Jahody - jahodové potešenie

Poslal: 26.07. 2015 11:06:59 (7862 čitatelov)

Snáď nikto neodolá jahodám, ich sladkej vôni a chuti. Dôležitou správou je to, že ich môžete pestovať aj Vy, či už v záhrade alebo v nádobe. Sezónne ošetrovanie zahŕňa pravidelné odburiňovanie záhonov, závlahu, jarné hnojenie, zber plodov, odstraňovanie poškodených a hnilých plodov, augustové odstraňovanie dcérskych poplazov a následne založenie novej výsadby.

Jahody - jahodové potešenie (PIXABAY)

Pokiaľ máte malú záhradu a chcete pestovať aj jahody, pestujte ich vo vyvýšenom záhone v tvare pyramídy. Ušetríte miesto, jahody budú vždy čisté, pravidelne zaliate a porast bez buriny. Tiež sa im bude dobre dariť v starom plechovom alebo drevenom sude, do ktorého po obvode urobíte otvory na výsadbu sadeníc a celý sud vyplníte substrátom.

V malom množstve sa dajú pestovať aj v nádobách a závesných košoch. Máme pre Vás niekoľko tipov ako ich pestovať, aby boli plody veľké a úroda pravidelná.

Určite ste sa stretli alebo videli pestovať jahody v hrobliach, na kopčekoch atď. Je to vyvýšená kopa zeminy do ktorej sú vysadené jahody. Tento spôsob pestovania je však vhodný pre oblasti s vysokou spodnou vodou, vyšším úhrnom zrážok, prípadne pre pôdy ílovité.

Ak máte opačnú situáciu, vysaďte jahody do rýh, ktoré vznikajú medzi kopčekmi. Jahody budú síce nižšie položené, ale budú mať dostatok vlahy a voda sa hneď nestratí a nestečie. Tento spôsob pestovania je vhodný pre piesočnaté pôdy, suché oblasti. Týmto spôsobom môžete dokonca pestovať aj uhorky.

Ak chcete mať plody stále čisté a nechcete, aby sa dotýkali zeminy, používajte okolo sadeníc špeciálne doštičky, na ktorých jahody dozrievajú a nie sú v kontakte so zemou, menej hnijú. Nemusíte ich však hneď kupovať, môžete použiť aj plastové taniere, fóliu alebo pestovať jahody v slame.

Čo s jahodami po úrode? Naďalej sa musia zalievať a odstraňovať suché listy. Pokiaľ nemáte v pláne použiť dcérske poplazy na nové výsadby, tak celé jahodovisko (ak je pestované na rovine) môžete pokosiť ručnou kosou. Do jesene ešte stihnú vytvoriť listy. Nesmiete však poškodiť srdiečko.
Text: Adriána Francová, Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava www.rastlinky.sk
foto Pixabay.com, Fruchthandel_Magazin

Články: jahody jahodové

04.12. 2014
10.65 kB čitatelov
Fragaria x ananassa - jahoda záhradná