Rastliny: Rubus fruticosus - ostružina černicová

Poslal: 23.08. 2015 18:55:19 (10877 čitatelov)

Opis rastliny: Ostružina černicová je ostnatý popínavý ker s plytkou koreňovou sústavou patriaci do čeľade Rosaceaeružovité. Jeho čierno fialové, inokedy modré (záleží podľa odrody) plody známe ako černice (ostružiny) sú cca 2 cm veľké a tvoria tzv. plodstvá, ktoré sa vyznačujú pozoruhodnou nutričnou hodnotou – vysokým obsahom vlákniny, vitamínov A, B, C, E a K, draslíka, vápnika, horčíka, železa, mangánu, kyseliny listovej ako aj ďalších živín, minerálov a stopových prvkov. Surové černice majú výrazné antioxidačné vlastnosti, ktoré budeme ďalej v texte konkretizovať. Na tŕnistých konároch černíc rastú dlaňovito delené, trojpočetnépäťpočetné listy. Obojpohlavné päťpočetné bielo-ružovkasté kvety sú veľmi atraktívne pre opeľujúci hmyz. Prirodzenou ochrannou „zbraňou“ divo rastúcich černíc je ich nepríjemné ostré tŕnie, hoci treba poznamenať, že postupným presunom pestovania černíc do záhrad sa vyšľachtili už aj odrody bez tŕňov.

Rubus fruticosus - ostružina černicová (MONIKAOFF)

Rubus fruticosus - ostružina černicová (MONIKAOFF)

Výskyt rastliny: Na pôvode černíc sa vedci doposiaľ ešte nepohodli. Vedecká otázka o tom, či pochádzajú z Ázie alebo zo Severnej Ameriky preto ostáva i naďalej otvorená. Čo ale vieme isto je, že v našom pásme sa černice prirodzene vyskytujú v lesoch strednej Európy, kde v porovnaní so stredomorskou oblasťou dozrievajú o čosi neskôr, resp. často až na konci leta. Práve preto je teraz najvhodnejší okamih pre ich zber a využitie. Černice sa v prírode hojne vyskytujú ako v lesoch, tak i v ťažšie dostupných podmienkach – na rúbaniskách, výslnných skalách a rovnako ich pozorujeme aj popri lesných cestách či v blízkosti ľudských obydlí pri plotoch a pod.

Širokospektrálne liečivé účinky černíc: Černice majú množstvo liečivých účinkov, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. Nasledujúce riadky Vás o tom iste presvedčia. Tieto šťavnato-aromatické plody sú doslova „nadopované“ antioxidantmi, ktoré výrazne chránia bunky pred pôsobením agresívnych voľných radikálov, následkom čoho dochádza k spomaleniu starnutia. Sezóna černíc nám tak umožňuje omladnúť chutne a ešte k tomu aj lacno. Antioxidanty navyše patria medzi silných bojovníkov proti rakovine. Černice urýchľujú programovú smrť rakovinovej bunky, a to vďaka vysokému obsahu polyfenolov (látky s antioxidačnými vlastnosťami). Obzvlášť účinne pôsobia pri rakovine prsníka a krčka maternice. Tieto chutné plody sa tiež využívajú pri liečbe cukrovky, zapálených črevách (odstraňujú hnačku) a na elimináciu hemoroidov.
Flavonoidy (významné farbivá s antioxidačným efektom) obsiahnuté v černiciach, okrem toho že omladzujú tkanivá, odstraňujú vrásky a vypínajú pokožku, podporujú aj zdravie očí a to tak, že predchádzajú makulárnej degenerácii, ktorá postihuje sietnicu a spôsobuje stratu centrálneho videnia. Mimochodom je známy aj fakt, že flavonoidy pôsobia proti zápalom, proti nádorom a zvyšujú odolnosť organizmu voči rôznym infekciám. Viaceré vedecké štúdie tiež demonštrovali, že konzumovaním potravín bohatých na flavonoidy dochádza k výraznému zníženiu rizika rakoviny hrubého čreva, konečníka, žalúdka a prsníka.

Za ďalšie pozitívne prínosy ostružín možno označiť, že majú silne hojivé, protizápalové, detoxikačné (krv prečisťujúce) a prevenčné účinky (chránia pred nádorovými, srdcovými, žalúdočnými a pečeňovými chorobami). Vieme, že keď človek postúpi konvenčné metódy liečby, akými sú chemoterapia alebo ožarovanie, riskuje tým aj nežiaduce účinky, ktoré sa môžu prejaviť. Práve tu je na mieste podčiarknuť výnimočnosť tohto drobného ovocia, ktorého konzumáciou sa tieto škodlivé následky eliminujú na minimum.

Ak si v našom jedálničku pravidelne doprajeme toto „tmavé zlato“ výsledkov bude hneď niekoľko: Spomalenie procesu starnutia. Zvýšenie obranyschopnosti imunitného systému. Ochrana pred infekciami. Prevencia rakoviny. Prečistenie a tvorba krvi. Podpora pečeňovej funkcie. Posilnenie krvných ciev. Odstránenie vnútornej nervozity. A takto by sme mohli pokračovať. Pravdou je aj tvrdenie, že černice eliminujú stres, zlepšujú fungovanie mozgu a priaznivo vplývajú aj na reguláciu telesnej hmotnosti, čím potešia najmä ľudí v období ich redukčných diét.

Aby toho náhodou nebolo málo, k uvedenému možno doplniť, že ešte aj samotné jadierka černíc sú zdraviu prospešné. Vďaka obsahu éterických olejov a salicylátov (prírodné látky podobné acylpirínu, ktoré pôsobia protizápalovo a analgeticky) osožia pri nachladnutí, chrípke a liečia rôzne druhy zápalov vrátane zápalu močových ciest.
Zdôrazňujeme, že toto bol len veľmi stručný popis liečebného využitia černíc. Mnohé iné pozitívne vlastnosti, ktoré majú, sme z hľadiska rozsahu do tohto článku ani neuviedli. Zdá sa, že ak niekto hľadá unikátny všeliek budúcnosti, tak ho práve našiel. Je ním divo rastúca liečivá rastlina známa už z čias staroveku – ostružina černicová.

Liečivé účinky černicových listov: Chlpaté lístky černíc sú vďaka obsahu éterických olejov a trieslovín rovnako zdravé ako černice samé. Ak si z nich pripravíme čaj, máme hotový liek proti chrípke a na zapálenú sliznicu dutiny ústnej a hrdla. Navyše čaj z černicových listov detoxikuje organizmus, čistí krv a uzdravuje močové cesty. Listy zberáme ešte pred rozkvitnutím kríčkov, kedy majú najvyšší obsah cenných látok. U nás sa černicové listy často pridávajú do čajových zmesí na liečbu hnačky, cukrovky a prechladnutia. Listy sa pridávajú aj do kúpeľov na liečbu kožných chorôb. Pri vonkajšom použití černice účinne liečia vyrážky.

Príprava černicového čaju: Pripraviť si černicový čaj, ktorý pomáha hlavne pri prechladnutí nie je vôbec zložité. Do väčšej šálky horúcej vody nasypeme kopcovitú lyžicu sušených černicových listov, následne prikryjeme a necháme 10 minút lúhovať. Po tomto čase čaj scedíme a podávame. Popíjame ho preventívne pred nachladnutím a na podporu imunity 1 až 2 x denne. Pri akútnych problémoch dávku zvýšime a pripravíme si ho aj 3 x za deň. Jeho chuť možno vylepšiť domácim medom alebo trstinovým cukrom.

Zaujímavosti: Extrakt z černicových listov sa pridáva i do kofolových nápojov. Vo Veľkej Británii existuje povera, podľa ktorej by sa černice nikdy nemali zberať po Michalovi (29. september), pretože vtedy vraj diabol na listoch zanecháva značku, ktorá na zberateľa privolá močenie. Na pozadí tejto dávnej povery stojí vedecké odôvodnenie, že po tomto dátume býva chladnejšie a vlhkejšie počasie, počas ktorého sa ovocie častejšie infikuje plesňami a hubami, a preto by sme ho už nemali zberať.

Recept na černicový kokteil
Mliečny černicový kokteil je veľmi lahodný, výživný a hodí sa najmä na raňajky.
K jeho príprave potrebujeme:
1 hrnček čerstvých černíc (vzácne antioxidanty)
Pol litra surového mlieka (vitamíny a enzýmy)
2 PL ovsených vločiek (vysoký obsah vlákniny)
3 PL medu zo smrekového ihličia (vitamíny, minerálne látky, hojivé vlastnosti)

Postup prípravy:
Černice umyjeme, pridáme mlieko, vločky, med a premiešame. Všetko vložíme do mixéra a jednu minútu mixujeme. Hotový kokteil nalejeme do pohára a servírujeme. Dobrú chuť!

Rubus fruticosus - ostružina černicová (MONIKAOFF)

Spracovala: Ing. Monika Offertálerová, 23. august 2015

Články: rubus fruticosus

06.02. 2012
16.24 kB čitatelov
Rubus fruticosus - ostružina černicová, černica
14.01. 2015
13.54 kB čitatelov
Živé ploty a steny z ovocných drevín a krov
Atlas / Ovocné dreviny
10.06. 2018
1.12 kB čitatelov
Ríbezľa egrešová - Ribes uva-crispa
01.05. 2018
1.06 kB čitatelov
Jabloň domáca - Malus domestica
30.04. 2018
1.14 kB čitatelov
Čerešňa višňová - Prunus cerasus
30.04. 2018
1.26 kB čitatelov
Čerešňa vtáčia - Prunus avium
28.04. 2018
746 čitatelov
Ostružina malinová - Rubus idaeus
28.04. 2018
560 čitatelov
Ríbezle - Ribes
28.04. 2018
743 čitatelov
Datlovník pravý - Phoenix dactylifera
28.04. 2018
638 čitatelov
Ostružina černicová - Rubus fruticosus
28.04. 2018
676 čitatelov
Čerešňa - Prunus avium
28.04. 2018
705 čitatelov
Drieň obyčajný - Cornus mas