Rastliny: Achillea millefolium - rebríček obyčajný

Poslal: 28.08. 2015 20:28:08 (14057 čitatelov)

Opis rastliny: Rebríček obyčajný známy aj pod ľudovým názvom mačací alebo myší chvost je trváca, voňavá a liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité (Asteraceae). Jej priame cca 20 až 60 cm dlhé a mierne chlpaté stonky sú ukončené bohatými súkvetiami, skladajúcimi sa z bielych úborových chocholíkov. Kvety sú obojpohlavné, biele výnimočne aj ružovkasté. Prízemné a stonkové listy sú tmavozelené, čiarkovité, striedavé, dvojito až trojito perovito zložené. Podzemok je plazivý. Plodom je bledá, podlhovastá nažka.

Achillea millefolium - rebríček obyčajný

Výskyt rastliny: Rebríček obyčajný prirodzene rastie v EurópeÁzií. Hojne od nížin až po alpínske pásmo. Pozorujeme ho najmä na trávnatých a lúčnych spoločenstvách, medziach, obilných poliach, rumoviskách, popri lesných cestách, na okrajoch lesov ako aj v samotných lesoch, medzi krovinami či na suchších slnečných stráňach. Vzhľadom na pomerne priaznivý výskyt na území SR a CZ, rastlinu nie je potrebné pestovať.

Obsahové látky: Rebríček obyčajný obsahuje horčiny, látky trpkej chuti, ktoré podporujú trávenie, tvorbu žalúdočnej kyseliny, odstraňujú chuť do nejedenia a tiež pôsobia žlčopudne, triesloviny, látky s protizápalovými a adstringentnými vlastnosťami, organické kyseliny a éterické oleje – silice, ako cineol, pinen, limonen a vzácny chamazulén, ktoré pôsobia hojivo, upokojujúco a dezinfekčne na pokožku, močopudne a proti nadúvaniu.

Všestranné liečivé vlastnosti: Rebríček obyčajný patrí medzi významné liečivé rastliny určené hlavne pre ženy, pretože rastlina sa s úspechom využíva pri liečbe rôznych ženských chorôb. Nie nadarmo ctihodný otec Kneipp hovorieval a vo svojich spisoch uvádzal, že: „Ženy by sa uchránili pred mnohými chorobami, keby občas siahli po rebríčku!“. Dnes sa presviedčame o tom, že toto tvrdenie je opodstatnené. Rebríček zoslabuje neprimerane silnú menštruáciu, posilňuje maternicu, tlmí menštruačné bolesti, má spazmolitické (protikŕčové) účinky a dokonca spomaľuje aj rast myómov. Nielen mladé dievčatá, ktoré trápi nepravidelná menštruácia, ale aj staršie ženy v období prechodu (ako aj po ňom) dobre urobia, ak siahnu po tejto liečivej rastline a denne si z nej pripravia aspoň jednu šálku čaju, čím sa vyhnú vnútorným nepokojom a podobným pálčivým stavom, ktoré často súvisia s hormonálnymi zmenami. Na zdravotný stav pacientky tiež veľmi účinne pôsobia aj sedacie kúpele, kedy sa liečivé účinky rebríčka znásobia (vnútorné + vonkajšie využitie). Kúpele tiež blahodarne vplývajú na nešpecifikované bolesti, reumatické bolesti a zápaly nervov rúk a nôh.

Vzhľadom k tomu, že rastlina vynikajúco vplýva na podbrušie žien, nežné pohlavie pre svoje zdravie najlepšie urobí, ak si počas prechádzky po lese za slnečného počasia nazbiera aspoň jednu kytičku tejto vzácnej rastliny. Z minulosti je tiež známy príbeh istej ženy, chorej na rakovinu podbrušia, ktorá sa z nej vyliečila pitím čaju z myšochvosta. Podotýkame zároveň, že to bolo až po predchádzajúcom neúspešnom ožarovaní kobaltom, kedy veľmi schudla a vypadli jej všetky vlasy. Lekári jej povedali, že už nemá nádej a poslali ju domov umrieť. Prekvapujúcejšie a nielen na tomto príbehu, sú práve osudy ľudí (a nebolo ich málo), ktorí písali ďakovné listy adresované známej ľudovej liečiteľke a bylinkárke Márii Trebenovej, v ktorých sa zmieňovali o tom, ako sa vyliečili z chorôb podľa lekárov už „nevyliečiteľných“. Ľuďom v podobnej situácií tieto a im podobné príbehy tak často krát dávajú poslednú nádej na vyliečenie, a to najmä vtedy, keď už všetky oficiálne liečebne metódy zlyhali. Pacienti sa potom neraz s vierou uchýlia práve k naturálnej medicíne podporovanej liečivými bylinkami a striktnou zásaditou životosprávou. Rebríček navyše efektne pôsobí aj proti prekyslenému organizmu, resp. pri nadbytku kyselín (živná pôda pre rakovinu) a pri silnej záhe veľmi rýchlo poskytne úľavu. Pomáha aj pri zápale vaječníkov. Nie nadarmo sme uviedli, že je to rastlina akoby stvorená pre nežné pohlavie. Medzi ďalšie liečivé účinky rebríčka možno zaradiť jeho liečivú schopnosť známu už od antických čias, a tou je zastavovať akékoľvek krvácanie vrátane krvácania z pľúc, nosa, konečníka ako aj už spomínaného silného maternicového krvácania.

Rebríček a čo sa ešte nepovedalo: Popíjanie čaju z myšieho chvostíka sa osvedčilo aj pri bolestivých návaloch krvi do hlavy a pri stavoch, kedy má človek pocit akoby mu išla hlava prasknúť. S tým často súvisia aj závraty, nevoľnosť či pichavé bolesti očí doprevádzané slzením. Na všetky tieto prejavy má bylinka pozitívny vplyv. V prípade, že Vás postihne záchvat migrény oplatí sa po nej opäť siahnuť, pretože už po vypití jednej šálky sa migréna stratí. Droga z rebríčka zlepšuje chuť do jedla, odstraňuje žalúdočné kŕče, podporuje činnosť črevných žliaz a lieči chorú pečeň. Počas 14 dňovej liečebnej kúry (neodporúča sa viac), kedy užívame túto liečivú rastlinu, sa nesmie, a to aj vzhľadom pre zvýšenie liečebného efektu súčasne požívať alkohol a káva. Podľa možností sa preto týmto požívatinám radšej vyhnime.

Predmet zberu: Na liečebné účely zberáme vždy vňať spolu s kvetnými úbormi. Najlepšie urobíme, ak ju odstrihávame nožnicami, pričom bylinu a jej zdravé biele kvetenstvá zberáme len za slnečného počasia, v čase ich plného rozkvetu (júl až september). Rastliny sušíme rozložené v tenkých vrstvách za dobrého vetrania.

Návody na liečebné použitie: V tejto stati uvádzame spôsoby a stručný prehľad vybraných návodov k tomu, aby sme mohli využiť liečivú silu rastliny Achillea millefolioum vo svoj prospech.

Rebríčkový zápar: čaj z liečivých rastlín možno pripravovať tromi spôsobmi. Výsledkom tak bude buď výluh, zápar alebo odvar. Zápar patrí medzi najčastejšie používaný spôsob prípravy, kedy sa jednotlivé časti rastliny zalejú predpísaným množstvom horúcej vody a prikryjú na určitý čas. Rebríčkový zápar pripravíme takým spôsobom, že 2 čajové lyžičky drogy zalejeme 2,5 dl vody a necháme 15 minút lúhovať. Nezabudnime pritom šálku prikryť, aby nám vonné silice spolu s parou neunikli. Čaj pijeme podľa potreby 2 – 3 x denne.

Rebríčková masť: je vhodná pri začínajúcich hemoroidoch, vylepšuje zdravie kože, ktorú čistí a regeneruje, hlboko zmäkčuje, a naviac pomáha pri uštipnutí hmyzom a kŕčových žilách. Pripravujeme ju z rebríčkových kvetov. 90 g bravčovej masti silne rozohrejeme a pridáme do nej 20 gramov nadrobno narezaných kvetov rebríčka a na podporu liečivého účinku aj 15 gramov čerstvých malinových listov. Zmes krátko popražíme (tak aby skypela), premiešame a zložíme z platne. Nasledujúci deň masť mierne prihrejeme a prelisujeme cez ľanovú šatku. Naplníme do čistých uzatváracích fľaštičiek a skladujeme v chladničke!

Rebríčkové sedacie kúpele: aplikujeme zvonka, podporujú zdravie maternice a podbrušia, odstraňujú bolesti rôzneho pôvodu a pôsobia protizápalovo. 100 g rebríčka dáme na noc do studenej vody, nasledujúci deň zohrejeme na bod varu a pridáme do kúpeľa.

Zaujímavosti: Rebríček patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. V stredoveku ľudia verili, že pri besnení moru a úhyne dobytka im pomôže práve táto rastlina. Zaujímavosťou je aj, že v severnej Európe sa rebríček (ešte dávno pred chmeľom) používal ako trpká prísada do piva. Možno i preto sa napríklad v Nemecku môžete stretnúť s jeho alternatívnym názvom poľný chmeľ. To, že rebríček priaznivo pôsobí na kostnú dreň, krvotvorbu a pomáha pri kostižere, vie len málokto. Preto sme to uviedli aj do časti Zaujímavosti. Ešte dopĺňame, že vzhľadom na svoju krv čistiacu silu sa rebríček ordinuje aj všade tam, kde už všetko ostatné zlyhalo. Rastlina dokáže z tela odstrániť mnohé choroby a dokonca aj tie, ktoré v ňom po dlhé roky „driemali“. Treba to len skúsiť a výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Slovo na záver: Tak ako sme začali úvodom, treba doplniť a zdôrazniť aj záverom, že rastlina má výrazne emenagogické (upravujúce menštruáciu) a spazmolitické (proti kŕčové) účinky a vzhľadom na prítomnosť účinných obsahových látok aj žlčopudné, sťahujúce a diuretické! Vhodná je najmä pre ženy, no jej všestrané liečebné využitie ju predurčuje aj mužom. Vnútorne sa indikuje pri ženských problémoch, na tráviace poruchy vrátane spomaleného trávenia, podporu tvorby žlče a pri zápale hrubého čreva. Zastavuje krvácanie (vnútorné aj vonkajšie). Utišuje podráždenú, poštípanú a svrbivú pokožku a pomáha liečiť aj kŕčové žily.

Možno to bude pre niektorých z vás znieť až príliš veľkolepo, no pre mnohých ľudí včítane bylinkárskych zasvätencov a ľudových liečiteľov rebríček obyčajný predstavuje rastlinu, bez ktorej sa dá život v dnešnej dobe už len veľmi ťažko predstaviť!

Achillea millefolium - rebríček obyčajný

Spracovala: Ing. Monika Offertálerová, 26. augusta 2015

Foto: ing. Miloš Vymazal
10 nejnovějších článků v tomto tématu
02.07. 2017
11.33 kB čitatelov
Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“ Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae.
07.01. 2017
6.24 kB čitatelov
Linaria vulgaris - pyštek obyčajný
Pyštek obyčajný – Linaria vulgaris Mill. Motto: „Žlčník má najradšej žlté pyšteky“. Opis: Nápadne pekné, husté, sýtožlté strapcovité súkvetia pyšteka môžeme obdivovať väčšinou
01.07. 2016
10.62 kB čitatelov
Galium odoratum - lipkavec marinkový
Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.) Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos
06.05. 2016
10.15 kB čitatelov
Tussilago farfara - podbeľ liečivý
Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“. Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája.
14.08. 2015
10.57 kB čitatelov
Geranium robertianum - pakost smradľavý
Opis rastliny: Pakost smradľavý ľudovo aj „bocianí zobák“ je jednoročná prípadne ozimná liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade pakostovité – Geraniaceae. Na jej cca 10 až 40
01.08. 2015
12.84 kB čitatelov
Cichorium intybus - čakanka obyčajná
Motto: „Krása a úspech sú ukryté v zdravej pečeni“. Čakanku, ktorú pestovali už starovekí Egypťania, ju pokladali za magickú rastlinu. Verili, že je poslom krásy a úspechu. Napokon
23.07. 2015
11.52 kB čitatelov
Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný často nazývaný ako svätojánska bylina, trezalka či krv svätého Jána je trváca medonosná rastlina patriaca do čeľade ľubovníkovité – Hypericaceae. Narastá do výšky
25.05. 2015
8.53 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie
10.05. 2015
13.58 kB čitatelov
Chelidonium majus - lastovičník väčší
Lastovičník väčší ľudovo nazývaný aj bradavičník, krvná bylina či nebeský dar má hrubý valcovitý rozkorenený podzemok, ktorý je z vonka červenohnedý a  z vnútra oranžovožltý.
20.04. 2015
10.41 kB čitatelov
Stévia a iné zdravé bylinky
Na jar máte určite nové plány čo sa týka záhradky a pestovania a možno aj so zmenou životného štýlu a jedálnička.
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
779 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
829 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
650 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
761 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
603 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
585 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
564 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
643 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
630 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
556 čitatelov
Rasca - Carum carvi