Rastliny: Galium odoratum - lipkavec marinkový

Poslal: 01.07. 2016 19:57:50 (2880 čitatelov)

Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.)

Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos műge, Nemecky: Waldmeister, Anglicky: Sweet woodruff, Francúzsky: Aspérule odorante, Taliansky: Stellina odorosa, Španielsky: Asperilla odorosa; je typicky európska rastlina patriaca do čeľade marenovité (Rubiaceae). Je holá, vzpriamená a má hladkú štvorhrannú stonku, ktorá sa nikdy nerozkonáruje. Listy sú v praslenoch po 6 – 8. Kvetná koruna je jasno-biela, lievikovitá, do 1/2 rozoklaná do 4 cípov, asi 5 mm široká. Plod je guľatá dvojnažka s háčikovitými štetinkami. Vonia kumarínom, je medonosná.

Galium odoratum - lipkavec marinkový (MONIKAOFF)

Doba kvitnutia: koncom jari, IV. – V.

Rozšírenie: Európa, Ázia; pričom hojne rastie v tienistých bukových lesoch, avšak nájsť ju môžeme i v lesoch zmiešaných a zriedkavejšie, ale predsa aj v ihličnatých. Tam, kde rastie je ukazovateľom dobrej kvality pôdy.

Droga, zber a úprava: Liečivou drogou je vňať (Galii odorati herba), ktorú zberáme v čase kvitnutia. Odstrihávame ju nožnicami opatrne, aby sme nevytrhli rastliny a následne sušíme v tenkých vrstvách aj bez obracania, pri teplote do 35 °C. Vňať schne rýchlo a po usušení sa uschováva v papierových vreckách alebo vo vhodných uzatváracích nádobách. Chránime ju pred slnečným žiarením, vlhkom a zápachom.

Účinné látky: Čerstvá bylina obsahuje melilotozid (D-glukozid kyseliny hydroxyškoricovej), asperulozid, monotropeín a ďalšie iridoidglykozidy a fenolkarbonové kyseliny. Pri sušení sa z nej uvoľňuje korenisto voňavá látka - kumarín.

Liečebné uplatnenie: Pri pokusoch na zvieratách sa dokázalo, že vysoké dávky kumarínu stabilizujú cievy, brzdia zápaly a pôsobia proti opuchom. O vňati lipkavca marinkového sa to však doposiaľ nepodarilo potvrdiť. Výťažok z drogy ale dnes obsahuje niekoľko prípravkov ponúkaných proti poruchám prekrvenia, žilovej nedostatočnosti či hemoroidom. Ľudové liečiteľstvo zas využíva jeho protikŕčové a upokojujúce vlastnosti, vďaka ktorým osoží pri žalúdočných bolestiach, črevných problémoch, nepokoji, hystérií a nespavosti. Vňať osoží aj pri chorobách pečene, žlčníkamočových orgánov. Upravuje i nepravidelnú menštruáciu. Pripravená s bielym vínom tzv. májový nápoj, resp. „maytrank“ reguluje trávenie a zlepšuje metabolizmus. Nemierne pitie tohto nápoja a podobných likérov s kumarínovou arómou však môže mať za následok prudké bolesti hlavy, o čom sa zmieňujeme viac i v stati upozornenia. Zvonka rastlina podporuje hnisanie, preto sa vo forme obkladov môže využiť najmä pri tzv. hluchých vredoch. Z aspektu psycho-neurologického možno zdôrazniť, že vzhľadom pre jej upokojujúce až hypnotické účinky výrazne pomáha pri nervovej predráždenosti (ako napr. spomínaná hystéria), prepracovanosti, nespavosti a pri rozličných kŕčochzáchvatoch, napr. epilepsii (antikonvulzívny účinok). Z aspektu kardiologického sa osvedčila pri búšení srdca a nepravidelnom pulze.

Upozornenia: Pri nadmernom užívaní drogy látka v nej obsiahnutá kumarín pôsobí toxicky a vyvoláva malátnosť a silné bolesti hlavy. Preto ju samostatnú neužívajme nikdy dlhodobo. Po prekročení odporúčanej dávky (tradične: jedna čajová lyžiča sa na 15 minút zaleje vriacou vodou) droga pôsobí až príliš omamne a v najhoršom môže zapríčiniť aj ochrnutie. Obzvlášť nebezpečná vo väčších dávkach je pre tehotné ženy, kedy môže vyvolať potrat. Výhodnejšie je kombinovať ju s inými rastlinami, čím získame čajové zmesi určené na rôzne indikácie. Do bowle s lipkavcom marinkovým sa na liter vína odporúčajú len 3 zvädnuté rastliny, ktoré sa iba prelejú cez sitko a nenechajú sa vylúhovať. Tento postup má zaručiť, že sa neprekročí najvyšší prípustný obsah kumarínu, ktorý je 5 mg na liter vína. Uvedená hodnota platí aj pri priemyselnej výrobe bowle s lipkavcom marinkovým.

Slovo na záver: Sušená vňať byliny je nielen liečivá (rozumné užívanie), ale aj voňavá. Ako aromatickú prísadu ju dnes obsahujú už viaceré čajové zmesi. V kombinácií s listami jahody obyčajnej, ostružiny malinovej, černicovej či medovky lekárskej ju počas roka určite využime na prípravu nielen chutného, voňavého, ale predovšetkým upokojujúceho čajového nápoja.

Použitá literatúra: Schönfelder, I., Schönfelder, P., 2014: Liečivé rastliny. Praha: Ottovo nakladatelství, 495 s., ISBN 978-80-7360-589-6.

Galium odoratum - lipkavec marinkový (MONIKAOFF)

Galium odoratum - lipkavec marinkový (MONIKAOFF)

Vypracovala: Ing. Monika Offertálerová, 30. jún 2016

Články: galium odoratum

15.05. 2007
25.30 kB čitatelov
Asarum europaeum - kopytník európsky
22.09. 2006
26.61 kB čitatelov
Stanovište pre trvalky
Diskusné fórum / Bylinky a korenie
17.12. 2013
3.92 kB čitatelov
Marocká mäta - pestovanie
23.11. 2013
4.40 kB čitatelov
Pestovanie petržlenu v črepníku na balkóne.
05.06. 2012
13.41 kB čitatelov
Echinacea purpurea
05.12. 2011
12.33 kB čitatelov
Pamajorán obyčajný
31.10. 2011
8.17 kB čitatelov
Moračina, pakmín
26.04. 2010
9.91 kB čitatelov
Satureja douglasii