Motto: „Liečivá kapsička nielen pre pastierov.“
Opis a výskyt: Kapsička pastierska je jednou z našich najrozšírenejších liečivých rastlín, ktorá patrí do čeľade kapustovité – Brassicaceae. I napriek jej liečivým vlastnostiam sa považuje viac za burinu, ktorá rastie takmer všade, od nížin do hôr: na poliach, medziach, lúkach, pustých miestach, usadlostiach, pastvinách, v zeleninových záhradách či pri cestách. Tiež len čo niekde niekto navŕši hŕbu zeminy – najmä pri stavbe domu – už tam, takmer cez noc, vyrastie kapsička.

Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska
Predmet zberu: Na liečebné účely zberáme celú kvitnúcu vňať (Herba bursae-pastoris) s čo najväčším počtom kvietkov a aj spolu s prízemnou ružicou listov, bez koreňov a najlepšie ešte pred tvorbou toboliek, kedy je najúčinnejšia. A zberáme len škodcami nenapadnuté rastliny.
Liečivé látky: Droga obsahuje biogénne amíny – ako cholín, acetylcholín, burzín, tyramín a i. Okrem toho obsahuje mnoho trieslovinových, sťahujúcich látok. Preto má aj veľmi horkú až ostrú, sťahujúcu chuť.
Liečivé účinky: Kapsičku poznali už v staroveku ako rastlinu účinnú na zastavenie krvácania. Aj v súčasnosti sa radí medzi najlepšie rastlinné lieky na tento účel. Úspešne sa aplikuje pri všetkých druhoch krvácania (vnútorného i vonkajšieho) vrátane krvácania z nosa, hemoroidov či nadmerného ženského krvácania. Má aj močopudný účinok, čistí krvavý moč a lieči choroby močových ciest. Patrí tiež medzi najúčinnejšie prírodné lieky proti ateroskleróze (kôrnateniu ciev). Dokáže rozpúšťať vápenaté usadeniny v krvných cestách, čím je osožná pri chorobách srdca a krvného obehu. Pomáha regulovať i krvný tlak – t. z.. že vysoký znižuje a nízky zvyšuje, podobne ako to dokáže aj imelo, cesnak či hloh. Zvonku sa silný odvar z vňate používa na omývanie kožných vyrážok, zápalov, oparov a pri spomínanom krvácaní z nosa. Tinktúra v liehu alebo ešte lepšie vo francovke je dobrá na potieranie boľavých kĺbov.
Pestovanie: Keďže kapsička pastierska sa vyskytuje takmer všade v hojnom množstve, nie je potrebné ju pestovať. Napokon, často sa hocikde rozrastie viac, ako by si aj sám záhradník želal.
Záverom: Kapsička pastierska sa využíva len v domácom liečiteľstve. V niektorých krajinách sa čerstvou vňaťou zaháňajú ploštice. V Číne sa jej čerstvé listy používajú k príprave šalátov. Zber tejto rastliny treba veľmi odporúčať najmä školskej mládeži, keďže rastie a kvitne takmer po celý rok, ľahko sa rozpozná a nemožno si ju s ničím pomýliť. Vyskytuje sa hromadne a je nenáročná na sušenie (odolná voči zapareniu). Treba ale poznamenať, že výťažok z čerstvej vňate je pre zmieňované indikácie účinnejší. V malých dávkach a pri krátkodobom užívaní je neškodná. Vyššie dávky a dlhodobé používanie môže spôsobiť problémy. Preto ju pri vnútornom užívaní kľudne môžeme kombinovať aj s podobne účinkujúcimi bylinkami.
Vypracovala: Ing. Monika Offertálerová,
interná doktorandka Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj, 2.7.2017
Foto: Zdena Nováková
interná doktorandka Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj, 2.7.2017
Foto: Zdena Nováková