Závlaha - ako efektívne využiť dažďovú vodu a ako správne zalievať

Poslal: 01.10. 2015 10:15:24 (7636 čitatelov)

Každý správny záhradník obľubuje slnečné dni v záhrade a zároveň už netrpezlivo čaká na blahodarný dážď, ktorý je pre rastliny prospešný a najlepšie dokáže zaliať všetky porasty. Preto je nutné vedieť nazbierať dostatok dažďovej vody aj na obdobie, keď dlhšie neprší.

Závlaha - ako efektívne využiť dažďovú vodu a ako správne zalievať (PIXABAY)

Ideálne sú sudy na dažďovú vodu umiestnené pod zvodom s vlastným ventilom a zaklápkou, keď je sud plný. Vo väčšine prípadov však takéto sudy nedokážu pokryť potrebu v letných sparných dňoch. Preto, ak máte možnosti alebo máte na záhrade starú nepotrebnú a nevyužívanú žumpu, vyčistite ju a zvody zo strechy pomocou trativodu zaveďte až do žumpy, kde utvoríte zásobník dažďovej vody. Potom stačí zabezpečiť len výkonné čerpadlo a dostanete tak dažďovú vodu opäť na povrch a rastlinám doprajete dážď v umelej forme.

Ak musíte zalievať rastliny mestskou vodou alebo vodou zo studne, je dôležité vedieť ako zalievať, aby ste neminuli veľa vody a aby to malo pre samotné rastliny a trávnik zmysel. Rastliny a dreviny, ktoré zalievate, musíte zalievať výdatne, dlho, aby voda vsiakla až ku koreňom a vytvorila si akýsi zásobník. Potom stačí zalievať každý tretí deň a rastliny sú v poriadku.

Pokiaľ zalievate plytko a denne, je to pre rastliny len horšie. Rastliny tak vytvárajú korene len v hornej časti, nakoľko sa tam drží najväčšia vlhkosť. Nešetríte tak vodou a máte každovečernú alebo rannú prácu so zalievaním. Navyše sú potom rastliny nestabilné, plytko koreniace a aj náchylné na vymrznutie v zimnom období.

Dreviny, ihličnaté aj listnaté, či čerstvo vysadené, je potrebné zalievať v zimnom období aj v dňoch bez mrazov. Dostatok vlahy je zárukou prezimovania rastlín. Veľa ľudí si myslí, že daná rastlina zimu neprežila, lebo vymrzla. Možno, ale 80 % rastlín vyschla z nedostatku závlahy.

Pokiaľ zalievate studničnou vodou aj balkónové rastliny, nie je to vhodné riešenie. Voda je studená, tvrdá. Nechajte si ju odstáť vo vedrách alebo použite dažďovú vodu, ktorá má teplotu vzduchu a je pre rastliny aj prospešná.

Trávnik patrí medzi najsmädnejší porast v záhrade. Ale ak ho prepolievate, tiež nebude pekný. Navyše, pôda sa stane nepriepustnou, vytvorí sa veľa machu a vzniknú v trávniku prázdne miesta. Trávnik je potrebné výdatne polievať niekoľkokrát do týždňa, najlepšie regulovateľnou automatickou závlahou.
Text: Adriána Francová, Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava www.rastlinky.sk
foto Pixabay.com, GLady

Články: závlaha ako

21.06. 2015
7.83 kB čitatelov
Starostlivosť o živý plot
14.03. 2010
25.70 kB čitatelov
Malus domestica 'Parména zlatá' - jabloň domáca
07.08. 2015
7.13 kB čitatelov
Tipy na mesiac august (1)
24.02. 2009
25.60 kB čitatelov
Záhradka pre oddych
07.04. 2015
14.14 kB čitatelov
Primula elatior – prvosienka vyššia
01.03. 2009
28.14 kB čitatelov
Juglans regia - orech kráľovský - výsadba, pestovanie a ošetrovanie (1)
Atlas / Závlahy
10.11. 2009
10.50 kB čitatelov
Ako odstránit mokrinu zo záhrady
12.01. 2009
7.22 kB čitatelov
Samozavlažovací systém