Rastliny: Geranium robertianum - pakost smradľavý

Poslal: 14.08. 2015 19:47:06 (10139 čitatelov)

Opis rastliny: Pakost smradľavý ľudovo aj „bocianí zobák“ je jednoročná prípadne ozimná liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade pakostovitéGeraniaceae. Na jej cca 10 až 40 cm dlhých stonkách sú umiestnené charakteristické striedavé listy zložené z 3 stopkatých lístkov. Bázy listových stopiek sú zhrubnuté. Listy podobne ako aj stonky sú porastené žľaznatými chĺpkami. V čase od mája do októbra sa na pakostoch rozvíjajú drobné ružové kvietky, ktoré sa neskôr menia na zhruba 2 cm dlhé plody tvarom pripomínajúce bocianie zobáky, odkiaľ pochádza i ľudový názov rastliny. U pakostov je tiež zaujímavý autochórny spôsob rozširovania semien, ktoré sa v období zrelosti vymršťujú z plodov do blízkeho okolia.

Geranium robertianum - pakost smradľavý

Výskyt: Rastlinky pakostov v prírode preferujú tienistévlhké miesta s pôdou bohatšou na dusík. Najčastejšie ich pozorujeme v prítmí lesov, okolí lesných potokov, bystrín, na okraji rúbanísk, ale aj v priekopách, záhradách alebo na rumoviskách.

Zber: Na liečebné využitie zberáme v čase kvitnutia vňaťGeranii robertianae herba, resp. celú rastlinu (dá sa aj s koreňmi). Keď rastlinu mierne pomliaždime, ucítime odporný zápach. Treba ale poznamenať, že najsilnejšie liečivé pôsobenie má čerstvá pakostová vňať, pretože jej sušením sa značná časť liečivých látok eliminuje.

Liečivé látky: Pakost pre svoju nepríjemnú vôňu a rovnako tak i chuť síce nikdy nepatril k najobľúbenejším liečivým rastlinám, avšak vzhľadom pre jeho cenné (najnovšie výskumy dokonca poukazujú aj na protirakovinové pôsobenie) vlastnosti je v súčasnej liečiteľskej praxi pomerne hojne využívaný. Rastlina disponuje celým spektrom liečivých látok, akými sú horčiny, triesloviny, živice, organické kyseliny a silice. Nevýhodou je, že obsah týchto látok sa sušením znižuje, preto tieto rastliny využívame podľa možností za čerstva.

Liečebné využitie: Rastlina výrazne napomáha v boji proti krvácaniu. Má hemostatické, hojivé a sťahujúce účinky. Zastavuje krvácanie vnútorné, ale aj vonkajšie. Účinne pôsobí pri hematúrii – výskyte krvi v moči, krvavej hnačke, silnej menštruácií, maternicovom krvácaní, krvácaní z nosa a pri vykašliavaní krvi. Na zapálené hemeroidy sa osvedčili sediace kúpele a omývanie pakostovým odvarom. Kašovitý obklad z rozomletej čerstvej vňate pakostov zmiešaný s niekoľkými kvapkami vody prikladáme na opuchnuté časti tela vrátane opuchov na tvári, kožné poranenia, ťažko hojace sa rany, exémy a akné. Obklady z čerstvého pakostu sa osvedčili aj pri zapálených nervoch (zápale trojklanného nervu, zápale sedacieho nervu...). Liečivý odvar: Pripravíme spôsobom, že čerstvo nazberané pakosty v nechlórovej vode privedieme na 4 minúty (nie viac) do varu, následne stiahneme z plameňa a necháme pod pokrievkou lúhovať.

Pakost a neplodnosť? Veľmi zaujímavé výsledky najnovšie poukazujú na využitie pakostov pri liečbe neplodnosti. Ak sa denne po dobu min. 2 mesiacov užíva (najlepšie vždy obaja partneri) čaj z pakostu smradľavého v dávke žena – 250 ml, muž – 350 ml zvyšuje sa šanca na počatie potomka. V prípade, že aj nedôjde k želanému výsledku, nevadí, pretože táto kúra vám zaručene prečistí organizmus a posilní funkciu obličiek. Dokonca môže dôjsť aj k odstráneniu chronických infekcií močového traktu, bolestí mechúra a piesku z močových ciest, ktorý sa uvoľní.

Pakost na pultoch predajní: Dnes už sú na trhu firmy, ktoré ponúkajú prípravky obsahujúce výťažky z pakostu smradľavého určené na rôzne indikácie, napr.: na obličkové ťažkosti, ušné problémy, zápaly slizníc, ale aj samotnú liečbu ženskej alebo mužskej neplodnosti. Extrakt z tejto liečivej rastliny si možno zadovážiť aj v podobe účinných krémov, ktoré sa využívajú v liečbe poranení a kožných defektov vrátane exémov.

Záverom: Ak trpíte niektorým v článku zmieňovaným neduhom, neváhajte sa informovať u svojho lekárnika o možnostiach ako si zadovážiť potrebné prípravky. V konečnom dôsledku internet tiež ponúka široké možnosti, ako sa k nim dostať. Zároveň sa dajú cez internet objednať aj semená pakostu smradľavého, čoho výhodou je, že keď ho aj nemáme ihneď po ruke, môžeme si ho v pohodlí domova vypestovať sami.

Geranium robertianum - pakost smradľavý

Spracovala: Ing. Monika Offertálerová, 14. august 2015

Foto: Marie Fárová
10 nejnovějších článků v tomto tématu
02.07. 2017
10.27 kB čitatelov
Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“ Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae.
07.01. 2017
5.76 kB čitatelov
Linaria vulgaris - pyštek obyčajný
Pyštek obyčajný – Linaria vulgaris Mill. Motto: „Žlčník má najradšej žlté pyšteky“. Opis: Nápadne pekné, husté, sýtožlté strapcovité súkvetia pyšteka môžeme obdivovať väčšinou
01.07. 2016
10.06 kB čitatelov
Galium odoratum - lipkavec marinkový
Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.) Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos
06.05. 2016
9.61 kB čitatelov
Tussilago farfara - podbeľ liečivý
Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“. Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája.
28.08. 2015
13.15 kB čitatelov
Achillea millefolium - rebríček obyčajný
Opis rastliny: Rebríček obyčajný známy aj pod ľudovým názvom mačací alebo myší chvost je trváca, voňavá a liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité (Asteraceae). Jej
01.08. 2015
12.20 kB čitatelov
Cichorium intybus - čakanka obyčajná
Motto: „Krása a úspech sú ukryté v zdravej pečeni“. Čakanku, ktorú pestovali už starovekí Egypťania, ju pokladali za magickú rastlinu. Verili, že je poslom krásy a úspechu. Napokon
23.07. 2015
11.01 kB čitatelov
Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný často nazývaný ako svätojánska bylina, trezalka či krv svätého Jána je trváca medonosná rastlina patriaca do čeľade ľubovníkovité – Hypericaceae. Narastá do výšky
25.05. 2015
8.16 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie
10.05. 2015
12.95 kB čitatelov
Chelidonium majus - lastovičník väčší
Lastovičník väčší ľudovo nazývaný aj bradavičník, krvná bylina či nebeský dar má hrubý valcovitý rozkorenený podzemok, ktorý je z vonka červenohnedý a  z vnútra oranžovožltý.
20.04. 2015
9.91 kB čitatelov
Stévia a iné zdravé bylinky
Na jar máte určite nové plány čo sa týka záhradky a pestovania a možno aj so zmenou životného štýlu a jedálnička.
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
702 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
709 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
586 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
689 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
545 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
531 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
512 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
572 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
563 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
506 čitatelov
Rasca - Carum carvi