Rastliny: Cichorium intybus - čakanka obyčajná

Poslal: 01.08. 2015 21:48:26 (5210 čitatelov)

Motto: „Krása a úspech sú ukryté v zdravej pečeni“. Čakanku, ktorú pestovali už starovekí Egypťania, ju pokladali za magickú rastlinu. Verili, že je poslom krásy a úspechu. Napokon táto rastlina si je dobre vedomá svojej krásy. Akonáhle ju odtrhneme a hoc aj ihneď dáme do vody, veľmi rýchlo nám uvädne.

Čakanka obyčajná na okraji lesnej cesty, júl 2015 (MONIKAOFF)

Opis: Čakanka ľudovo i korenie sv. Petra, kávová zelina alebo modrý kvietok je cca 30 až 150 cm vysoká trváca bylina s vretenovitým koreňom, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovitéAsteraceae. Byľ rastliny je tuhá, hranatá, na vrchu rozkonárená. Prízemné listy sú v ružici husto štetinaté. Stonkové listy sú pretiahnutého tvaru, kopijovité, striedavé a sediace so zúbkatým okrajom. Čakankové kvety sú obojpohlavné a súmerné. Rozdeľujeme ich na dve rovnaké časti jednou rovinou súmernosti (zygomorfné, monosymetrické kvety). Kvetné obaly sú rozlíšiteľné na kalich a korunu (heterochlamydeické kvety). Rastlina má 5 kališných lístkov, 5 korunných lupienkov a 5 tyčiniek. Piestik je tvorený z 2 plodolistov, ktoré sú navzájom zrastené. Kvitne od júla do septembra. Plodom je 3 mm dlhá vajcovitá nažka.

Výskyt: Rastlina je subatlanticko-boreálno-euroázijský hemikryptofyt. Pod prirodzený areál jej rozšírenia spadá severná časť Afriky, mediteránna a boreálna oblasť Európy pokračujúc smerom na východ až do Strednej Ázie po rieku Irtyš (rus. Иртыш). Do ostatných kútov sveta bola introdukovaná. V našich končinách čakanku prirodzene pozorujeme popri cestách, na násypoch, medziach, suchých pastvinách a lúkach, pustých miestach, ruderálnych a iných sekundárnych stanovištiach.

Zberané časti: Na liečebné účely zberáme v čase kvitnutia čakankovú vňať, prípadne len jej kvety, ktoré sa otvárajú iba za slnečného počasia. Keď je zamračené takmer ich nevidieť, pretože zostávajú akoby do ulity zatvorené. V čase jesene zberáme liečivé korene, ktoré sušíme prirodzeným teplom.

Obsahové látky: Divá čakanka je plná vitamínov, betakaroténu, luteínu a minerálnych látok - železo, horčík, vápnik a pod. Koreňová droga (Cichorii radix) je svetlo hnedá, takmer bez vône a chutí mierne horko. Obsahuje významný polysacharid inulín (od 20 do 45 %) glykozidické horčiny (cichoriín), triesloviny, fruktózu, enzýmy, sliz a i. Listy a vňať obsahujú kumarínový glykozid cichorín, kyselinu cichóriovú a minerálne látky.

Využitie vo farmaceutickom priemysle: V prírode voľne rastúca čakanka, ale aj jej mnohé vyšľachtené pestované odrody sa využívajú vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle. V naturálnej medicíne sa extrakt z rastliny uplatňuje pri čistení krvi, liečbe cukrovky, porúch trávenia, zápchy (zlepšuje motilitu čriev) a na zvýšenie chuti do jedenia. Odvar z pomletých koreňov pôsobí ako podporné cholagogum pri chronických ochoreniach pečene a žlčníka. Inými slovami čakanka má i mierne žlčopudný účinok. Zvonka sa vo forme obkladov osvedčila pri liečbe exémov a vredovitosti. Šťava získaná z čakankových koreňov sa dnes s obľubou využíva vo vlasovej kozmetike, pričom jemne aplikovaná do vlasovej pokožky, podporuje rast vlasov. Kvetová droga sa vo forme záparu využíva na unavené oči, ktoré rozjasňuje. Mladé listy s vysokým podielom vitamínu C sú zas výborným prídavkom do jarných šalátov. Pre obsah inulínu (vzácnej prírodnej vlákniny) býva extrakt z koreňa čakanky často súčasťou antidiabetických čajových zmesí.

Využitie v potravinárskom priemysle: Z divej čakanky (var. intybus) sa odvodzujú aj odrody, pestované nielen pre listy (var. foliosum) ako šalátová zelenina, ale aj pre korene (var. sativum) na výrobu čakankovej kávoviny u nás známej pod označením cigória. Cigória je ľahko rozpustná, mletá kávovina, ktorá sa vyrába pražením sušených čakankových koreňov.  V procese praženia inulín a ostatné cukry prítomné v koreňoch karamelizujú, následkom čoho dochádza k typickému tmavohnedému sfarbeniu cigórie. Môžeme povedať, že cigória predstavuje chutnú náhradu tradičnej kofeínovej kávy, ktorá nielenže povzbudzuje činnosť tráviacej sústavy, ale rovnako priaznivo ovplyvňuje aj črevnú peristaltiku, znižuje krvný tlak a podporuje správny krvný obeh. Podobne ako čakankový čaj, tak i čakanková káva je vhodná pre diabetikov. Navyše neoceniteľným prínosom cigórie je, že napomáha vylučovaniu škodlivých látok z organizmu a ochraňuje zdravie pečene, ktorú v dnešnej dobe ohrozuje najmä alkohol!

Zaujímavosť: Podľa istej povesti je čakanka zakliate dievča, ktoré čakalo pri ceste na návrat svojho milého z vojny. Ten jej pri odchode sľúbil, že do roka sa určite vráti. Zarmútené dievča každý deň na svojho vyvoleného čakalo, no on stále neprichádzal. Prešiel rok a stále nič. Hovorí sa, že jej plačúce modré oči sa jedného dňa premenili na čakanku, s ktorou sa dnes stretávame najmä pri cestách. V povesti sa tiež píše, že mladú dievčinu na čakanku zakliali kúzelné dobré víly, aby sa ďalej netrápila, pretože chlapec, ktorého milovala vo vojne zahynul.

Cichorium intybus - čakanka obyčajná (MONIKAOFF)

Spracovala: Ing. Monika Offertálerová, 31. júl 2015

Foto: Monika Offertálerová
10 nejnovějších článků v tomto tématu
02.07. 2017
614 čitatelov
Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“ Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae.
07.01. 2017
1.15 kB čitatelov
Linaria vulgaris - pyštek obyčajný
Pyštek obyčajný – Linaria vulgaris Mill. Motto: „Žlčník má najradšej žlté pyšteky“. Opis: Nápadne pekné, husté, sýtožlté strapcovité súkvetia pyšteka môžeme obdivovať väčšinou
01.07. 2016
2.88 kB čitatelov
Galium odoratum - lipkavec marinkový
Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.) Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos
06.05. 2016
3.47 kB čitatelov
Tussilago farfara - podbeľ liečivý
Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“. Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája.
28.08. 2015
5.14 kB čitatelov
Achillea millefolium - rebríček obyčajný
Opis rastliny: Rebríček obyčajný známy aj pod ľudovým názvom mačací alebo myší chvost je trváca, voňavá a liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité (Asteraceae). Jej
14.08. 2015
5.16 kB čitatelov
Geranium robertianum - pakost smradľavý
Opis rastliny: Pakost smradľavý ľudovo aj „bocianí zobák“ je jednoročná prípadne ozimná liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade pakostovité – Geraniaceae. Na jej cca 10 až 40
23.07. 2015
4.85 kB čitatelov
Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný často nazývaný ako svätojánska bylina, trezalka či krv svätého Jána je trváca medonosná rastlina patriaca do čeľade ľubovníkovité – Hypericaceae. Narastá do výšky
25.05. 2015
4.79 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie
10.05. 2015
6.38 kB čitatelov
Chelidonium majus - lastovičník väčší
Lastovičník väčší ľudovo nazývaný aj bradavičník, krvná bylina či nebeský dar má hrubý valcovitý rozkorenený podzemok, ktorý je z vonka červenohnedý a  z vnútra oranžovožltý.
20.04. 2015
5.07 kB čitatelov
Stévia a iné zdravé bylinky
Na jar máte určite nové plány čo sa týka záhradky a pestovania a možno aj so zmenou životného štýlu a jedálnička.
Diskusné fórum / Bylinky a korenie
17.12. 2013
3.92 kB čitatelov
Marocká mäta - pestovanie
23.11. 2013
4.40 kB čitatelov
Pestovanie petržlenu v črepníku na balkóne.
05.06. 2012
13.41 kB čitatelov
Echinacea purpurea
05.12. 2011
12.32 kB čitatelov
Pamajorán obyčajný
31.10. 2011
8.17 kB čitatelov
Moračina, pakmín
26.04. 2010
9.91 kB čitatelov
Satureja douglasii