Rastliny: Galium odoratum - lipkavec marinkový

Poslal: 01.07. 2016 19:57:50 (10367 čitatelov)

Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.)

Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos műge, Nemecky: Waldmeister, Anglicky: Sweet woodruff, Francúzsky: Aspérule odorante, Taliansky: Stellina odorosa, Španielsky: Asperilla odorosa; je typicky európska rastlina patriaca do čeľade marenovité (Rubiaceae). Je holá, vzpriamená a má hladkú štvorhrannú stonku, ktorá sa nikdy nerozkonáruje. Listy sú v praslenoch po 6 – 8. Kvetná koruna je jasno-biela, lievikovitá, do 1/2 rozoklaná do 4 cípov, asi 5 mm široká. Plod je guľatá dvojnažka s háčikovitými štetinkami. Vonia kumarínom, je medonosná.

Galium odoratum - lipkavec marinkový (MONIKAOFF)

Doba kvitnutia: koncom jari, IV. – V.

Rozšírenie: Európa, Ázia; pričom hojne rastie v tienistých bukových lesoch, avšak nájsť ju môžeme i v lesoch zmiešaných a zriedkavejšie, ale predsa aj v ihličnatých. Tam, kde rastie je ukazovateľom dobrej kvality pôdy.

Droga, zber a úprava: Liečivou drogou je vňať (Galii odorati herba), ktorú zberáme v čase kvitnutia. Odstrihávame ju nožnicami opatrne, aby sme nevytrhli rastliny a následne sušíme v tenkých vrstvách aj bez obracania, pri teplote do 35 °C. Vňať schne rýchlo a po usušení sa uschováva v papierových vreckách alebo vo vhodných uzatváracích nádobách. Chránime ju pred slnečným žiarením, vlhkom a zápachom.

Účinné látky: Čerstvá bylina obsahuje melilotozid (D-glukozid kyseliny hydroxyškoricovej), asperulozid, monotropeín a ďalšie iridoidglykozidy a fenolkarbonové kyseliny. Pri sušení sa z nej uvoľňuje korenisto voňavá látka - kumarín.

Liečebné uplatnenie: Pri pokusoch na zvieratách sa dokázalo, že vysoké dávky kumarínu stabilizujú cievy, brzdia zápaly a pôsobia proti opuchom. O vňati lipkavca marinkového sa to však doposiaľ nepodarilo potvrdiť. Výťažok z drogy ale dnes obsahuje niekoľko prípravkov ponúkaných proti poruchám prekrvenia, žilovej nedostatočnosti či hemoroidom. Ľudové liečiteľstvo zas využíva jeho protikŕčové a upokojujúce vlastnosti, vďaka ktorým osoží pri žalúdočných bolestiach, črevných problémoch, nepokoji, hystérií a nespavosti. Vňať osoží aj pri chorobách pečene, žlčníkamočových orgánov. Upravuje i nepravidelnú menštruáciu. Pripravená s bielym vínom tzv. májový nápoj, resp. „maytrank“ reguluje trávenie a zlepšuje metabolizmus. Nemierne pitie tohto nápoja a podobných likérov s kumarínovou arómou však môže mať za následok prudké bolesti hlavy, o čom sa zmieňujeme viac i v stati upozornenia. Zvonka rastlina podporuje hnisanie, preto sa vo forme obkladov môže využiť najmä pri tzv. hluchých vredoch. Z aspektu psycho-neurologického možno zdôrazniť, že vzhľadom pre jej upokojujúce až hypnotické účinky výrazne pomáha pri nervovej predráždenosti (ako napr. spomínaná hystéria), prepracovanosti, nespavosti a pri rozličných kŕčochzáchvatoch, napr. epilepsii (antikonvulzívny účinok). Z aspektu kardiologického sa osvedčila pri búšení srdca a nepravidelnom pulze.

Upozornenia: Pri nadmernom užívaní drogy látka v nej obsiahnutá kumarín pôsobí toxicky a vyvoláva malátnosť a silné bolesti hlavy. Preto ju samostatnú neužívajme nikdy dlhodobo. Po prekročení odporúčanej dávky (tradične: jedna čajová lyžiča sa na 15 minút zaleje vriacou vodou) droga pôsobí až príliš omamne a v najhoršom môže zapríčiniť aj ochrnutie. Obzvlášť nebezpečná vo väčších dávkach je pre tehotné ženy, kedy môže vyvolať potrat. Výhodnejšie je kombinovať ju s inými rastlinami, čím získame čajové zmesi určené na rôzne indikácie. Do bowle s lipkavcom marinkovým sa na liter vína odporúčajú len 3 zvädnuté rastliny, ktoré sa iba prelejú cez sitko a nenechajú sa vylúhovať. Tento postup má zaručiť, že sa neprekročí najvyšší prípustný obsah kumarínu, ktorý je 5 mg na liter vína. Uvedená hodnota platí aj pri priemyselnej výrobe bowle s lipkavcom marinkovým.

Slovo na záver: Sušená vňať byliny je nielen liečivá (rozumné užívanie), ale aj voňavá. Ako aromatickú prísadu ju dnes obsahujú už viaceré čajové zmesi. V kombinácií s listami jahody obyčajnej, ostružiny malinovej, černicovej či medovky lekárskej ju počas roka určite využime na prípravu nielen chutného, voňavého, ale predovšetkým upokojujúceho čajového nápoja.

Použitá literatúra: Schönfelder, I., Schönfelder, P., 2014: Liečivé rastliny. Praha: Ottovo nakladatelství, 495 s., ISBN 978-80-7360-589-6.

Galium odoratum - lipkavec marinkový (MONIKAOFF)

Galium odoratum - lipkavec marinkový (MONIKAOFF)

Vypracovala: Ing. Monika Offertálerová, 30. jún 2016

Články: galium odoratum

15.05. 2007
30.94 kB čitatelov
Asarum europaeum - kopytník európsky
22.09. 2006
34.47 kB čitatelov
Stanovište pre trvalky
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
743 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
790 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
618 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
737 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
581 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
565 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
542 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
611 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
604 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
537 čitatelov
Rasca - Carum carvi