Rastliny: Cichorium intybus - čakanka obyčajná

Poslal: 01.08. 2015 21:48:26 (12142 čitatelov)

Motto: „Krása a úspech sú ukryté v zdravej pečeni“. Čakanku, ktorú pestovali už starovekí Egypťania, ju pokladali za magickú rastlinu. Verili, že je poslom krásy a úspechu. Napokon táto rastlina si je dobre vedomá svojej krásy. Akonáhle ju odtrhneme a hoc aj ihneď dáme do vody, veľmi rýchlo nám uvädne.

Čakanka obyčajná na okraji lesnej cesty, júl 2015 (MONIKAOFF)

Opis: Čakanka ľudovo i korenie sv. Petra, kávová zelina alebo modrý kvietok je cca 30 až 150 cm vysoká trváca bylina s vretenovitým koreňom, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovitéAsteraceae. Byľ rastliny je tuhá, hranatá, na vrchu rozkonárená. Prízemné listy sú v ružici husto štetinaté. Stonkové listy sú pretiahnutého tvaru, kopijovité, striedavé a sediace so zúbkatým okrajom. Čakankové kvety sú obojpohlavné a súmerné. Rozdeľujeme ich na dve rovnaké časti jednou rovinou súmernosti (zygomorfné, monosymetrické kvety). Kvetné obaly sú rozlíšiteľné na kalich a korunu (heterochlamydeické kvety). Rastlina má 5 kališných lístkov, 5 korunných lupienkov a 5 tyčiniek. Piestik je tvorený z 2 plodolistov, ktoré sú navzájom zrastené. Kvitne od júla do septembra. Plodom je 3 mm dlhá vajcovitá nažka.

Výskyt: Rastlina je subatlanticko-boreálno-euroázijský hemikryptofyt. Pod prirodzený areál jej rozšírenia spadá severná časť Afriky, mediteránna a boreálna oblasť Európy pokračujúc smerom na východ až do Strednej Ázie po rieku Irtyš (rus. Иртыш). Do ostatných kútov sveta bola introdukovaná. V našich končinách čakanku prirodzene pozorujeme popri cestách, na násypoch, medziach, suchých pastvinách a lúkach, pustých miestach, ruderálnych a iných sekundárnych stanovištiach.

Zberané časti: Na liečebné účely zberáme v čase kvitnutia čakankovú vňať, prípadne len jej kvety, ktoré sa otvárajú iba za slnečného počasia. Keď je zamračené takmer ich nevidieť, pretože zostávajú akoby do ulity zatvorené. V čase jesene zberáme liečivé korene, ktoré sušíme prirodzeným teplom.

Obsahové látky: Divá čakanka je plná vitamínov, betakaroténu, luteínu a minerálnych látok - železo, horčík, vápnik a pod. Koreňová droga (Cichorii radix) je svetlo hnedá, takmer bez vône a chutí mierne horko. Obsahuje významný polysacharid inulín (od 20 do 45 %) glykozidické horčiny (cichoriín), triesloviny, fruktózu, enzýmy, sliz a i. Listy a vňať obsahujú kumarínový glykozid cichorín, kyselinu cichóriovú a minerálne látky.

Využitie vo farmaceutickom priemysle: V prírode voľne rastúca čakanka, ale aj jej mnohé vyšľachtené pestované odrody sa využívajú vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle. V naturálnej medicíne sa extrakt z rastliny uplatňuje pri čistení krvi, liečbe cukrovky, porúch trávenia, zápchy (zlepšuje motilitu čriev) a na zvýšenie chuti do jedenia. Odvar z pomletých koreňov pôsobí ako podporné cholagogum pri chronických ochoreniach pečene a žlčníka. Inými slovami čakanka má i mierne žlčopudný účinok. Zvonka sa vo forme obkladov osvedčila pri liečbe exémov a vredovitosti. Šťava získaná z čakankových koreňov sa dnes s obľubou využíva vo vlasovej kozmetike, pričom jemne aplikovaná do vlasovej pokožky, podporuje rast vlasov. Kvetová droga sa vo forme záparu využíva na unavené oči, ktoré rozjasňuje. Mladé listy s vysokým podielom vitamínu C sú zas výborným prídavkom do jarných šalátov. Pre obsah inulínu (vzácnej prírodnej vlákniny) býva extrakt z koreňa čakanky často súčasťou antidiabetických čajových zmesí.

Využitie v potravinárskom priemysle: Z divej čakanky (var. intybus) sa odvodzujú aj odrody, pestované nielen pre listy (var. foliosum) ako šalátová zelenina, ale aj pre korene (var. sativum) na výrobu čakankovej kávoviny u nás známej pod označením cigória. Cigória je ľahko rozpustná, mletá kávovina, ktorá sa vyrába pražením sušených čakankových koreňov.  V procese praženia inulín a ostatné cukry prítomné v koreňoch karamelizujú, následkom čoho dochádza k typickému tmavohnedému sfarbeniu cigórie. Môžeme povedať, že cigória predstavuje chutnú náhradu tradičnej kofeínovej kávy, ktorá nielenže povzbudzuje činnosť tráviacej sústavy, ale rovnako priaznivo ovplyvňuje aj črevnú peristaltiku, znižuje krvný tlak a podporuje správny krvný obeh. Podobne ako čakankový čaj, tak i čakanková káva je vhodná pre diabetikov. Navyše neoceniteľným prínosom cigórie je, že napomáha vylučovaniu škodlivých látok z organizmu a ochraňuje zdravie pečene, ktorú v dnešnej dobe ohrozuje najmä alkohol!

Zaujímavosť: Podľa istej povesti je čakanka zakliate dievča, ktoré čakalo pri ceste na návrat svojho milého z vojny. Ten jej pri odchode sľúbil, že do roka sa určite vráti. Zarmútené dievča každý deň na svojho vyvoleného čakalo, no on stále neprichádzal. Prešiel rok a stále nič. Hovorí sa, že jej plačúce modré oči sa jedného dňa premenili na čakanku, s ktorou sa dnes stretávame najmä pri cestách. V povesti sa tiež píše, že mladú dievčinu na čakanku zakliali kúzelné dobré víly, aby sa ďalej netrápila, pretože chlapec, ktorého milovala vo vojne zahynul.

Cichorium intybus - čakanka obyčajná (MONIKAOFF)

Spracovala: Ing. Monika Offertálerová, 31. júl 2015

Foto: Monika Offertálerová
10 nejnovějších článků v tomto tématu
02.07. 2017
10.19 kB čitatelov
Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“ Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae.
07.01. 2017
5.72 kB čitatelov
Linaria vulgaris - pyštek obyčajný
Pyštek obyčajný – Linaria vulgaris Mill. Motto: „Žlčník má najradšej žlté pyšteky“. Opis: Nápadne pekné, husté, sýtožlté strapcovité súkvetia pyšteka môžeme obdivovať väčšinou
01.07. 2016
10.03 kB čitatelov
Galium odoratum - lipkavec marinkový
Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.) Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos
06.05. 2016
9.58 kB čitatelov
Tussilago farfara - podbeľ liečivý
Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“. Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája.
28.08. 2015
13.10 kB čitatelov
Achillea millefolium - rebríček obyčajný
Opis rastliny: Rebríček obyčajný známy aj pod ľudovým názvom mačací alebo myší chvost je trváca, voňavá a liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité (Asteraceae). Jej
14.08. 2015
10.12 kB čitatelov
Geranium robertianum - pakost smradľavý
Opis rastliny: Pakost smradľavý ľudovo aj „bocianí zobák“ je jednoročná prípadne ozimná liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade pakostovité – Geraniaceae. Na jej cca 10 až 40
23.07. 2015
10.98 kB čitatelov
Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný často nazývaný ako svätojánska bylina, trezalka či krv svätého Jána je trváca medonosná rastlina patriaca do čeľade ľubovníkovité – Hypericaceae. Narastá do výšky
25.05. 2015
8.14 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie
10.05. 2015
12.91 kB čitatelov
Chelidonium majus - lastovičník väčší
Lastovičník väčší ľudovo nazývaný aj bradavičník, krvná bylina či nebeský dar má hrubý valcovitý rozkorenený podzemok, ktorý je z vonka červenohnedý a  z vnútra oranžovožltý.
20.04. 2015
9.89 kB čitatelov
Stévia a iné zdravé bylinky
Na jar máte určite nové plány čo sa týka záhradky a pestovania a možno aj so zmenou životného štýlu a jedálnička.
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
694 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
699 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
575 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
681 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
536 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
520 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
504 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
563 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
556 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
497 čitatelov
Rasca - Carum carvi