zdeno: Dobry den. Po precitani Vasho fora, som sa rozhodol zaregistrovat a napisat Vam o mojo probleme s javorom. Mam zahradku a v nej vysadeny javor typ Acer palmatum "Atropurpurea". Minuleho roku mi praskla kora po celej vyske kmena a na jesen tohto roku vyschli niektore vetvicky:(. Kamarat mi povedal, ze sa s nim mozem rozlucit a ho vytat. Preto Vas poprosim o radu, ci je mozna este nie jaka záchrana tohto stromceka a ked ano, ako mu mam pomoct? S pozdravom Zdeno. PS: pokusim sa este poslat foto, ak to pojde.
peters: Zdeno, ak si sa pýtal na svetlé fľaky v trávniku a teraz na javor, tak sme na tom rovnako. Včera som ho vykopal po 4 rokorch. To isté. Vyhnal púčky a potom uschol. Neviem, je síce pravda, že som ho presádzal minulý rok na iné miesto, niekoľko metrov ďalej, ake púčky boli, ale ďalej nič.
Prasknutá kvôra na akom koľvek strome je pravdepodobne zimné slnko. Treba mať peň stromu obalený svetlým materiálom. Ideálne sa mi javí biela sieťovina, čo sa dáva na pod zateplenú fasádu. pevná, vzdušná, biela, trváca, funkčná.
zdeno: Ďakujem Ti Peters za radu a príčinu prasknutia stromu. Ja som to jednoducho zatrel štieparskym voskom a zatiaľ sa to javí dobre. Vyschýňanie vetvičiek a listov prestalo a javor po odstránení suchých konárov trošku biednejší ako predtým. Ďalšie správanie stromu napýšem ešte na jeseň, či sa to vydarilo, alebo nie. No a tie suché fleky na trávniku, to fakt neviem, pripadá my to tak ako keby tam bola ina odroda a druh travnika. S pozdravom Zdeno
Peter Petra: Poraďte, psoím, aj mne. Máme červené javory, cca 4 roky staré, a začínajú schnúť okraje listov po celom javore, vlahy má stromček dostatok.
Ďakujem pekne
Mirka: Dobry den ja mam tiez problem s červenym javorom a bielymi skrvnami na listkoch. Minuly rok boli vsetky listky napadnute obavam sa aby to nedopadlo aj toho roku rovnako. Neviete mi poradit co mohlo sposobit biele skvrny ?
dakujem
genicka: Domnívám se, že u těch bílých skvrnek jde o nějakou plíseň...zkuste jestli to jde omýt, otřít, pak by se jednalo o plíseň a chtělo by to nějaký fungicidní postřik.
Ještě mě napadá jestli by to nedělal pidikřísek, ale ten je asi jen na růžích. Chtělo by to fotku. Hlavně prohlédnout dobře listy. Jestli jsou skvrny jen bílé nebo také černají, jestli se nevyskytuje nějaký hmyz na rostlině, jesli jsou skvrny ploché, spíše u okraje nebo u nervatury...
Jsou skvrnky kulaté? Není to vypálené od kapiček vody?
Prasklý kmínek bych asi ošetřila proti houbovým nemocem, zamazala voskem a stáhla...nejspíš měl příliš vody po delším suchu, proto praskl. Javory by měly mít "stálou vlhkost na nohy", proto je dobré je mulčovat.
Přiznávám se, že jsem po okrasném javoru také toužila a když mi nepřežil třetí (dva japonské a jeden obyčejný náletový), tak jsem to vzdala.
martinm: Zdravim,
Mam asi 7rocny javor a zacali mu v lete opadavat listy a praska mu kora. Neviete  mi prosim povedat co treba spravit? dakujem za help s pozdravom Martin
Prikladam fotografie listu a kory
Naposledy upravil martinm (08.07. 2012 09:49:38)
sk
Javor - list
Javor - list
sk
Javor - listy
Javor - listy
sk
Javor - listy na korune stromu
Javor - listy na korune stromu
sk
Javor - pen prasklina
Javor - pen prasklina
sk
Javor - strom prasklina 2
Javor - strom prasklina 2
Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Acer palmatum 'Tsuma Gaki' - javor dlaňolistý Acer palmatum 'Tsuma Gaki' - javor dlaňolistý
Jeho názov znamená maľované nechty, pretože jeho listy majú tvar pekne tvarovanej ruky s končekmi sfarbenými do červena. Je to zriedkavý kultivar s jedinečným tvarom a farbou. Láka pohľady svojimi jemnými žlto-zelenými lístkami s karmínovo-červenými špičkami …
A.B.I.E.S. s.r.o. | 10.11. 2007