z ľubovníka.

Dôležité upozornenie: Ako sme už niekoľko krát uviedli, ľubovník obsahuje červené farbivo - hypericín. Toto farbivo je fotodynamicky účinné, t. z. že zapríčiňuje fotosenzbilitu, a preto u niektorých citlivých osôb (ohrození sú najmä ľudia so svetlou pleťou, resp. albinoidné typy) môže dôjsť ku fototoxickej reakcii, ktorá sa prejavuje kožným ochorením, ktorému hovoríme hypericismus. Aby sa tak nestalo v čase liečebnej kúry ľubovníkom sa nesmieme vystavovať nadmernému slnečnému žiareniu. Lepšie je preto užívať ho v zimných mesiacoch.

Svätojánska bylina a jánsky olej: Na deň sv. Jána, ktorý symbolizuje posvätné sily svetla a tepla, zažiari ľubovník bodkovaný vo svojej najväčšej kráse na plno. Z tejto svätojánskej bylinky v minulosti vili dievčatá venčeky a každý kto chcel tancovať okolo jánskeho ohňa, ich musel mať na hlave. Hovorí sa, že Jánsky olej, je najlepším liekom na všetky typy rán. Ošetrujeme ním drsnú kožu, opuchy, popáleniny, krvné výrony, čerstvé poranenia a dokonca aj otvorené rany, ktoré rýchlo lieči. Jánsky olej má hojivé, protizápalové a analgetické účinky. Nemal by preto chýbať v žiadnej domácej lekárničke.

Slovo na záver: Stará legenda o tejto svätojánskej byline hovorí, že: „Keď miláčik Pána (učeník Ján) stál pod krížom na smrť zarmútený, zbieral všetky svätou krvou pokropené rastlinky, aby ich ako drahú pamiatku na Spasiteľovu smrť podaroval nábožným veriacim.“ Táto korenistá rastlina, o ktorej i stredoveký reformátor medicíny Paracelsus prehlásil, že je najlepším rastlinným liekom sveta, v mysliach mnohých navodzuje dojem, akoby kvapky krvi nášho Spasiteľa žili dodnes uchované v červenom farbive jej zlatožltých kvetov.

Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný

Spracovala: Ing. Monika Offertálerová, 22. júl 2015

Foto: Monika Offertálerová a Miloš Krump
10 nejnovějších článků v tomto tématu
02.07. 2017
8.75 kB čitatelov
Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“ Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae.
07.01. 2017
5.00 kB čitatelov
Linaria vulgaris - pyštek obyčajný
Pyštek obyčajný – Linaria vulgaris Mill. Motto: „Žlčník má najradšej žlté pyšteky“. Opis: Nápadne pekné, husté, sýtožlté strapcovité súkvetia pyšteka môžeme obdivovať väčšinou
01.07. 2016
9.22 kB čitatelov
Galium odoratum - lipkavec marinkový
Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.) Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos
06.05. 2016
8.78 kB čitatelov
Tussilago farfara - podbeľ liečivý
Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“. Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája.
28.08. 2015
11.90 kB čitatelov
Achillea millefolium - rebríček obyčajný
Opis rastliny: Rebríček obyčajný známy aj pod ľudovým názvom mačací alebo myší chvost je trváca, voňavá a liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité (Asteraceae). Jej
14.08. 2015
9.46 kB čitatelov
Geranium robertianum - pakost smradľavý
Opis rastliny: Pakost smradľavý ľudovo aj „bocianí zobák“ je jednoročná prípadne ozimná liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade pakostovité – Geraniaceae. Na jej cca 10 až 40
01.08. 2015
11.25 kB čitatelov
Cichorium intybus - čakanka obyčajná
Motto: „Krása a úspech sú ukryté v zdravej pečeni“. Čakanku, ktorú pestovali už starovekí Egypťania, ju pokladali za magickú rastlinu. Verili, že je poslom krásy a úspechu. Napokon
25.05. 2015
7.60 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie
10.05. 2015
12.00 kB čitatelov
Chelidonium majus - lastovičník väčší
Lastovičník väčší ľudovo nazývaný aj bradavičník, krvná bylina či nebeský dar má hrubý valcovitý rozkorenený podzemok, ktorý je z vonka červenohnedý a  z vnútra oranžovožltý.
20.04. 2015
9.16 kB čitatelov
Stévia a iné zdravé bylinky
Na jar máte určite nové plány čo sa týka záhradky a pestovania a možno aj so zmenou životného štýlu a jedálnička.
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
561 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
548 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
479 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
578 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
457 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
448 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
433 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
454 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
456 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
425 čitatelov
Rasca - Carum carvi