Rastliny: Linaria vulgaris - pyštek obyčajný

Poslal: 07.01. 2017 18:23:31 (1106 čitatelov)

Pyštek obyčajnýLinaria vulgaris Mill.

Motto: „Žlčník má najradšej žlté pyšteky“.

Opis: Nápadne pekné, husté, sýtožlté strapcovité súkvetia pyšteka môžeme obdivovať väčšinou pri cestách, kde veľmi rád rastie. Niekedy vytvára aj súvislejšie zárasty s pôsobivými farebnými odtieňmi žltej, čím dokresľuje estetiku krajiny. Pyštek je veľmi vzácna bylinka, no v lekárni sa predáva len zriedka. Preto pokiaľ sa dá a je to v čistom prostredí, treba si ho trochu nazberať.

Linaria vulgaris - pyštek obyčajný (MONIKAOFF)

Linaria vulgaris - pyštek obyčajný (MONIKAOFF)

Výskyt: Pyštek u nás hojne rastie na celom území, často pri cestách, na násypoch a rúbaniskách. Vyskytuje sa od nížin až do podhoria. Obľubuje slnečné, suché lokality a sypké kamenisté alebo piesočnaté pôdy. Neodmietne miesto ani v záhradách či na poliach, kde rastie ako poľná burina.

Zberané časti: celá kvitnúca vňať sa opatrne odstriháva nožnicami a u väčších exemplárov iba jej horná časť. Vňať zberáme čím skôr po začiatku kvitnutia, pretože vtedy je najliečivejšia.

Liečebné použitie: pyšteka uvádzajú už stredovekí bylinkári. V minulosti sa z neho vyrábala dlho utajovaná masť na tzv. zlatú žilu, v ľudových poverách sa mu pripisoval kultový význam a slúžil aj proti „porobeniu“. Dnes sa používa prevažne na choroby žlčníka, osobitne na jeho zápal, pri žltačke a niektorých chorobách pečene. Jeho dobré protizápalové pôsobenie nachádza uplatnenie i pri zápale obličiek, prostaty, ako aj ťažkostiach pri močení, kedy prináša úľavu.

Pyštekový čaj: je dobrý na žalúdočnédvanástorníkové vredy, zmäkčuje stolicu a je miernym preháňadlom (laxatívny účinok). Osvedčil sa aj pri prebytočnom množstve žalúdočnej kyseliny a pri tzv. pálení záhy. Pyštek možno kombinovať s inými rastlinami vo forme čajových zmesí. Jeho samotné užívanie je ale tiež možné, keďže rastlina nemá vedľajšie (nežiadúce) účinky.

Vonkajšie použitie: zvonka je pyštek dobrým liekom na omývanie pieh a iných nečistôt tváre. Po opakovanom omývaní silným čajom z pyšteka (2 lyžice drogy na 4 deci vody); pehy blednú a niekedy aj celkom zmiznú. Ako obklad spolu s očiankou pomáha pri zápale očných spojiviek. Z vňate pyšteka možno urobiť liečivú masť, ktorá je starým osvedčeným liekom na hemoroidy.

Zaujímavosť: Pyštek si mnohí z nás pamätajú ako kvietok, ktorý "vie otvoriť papuľku". Ak sa stred kvetu zboku mierne potlačí medzi palcom a ukazovákom, jeho pysky sa rozostúpia a uvoľnia prístup k čnelke, tyčinkám a medovým žliazkam vo vnútri koruny. Hmyz, ktorý kvety opeľuje, používa však na dosiahnutie toho istého cieľa inú metódu. Sadne si na plošinku, pripomínajúcu akýsi vankúšik na spodnom pysku kvetu a svojou hmotnosťou zaťaží spodný pysk, čím sa kvet otvorí. Potom už záleží iba od dĺžky jeho cuciaka, či dosiahne k medovým žliazkam a pochutná si na sladkom nektári. Pritom sa mu z chlpov brušká uvoľní peľ, ktorý sa naň nalepil na iných kvietkoch a opelí bliznu. Cez bliznu a čnelku prerastie peľ do semenníka a oplodní vajíčka, z ktorých sa vyvinú semená.

Použitá literatúra: Dugasová, A. 2002. Sprievodca našimi liečivými rastlinami. Babkine bylinky. 1. vyd. Praha: OTTOVO nakladateľstvo, s.r.o., 2002. 216 s. ISBN 80-7181-756-2.
Vypracovala: Ing. Monika Offertálerová, 7. január 2017
10 nejnovějších článků v tomto tématu
02.07. 2017
584 čitatelov
Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“ Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae.
01.07. 2016
2.84 kB čitatelov
Galium odoratum - lipkavec marinkový
Lipkavec marinkový (marinka voňavá) - Galium odoratum L. (syn. Asperula odorata L.) Krátka charakteristika: Lipkavec marinkový, Česky aj: Mařinka vonná, Poľsky: Marzanka wonna, Maďarsky: Szagos
06.05. 2016
3.44 kB čitatelov
Tussilago farfara - podbeľ liečivý
Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“. Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája.
28.08. 2015
5.10 kB čitatelov
Achillea millefolium - rebríček obyčajný
Opis rastliny: Rebríček obyčajný známy aj pod ľudovým názvom mačací alebo myší chvost je trváca, voňavá a liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité (Asteraceae). Jej
14.08. 2015
5.12 kB čitatelov
Geranium robertianum - pakost smradľavý
Opis rastliny: Pakost smradľavý ľudovo aj „bocianí zobák“ je jednoročná prípadne ozimná liečivá rastlina, ktorú zaraďujeme do čeľade pakostovité – Geraniaceae. Na jej cca 10 až 40
01.08. 2015
5.16 kB čitatelov
Cichorium intybus - čakanka obyčajná
Motto: „Krása a úspech sú ukryté v zdravej pečeni“. Čakanku, ktorú pestovali už starovekí Egypťania, ju pokladali za magickú rastlinu. Verili, že je poslom krásy a úspechu. Napokon
23.07. 2015
4.81 kB čitatelov
Hypericum perforatum - ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný často nazývaný ako svätojánska bylina, trezalka či krv svätého Jána je trváca medonosná rastlina patriaca do čeľade ľubovníkovité – Hypericaceae. Narastá do výšky
25.05. 2015
4.77 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Bylinky dopestované zo semena majú veľa výhod. Okrem toho, že sú lacnejšie, môžete získať v rovnakom čase viac rastlín, o ktoré sa postaráte vlastnými rukami a tiež majú často lepšie
10.05. 2015
6.29 kB čitatelov
Chelidonium majus - lastovičník väčší
Lastovičník väčší ľudovo nazývaný aj bradavičník, krvná bylina či nebeský dar má hrubý valcovitý rozkorenený podzemok, ktorý je z vonka červenohnedý a  z vnútra oranžovožltý.
20.04. 2015
5.05 kB čitatelov
Stévia a iné zdravé bylinky
Na jar máte určite nové plány čo sa týka záhradky a pestovania a možno aj so zmenou životného štýlu a jedálnička.
Diskusné fórum / Bylinky a korenie
17.12. 2013
3.91 kB čitatelov
Marocká mäta - pestovanie
23.11. 2013
4.38 kB čitatelov
Pestovanie petržlenu v črepníku na balkóne.
05.06. 2012
13.39 kB čitatelov
Echinacea purpurea
05.12. 2011
12.31 kB čitatelov
Pamajorán obyčajný
31.10. 2011
8.16 kB čitatelov
Moračina, pakmín
26.04. 2010
9.90 kB čitatelov
Satureja douglasii