Rastliny: Hedera helix - brečtan popínavý

Poslal: 15.06. 2017 20:40:09 (9428 čitatelov)

Botanický popis: Vždyzelená, 3 až 25 metrov dlhá, najznámejšia popínavá liana s prísavnými korienkami patriaca do čeľade aralkovité (Araliaceae). Listy má neopadavé, striedavé, lesklé, v mladosti chlpaté, neskôr lysé, široko srdcovité alebo dlaňovito 3-5-laločné, celistvo-okrajové, kožovité. Kvety má drobné žlto-zelené, 5 početné, v malých guľovitých okolíkoch. Borka je svetlohnedá až sivohnedá, plytko rozbrázdená a husto porastená drobnými korienkami. Plodmi sú guľaté modročierne bobule, usporiadané do kompaktných okolíkov.

Hedera helix - brečtan popínavý

Doba kvitnutia: september – október, pričom do kvetu sa dostáva cca v 8. až 10. roku života. Schopnosť zakvitnúť majú iba tie jedince, ktoré majú dostatok svetla.

Rozšírenie: Eurázia a Severná Amerika. Na území SR a susednej ČR sa roztrúsene vyskytuje v kamenistých lesoch, krovinách, na skalách, starých stromoch, zrúcaninách a pod. Od nížin až po horské pásmo, no najmä v listnatých a zmiešaných lesoch, kde tvorí lesný podrast. V lužných lesoch vytvára husté zárasty korún. So stúpajúcou nadmorskou výškou početnosť jeho výskytu na našom území klesá.

Pôvodnosť: Na území SR a ČR - pôvodný druh.

Nároky: Je náročný na pôdnu vlhkosť a menej náročný na pôdne živiny. Voči svetlu má veľmi širokú ekologickú valenciu: dokáže rásť aj v zapojených porastoch s minimálnym množstvom svetla, ale zakvitne len pri plnom oslnení.

Dĺžka života: Brečtan sa dožíva 450 až 500 rokov! Podľa niektorých autorov aj 1000 rokov. Veľmi staré jedince môžu mať kmeň až o priemere 1 meter!

Obsahové látky: triterpenické saponínyhederasaponíny A, B a C, ktoré sa nachádzajú vo všetkých častiach rastliny; flavonoidy, triesloviny, betakarotén, kyselina mravčia, kyselina jablčná, pektín, rutín, jód, tuk a v malých množstvách aj vitamín A a E.

Liečebné využitie: Brečtan predstavuje účinnú prírodnú alternatívu k chemickým liekom proti kašľu. Je to super liek na kašeľ. Výťažky z listov sa spracovávajú pri výrobe expektorancií a antitusík, ktoré sa využívajú pri akútnych a chronických kataroch. Brečtan pomáha pri astme, prechladnutí a uvoľňovaní hlienov, lieči zapálené sliznice, podporuje činnosť pečene, žlčníka a využíva sa aj pri dne a reumatizme. Má antibakteriálne, protiplesňové, protizápalové a dokonca i proticelulitídne účinky. Zvonku sa aplikuje proti všiam, vyrážkam, exémom a na kožu spálenú od slnka. Z tela pomáha odstraňovať baktérie, plesne a vírusy. Ako bylinná prísada sa používa do prípravkov proti celulitíde. Sedací kúpeľ dobre pôsobí na hemoroidy. Obklad z listov pomáha pri bolestiach kĺbov. Kedysi sa droga z brečtana používala pri rachitických príznakoch a Basedowovej chorobe.

Obdobie zberu listov: od marca do augusta

Upozornenie: Vo vyšších dávkach je jedovatý! Pri jeho užívaní dbajte na presnosť dávkovania a neužívajte ho dlhodobo. Najjedovatejšou častou rastliny sú bobule, ktorými sa možno otráviť. V odbornej literatúre sa uvádza, že deti, ktoré požili plody brečtanu, mali hnačku a zvracali. Pri otrave postihnutému podávame aktívne uhlie. Z dôvodu jedovatosti a následného rizika otravy sa v ľudovom liečiteľstve, i napriek jeho priaznivým účinkom využíva len zriedka.

Slovo na záver: Od 16. storočia brečtan začal nadobúdať význam ako liečivo zápalu dýchacích ciest a v 19. storočí bol medicínou uznaný ako prírodný prostriedok na uľahčenie vykašliavania. Extrakt z listov účinne ochraňuje cievy, zvyšuje ich priepustnosť a zabraňuje tvorbe opuchov, ktoré bývajú prítomné v počiatočných štádiách celulitídy.

Hedera helix - brečtan popínavý

Foto a text: Ing. Monika Offertálerová,
doktorandka Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj.

Články: hedera helix

27.09. 2011
24.07 kB čitatelov
Hedera helix - brečtan popínavý
19.03. 2009
33.17 kB čitatelov
Hedera helix 'Buttercup' - brečtan popínavý
19.05. 2007
98.14 kB čitatelov
Popínavé rastliny (2)
Atlas / Popínavé rastliny, liany
14.05. 2018
1.12 kB čitatelov
Liana
19.05. 2015
4.45 kB čitatelov
Brečťan - ako se ho zbavit
17.12. 2013
4.92 kB čitatelov
Popínavý krík na balkón
23.11. 2013
11.65 kB čitatelov
Trúbkovec alebo plamienok?
19.05. 2011
21.40 kB čitatelov
Pavinič
01.04. 2010
19.72 kB čitatelov
Polygonum - popínavá rastlina
14.09. 2008
16.00 kB čitatelov
Trubkovec